Angular vs React js – co lepsze dla Front End Developera?

Autor:
Zespół Future Collars
Angular vs React js - co lepsze dla Front End Developera?

Postęp frameworków i bibliotek dla Javascript mimo upływu lat jest imponująco szybki. Nic zatem dziwnego, że specjaliści często nie mogą zdecydować się na podjęcie konkretnych kroków pozwalających im na dalszy rozwój (niezależnie od obecnego etapu). Spróbujemy więc odpowiedzieć na jedno z często zadawanych pytań. Chodzi mianowicie o to, co jest lepsze – Angular czy React.

Są to dwie popularne biblioteki, które wykorzystywane są przy pracy specjalistów (a konkretnie Front End Developerów). Wbrew obiegowej i często pojawiającej się opinii, Angular i React JS nie są frameworkami. Przejdźmy zatem do szczegółów, które pozwolą Ci odkrywać tajemnice tych dwóch (w pewnym sensie) konkurencyjnych bibliotek.

 

Kim jest Front End Developer?

Dla osób szukających ścieżki kariery, które trafiły w to miejsce, odpowiedzmy kim jest i czym się zajmuję Front End Developer. Otóż jest to specjalista-programista, który odpowiada za projektowanie i tworzenie stron WWW oraz aplikacji webowych. W zakres jego umiejętności musi wchodzić przede wszystkim praca z HTMLem, CSSem, Pythonem, Javascript i popularnymi framerowkami. Mile widziane są również uzdolnienia graficzne. Można więc powiedzieć, że jest to człowiek orkiestra i jednoosobowa armia, która poprowadzi projekt internetowy od A do Z.

Wiesz już, kim jest Front End Developer? Wróćmy zatem do tematu React vs Angular.

 

Czym jest Angular vs React js

Biblioteki w świecie realnym to zbiór książek. Czym są zatem biblioteki Javascript? Są to zbiory frameworków, które umożliwiają szybszą i efektywniejszą pracę. Warto więc poznać bliżej dostępne rozwiązania z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia, by samodzielnie wybrać opcję, która jest dla Ciebie wygodna i wydajna.

Co to jest Angular?

Jest to kompleksowa biblioteka, która przygotowana została do natychmiastowej eksploatacji. Najczęściej wykorzystywana jest ona w celu tworzenia aplikacji typu SPA (tzw. Single Page Application).

SPA oznacza witryny internetowe, które ładowane są w sposób dynamiczny. Warto wspomnieć, że Angular to projekt stworzony przez Google i jego społeczność. Dzięki temu ma on pełne wsparcie od strony największej przeglądarki na świecie. Czyni go to wyjątkowo popularnym rozwiązaniem wśród Front End Developerów.

 

Co to jest React JS?

Podobnie jak ww. Angular, React JS to biblioteka języka programowania Javascript. Wykorzystywana jest ona podczas procesu budowy interfejsów graficznych aplikacji internetowych i wielu innych projektów webowych.

React JS został stworzony przez Jordana Walke, którego prawdopodobnie nie musimy przedstawiać. Jest to programista Facebooka, który zainspirował się rozszerzeniem języka PHP – XHP. React JS to popularne narzędzie wykorzystywane do tworzenia aplikacji typu Single Page Application, czyli wspomnianego przez nas SPA.

 

Co zatem wybrać? React czy Angular?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od samego projektu. Należy zatem odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dot. szczegółów technicznych (np. czy projekt będzie rozwijany w przyszłości i czy klient ma szczególne wytyczne związane z funkcjami lub zespołem) i indywidualnych preferencji. Zarobki i ilość zleceń w obydwu przypadkach są do siebie podobne, ponieważ klienci znają potencjalne różnice między Angularem a Reactem i sami często są w stanie określić wymagania.

W zestawieniach obydwu bibliotek, można spotkać również Vue JS. Nie jest to jednak tak popularne i cenione rozwiązanie, jak Angular i React. Pozostawimy je więc w formie ciekawostki. W przyszłości przygotowujemy materiał na jego temat, gdzie nieco szerzej omówimy dostępne funkcjonalności i możliwości.

Jak widać, jeśli jesteś Front End Developerem, warto biegle posługiwać się zarówno Angularem i React JS. Rozwijaj swoje umiejętności w sposób świadomy, co pozwoli Ci stale podnosić kompetencje i stawać się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Zleceniodawcy lub pracodawcy na pewno docenią zaangażowanie i imponujący poziom wiedzy. Skorzystaj z kursu Front End Developera w FutureCollars, gdzie nauczysz się posługiwać m.in. Reactem JS. W ciągu 16 tygodni trwania kursu otrzymasz tak dużą dawkę informacji, że niemal od razu możesz zacząć pracę w branży. Wykorzystaj oferowany potencjał, by obrać nową ścieżkę kariery.

Przeczytaj jeszcze więcej
I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie:

Praca jako Game Developer - umiejętności

Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?

Game developer – czym się zajmuje? Programiści gier, znani również jako twórcy gier lub programiści gier wideo, piszą kod dla gier przeznaczonych na różne platformy, takie jak komputery PC, konsole, przeglądarki internetowe czy smartfony. Wykorzystują oni pomysły, rysunki i reguły opracowane przez projektantów gier i przekształcają je poprzez pisanie kodu w grywalne tytuły z grafiką i dźwiękiem. Praca game developera zazwyczaj obejmuje: przeglądanie specyfikacji Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?