Angular vs React js – co lepsze dla Front End Developera?

Autor:
Zespół Future Collars
Angular vs React js - co lepsze dla Front End Developera?

Postęp frameworków i bibliotek dla Javascript mimo upływu lat jest imponująco szybki. Nic zatem dziwnego, że specjaliści często nie mogą zdecydować się na podjęcie konkretnych kroków pozwalających im na dalszy rozwój (niezależnie od obecnego etapu). Spróbujemy więc odpowiedzieć na jedno z często zadawanych pytań. Chodzi mianowicie o to, co jest lepsze – Angular czy React.

Są to dwie popularne biblioteki, które wykorzystywane są przy pracy specjalistów (a konkretnie Front End Developerów). Wbrew obiegowej i często pojawiającej się opinii, Angular i React JS nie są frameworkami. Przejdźmy zatem do szczegółów, które pozwolą Ci odkrywać tajemnice tych dwóch (w pewnym sensie) konkurencyjnych bibliotek.

 

Kim jest Front End Developer?

Dla osób szukających ścieżki kariery, które trafiły w to miejsce, odpowiedzmy kim jest i czym się zajmuję Front End Developer. Otóż jest to specjalista-programista, który odpowiada za projektowanie i tworzenie stron WWW oraz aplikacji webowych. W zakres jego umiejętności musi wchodzić przede wszystkim praca z HTMLem, CSSem, Pythonem, Javascript i popularnymi framerowkami. Mile widziane są również uzdolnienia graficzne. Można więc powiedzieć, że jest to człowiek orkiestra i jednoosobowa armia, która poprowadzi projekt internetowy od A do Z.

Wiesz już, kim jest Front End Developer? Wróćmy zatem do tematu React vs Angular.

 

Czym jest Angular vs React js

Biblioteki w świecie realnym to zbiór książek. Czym są zatem biblioteki Javascript? Są to zbiory frameworków, które umożliwiają szybszą i efektywniejszą pracę. Warto więc poznać bliżej dostępne rozwiązania z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia, by samodzielnie wybrać opcję, która jest dla Ciebie wygodna i wydajna.

Co to jest Angular?

Jest to kompleksowa biblioteka, która przygotowana została do natychmiastowej eksploatacji. Najczęściej wykorzystywana jest ona w celu tworzenia aplikacji typu SPA (tzw. Single Page Application).

SPA oznacza witryny internetowe, które ładowane są w sposób dynamiczny. Warto wspomnieć, że Angular to projekt stworzony przez Google i jego społeczność. Dzięki temu ma on pełne wsparcie od strony największej przeglądarki na świecie. Czyni go to wyjątkowo popularnym rozwiązaniem wśród Front End Developerów.

 

Co to jest React JS?

Podobnie jak ww. Angular, React JS to biblioteka języka programowania Javascript. Wykorzystywana jest ona podczas procesu budowy interfejsów graficznych aplikacji internetowych i wielu innych projektów webowych.

React JS został stworzony przez Jordana Walke, którego prawdopodobnie nie musimy przedstawiać. Jest to programista Facebooka, który zainspirował się rozszerzeniem języka PHP – XHP. React JS to popularne narzędzie wykorzystywane do tworzenia aplikacji typu Single Page Application, czyli wspomnianego przez nas SPA.

 

Co zatem wybrać? React czy Angular?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od samego projektu. Należy zatem odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dot. szczegółów technicznych (np. czy projekt będzie rozwijany w przyszłości i czy klient ma szczególne wytyczne związane z funkcjami lub zespołem) i indywidualnych preferencji. Zarobki i ilość zleceń w obydwu przypadkach są do siebie podobne, ponieważ klienci znają potencjalne różnice między Angularem a Reactem i sami często są w stanie określić wymagania.

W zestawieniach obydwu bibliotek, można spotkać również Vue JS. Nie jest to jednak tak popularne i cenione rozwiązanie, jak Angular i React. Pozostawimy je więc w formie ciekawostki. W przyszłości przygotowujemy materiał na jego temat, gdzie nieco szerzej omówimy dostępne funkcjonalności i możliwości.

Jak widać, jeśli jesteś Front End Developerem, warto biegle posługiwać się zarówno Angularem i React JS. Rozwijaj swoje umiejętności w sposób świadomy, co pozwoli Ci stale podnosić kompetencje i stawać się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Zleceniodawcy lub pracodawcy na pewno docenią zaangażowanie i imponujący poziom wiedzy. Skorzystaj z kursu Front End Developera w FutureCollars, gdzie nauczysz się posługiwać m.in. Reactem JS. W ciągu 16 tygodni trwania kursu otrzymasz tak dużą dawkę informacji, że niemal od razu możesz zacząć pracę w branży. Wykorzystaj oferowany potencjał, by obrać nową ścieżkę kariery.

Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?