Blog firmowy – jak go prowadzić?

Autor:
Zespół Future Collars
Blog firmowy – jak go prowadzić?

Prowadzenie bloga firmowego to zadanie, które może wylądować na liście naszych obowiązków w każdej chwili. Być może firma lub organizacja, w której pracujesz już go ma, a może dopiero przymierza się do takiego projektu. Niezależnie od tego, kiedy już dojdzie do realizacji, niejednokrotnie pojawiają się pilne, praktyczne pytania: o czym pisać, jak często, skąd brać pomysły?

Dziś prezentujemy kilka sposobów na to, jak generować treści ciekawe, istotne dla naszej grupy docelowej i służące naszym celom. Ważne jest także, aby ich produkcja nie była dla nas zbyt wielkim ciężarem. W tym celu należy szukać wsparcia – gdzie? Jak planować ewentualną współpracę? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Blog firmowy – Twoja wizytówka

W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się na aktywną pracę z produkcją własnych treści. Dobry content pokazuje m.in. naszą wiedzę, podejście do pracy i kompetencje. Utrzymanie aktywnego bloga wymaga jednak produkcji konkretnych, profesjonalnych tekstów, doboru ilustracji, grafik, filmów, a na dalszym etapie promocji m.in. w social mediach.

Od strony praktycznej może to być zatem spora inwestycja. Dlatego warto przemyśleć m.in.:

  • jak często chcemy publikować na naszym blogu
  • jakie są nasze mocne strony – z czego słynie firma, jakich mamy specjalistów, sukcesy
  • jak można wykorzystać nasze kontakty do generowania interesujących treści – m.in. partnerów, współpracujące firmy
  • kto może pomóc w realizacji projektu – pisać, filmować, udzielić wywiadu lub go przeprowadzić

 

Kim jesteś i o czym będziesz opowiadać

Wiele osób zastanawia się, jaką tematyką powinna pojawiać się na blogu. Zależnie od branży i profilu firmy może to być spore wyzwanie. Ważne, aby zdecydować o tym, jaki rodzaj przekazu pasuje do naszej marki i co chcemy uzyskać poprzez nasze publikacje. Na pewno chcemy budować renomę, pokazywać się od profesjonalnej strony oraz przekonywać o naszych kwalifikacjach. Do kogo kierujemy nasze treści? Co będzie interesujące dla tych osób?

Dobrym pomysłem może być opisywanie własnej działalności: case study, relacja z jakiegoś przedsięwzięcia lub wydarzenia, podsumowanie projektu. Dobrze, jeśli zechcemy podzielić się wiedzą – użyteczne będzie pisanie poradników, komentarzy do aktualnych wydarzeń, a nawet opracowywanie głośnych tematów, jeżeli zależy nam na takiej obecności w mediach. Jeśli mamy na ten temat konkretną wiedzę i chcemy skomentować wybrany temat, może stać się to istotnym głosem w większej dyskusji i skierować do nas osoby poszukujące informacji właśnie w tym zakresie.

 

Specjaliści to skarbnica wiedzy

Skąd jednak brać wiedzę i pomysły? Na pewno warto spojrzeć na naszych partnerów i współpracowników – każdy z nich ma określone kompetencje i doświadczenia, którymi może się z nami (i światem) podzielić. Na podstawie konkretnych danych łatwiej jest określić temat i stworzyć interesującą treść.

Warto przemyśleć to, który temat jest danemu profesjonaliście najbliższy. Zwykle najłatwiej pracuje się z drugą osobą, kiedy znajdziemy wspólny mianownik i balans między naszymi potrzebami a jej obszarem pracy. Najlepiej wybrać temat, w którym czuje się ona naprawdę dobrze. Może wystarczy poprosić współpracownika o zbiór informacji w punktach, a następnie opracować większą całość na tej podstawie? Warto przedyskutować nasze strategiczne cele związane z publikacją i zastanowić się, jakie mamy opcje, jeśli chodzi o środki wyrazu.

 

Wywiady – pytaj i informuj

Wywiad to jedna z najłatwiej przyswajalnych treści. Dialog jest dla nas naturalny, w ten sposób szybko zdobywamy wiedzę o świecie. Jest to również świetny sposób na stworzenie pytań na wybrany temat, przy współpracy z drugą osobą. Warto wykorzystać elastyczność formatu, by wyjaśniać, opowiadać, doprecyzowywać i eksponować wybrane zagadnienia.

Kiedy przygotowujesz wywiad, potrzebujesz przede wszystkim przeanalizować sytuację: z kim będziesz rozmawiać i jakie są potrzeby grupy docelowej. Czym interesuje się Twój klient? Co jest dla niego istotne? Co chciałby wiedzieć potencjalny partner biznesowy, jeśli to właśnie do niego kierujesz przekaz? Z drugiej zaś strony – kim jest rozmówca i co szczególnego może powiedzieć na temat istotny dla Twojej firmy i działalności? W jaki sposób możesz wykorzystać jego unikatową wiedzę i znajomość ważnego tematu? Zaplanuj treść i skonsultuj z rozmówcą przed stworzeniem pytań. To powinno pomóc zrealizować naprawdę ciekawy materiał.

 

Dbaj o jakość treści

Ostatnia sugestia dotyczy generalnie jakości materiałów – to najważniejszy aspekt produkcji treści. Czytelnik usatysfakcjonowany naszą publikacją będzie spędzał więcej czasu na stronie i chętnie na nią wracał. Istotne jest więc, aby blog firmowy był spójny, oferował wartościową wiedzę, komentarz do aktualnych wydarzeń, budował markę i stymulował rozwój istotnych relacji.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: