Inwestycja w siebie – kto nie ryzykuje, ten nie koduje

Autor:
Zespół Future Collars
Inwestycja w siebie – kto nie ryzykuje, ten nie kodujea

Chciałbyś rozpocząć karierę programisty, ale boisz się, że zmarnujesz tylko czas i pieniądze? Uwierz nam, nie Ty jeden, nie Ty jedna.

Bardzo często rozmawiamy z osobami, które chciałyby rozpocząć karierę w branży IT, ale przeraża je fakt, że po kursie nie znajdą wymarzonej pracy. Co gorsza, inwestycja w siebie tak dużych pieniędzy, a na końcu brak rezultatu, rodzi olbrzymią frustracje. Taki przebieg zdarzeń uderza nie tylko w poczucie własnej wartości, ale przede wszystkim w portfele. Programowanie jak i czas, który poświęcisz na naukę mogą przynieść Ci wiele korzyści.

Inwestycja w siebie może okazać się najlepszą i zarazem najbardziej wymagającą inwestycją jaką kiedykolwiek zrobisz.

 

Wykształcenie a poświęcenie

Programowanie potrafi budzić lęk. Wiele osób uważa, że bez studiów informatycznych nie ma możliwości rozpoczęcia pracy w branży IT. Nie jest to prawdą. Świetnym tego przykładem jest Karolina Marzantowicz, Chief Technology Officer CEE, Distinguished Engineer w IBM. Karolina przez cały okres szkolny uczęszczała do klasy humanistycznej, a w późniejszym etapie studiowała filologię. Jej pierwsza praca, na pół etatu, polegała między innymi na zmianie papieru w drukarce oraz pilnowaniu wydruków. Dopiero tam, jak sama mówi, zobaczyła komputer i ze „zmieniacza papieru w drukarce” została programistką. Oczywiście nauka wymagała dużo czasu i poświęcenia, ale obecne stanowisko Karoliny z całą pewnością odpowiada na pytanie: czy byłowarto?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że studia informatyczne otwierają niejedne drzwi do wymarzonej pracy w branży IT. Co więcej, stanowią spore ułatwienie na obranej przez nas ścieżce zawodowej. Przytaczając historię Karoliny Marzantowicz chcemy pokazać, że brak dyplomu uczelni wyższej nie ma prawa pozbawiać nas marzeń o naszej zawodowej przyszłości.

 

Dwie podstawowe zasady na drodze do sukcesu

Kiedy zapytaliśmy Karolinę co sprawiło, że z humanistki została Technology Officer CEE, Distinguished Engineer w IBM, odpowiedziała, że przede wszystkim: brak strachu przed uczeniem się nowych, nawet trudnych rzeczy oraz przed staniem się znów początkującym w danej dziedzinie. Wiele osób, decydujących się na zmianę pracy, jest już specjalistami w swojej branży. Każda osoba, która poświęciła lata na naukę konkretnej specjalizacji, wie z czym wiąże się powyższy proces. Bycie początkującym nigdy nie jest łatwe. Godziny żmudnej pracy, weekendy spędzone na nauce, stres jaki towarzyszy niemożności rozwiązania postawionego problemu sprawia, że szybko się zniechęcamy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że każdy był kiedyś początkujący i wszystko na początku jest trudne.

Kiedy zaczniesz traktować naukę nowych rzeczy jak wyzwanie, a bycie początkującym jako możliwość odkrywania wszystkiego na nowo, zmiany staną się znacznie łatwiejsze. Pamiętaj o tym, że przez całe życie dokądś zmierzasz i czegoś się uczysz. Wobec tego czy nie warto zainwestować swój czas w rzeczy, które sprawiają Ci wiele satysfakcji?

 

Programowanie i technologie dla każdego

Jest wiele stereotypów dotyczących programistów. Wśród nich występuje przeświadczenie, iż branża IT skierowana jest głównie do ścisłych umysłów. Humanista z kolei nie ma prawa odnaleźć się w świecie technologii. Możemy uznać, iż jest to stereotyp dość krzywdzący. Świat IT to nie tylko siedzący po zmroku mężczyźni w koszulach w kratę, których twarze oświetla słabe światło monitora. Technologii jest cała masa, od projektowania interfejsów użytkowników (User Design), przez projektowanie rozwiązań graficznych po przeróżne języki programowania jak np. Java. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. „Bez względu na to czy mamy dwadzieścia czy czterdzieści lat to jeszcze dużo pracy przed nami (tej zawodowej oczywiście), a technologii już jest coraz więcej w naszym życiu.” Podkreśliła w rozmowie z nami Karolina. Wobec tego nie każdy musi być nowym Zuckerbergiem, wystarczy że zainteresujesz się na tyle technologią, aby nie stanowiła ona dla Ciebie ograniczenia we współczesnym świecie.

 

Sztuczna inteligencja i wymierające zawody

Karolina podczas webinaru podkreśliła wagę sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości. Już dziś wiemy, że wiele zawodów ulegnie automatyzacji, a co za tym idzie, wielu ludzi straci pracę. Z drugiej strony automatyzacja przyczyni się do powstania nowych zawodów oraz w znacznej mierze, będzie wspierać profesje już istniejące. Przykładem może być np. zawód lekarza – nowe technologie z pewnością przyczynią się do ulepszenia systemu postawienia diagnozy, jednak czynnik ludzki wciąż będzie niezbędny podczas podejmowania decyzji o ludzkim zdrowiu. Co więcej, ktoś będzie musiał nauczyć technologie działać tak jak człowiek. Wobec tego zawody takie jak: psycholog czy psychiatra również dostaną swój udział w tworzeniu świata sztucznej inteligencji. Choćbyśmy chcieli, odciąć się od świata nowych technologii to nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Dlatego też warto zainteresować się otaczającymi nas nowikami technicznymi, ponieważ nigdy nie możemy być do końca pewni, czy na którymś etapie nasza praca nie będzie od nich uzależniona.

 

Uwierz w siebie

Kiedy zaczynasz w życiu robić coś nowego, pojawia się wiele wątpliwości: czy to na pewno dla mnie? Czy sobie poradzę? Co, jeśli zmarnuje tylko czas i pieniądze? A jeśli programowanie to nie moja bajka? Musisz przestać myśleć w powyższych kategoriach. Każde doświadczenie, każda nauka, czy nowa informacja jest na wagę złota. Nigdy nie wiadomo, gdzie zaprowadzą nas wydeptywane przez nas ścieżki. Być może na kursie poznasz kogoś z kim założysz firmę? Może Mentor zainspiruje Cię do złożenia CV na dane stanowisko? A może przekonasz się, że programowanie jest całkiem fajne i dzięki umiejętności tworzenia stron internetowych możesz rozwinąć własny biznes? Nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć tego jakie drzwi staną przed nami otworem. Inwestycja w siebie może zaprowadzić nas w przeróżne miejsca.

Podejdź do postawionych przez siebie celów z determinacją i zaangażowaniem. Ucz się i pracuj ciężko na swój sukces, rozmawiaj i spotykaj się z ludźmi, którzy tak jak i Ty interesują się danym tematem. A przede wszystkim „Dopóki nie spróbujesz, nie daj sobie wmówić, że coś nie jest dla Ciebie” podkreśla Karolina podczas naszego webinaru.

 

Powodzenia na nowej drodze!

Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?