Inwestycja w siebie – kto nie ryzykuje, ten nie koduje

Autor:
Zespół Future Collars
Inwestycja w siebie – kto nie ryzykuje, ten nie kodujea

Chciałbyś rozpocząć karierę programisty, ale boisz się, że zmarnujesz tylko czas i pieniądze? Uwierz nam, nie Ty jeden, nie Ty jedna.

Bardzo często rozmawiamy z osobami, które chciałyby rozpocząć karierę w branży IT, ale przeraża je fakt, że po kursie nie znajdą wymarzonej pracy. Co gorsza, inwestycja w siebie tak dużych pieniędzy, a na końcu brak rezultatu, rodzi olbrzymią frustracje. Taki przebieg zdarzeń uderza nie tylko w poczucie własnej wartości, ale przede wszystkim w portfele. Programowanie jak i czas, który poświęcisz na naukę mogą przynieść Ci wiele korzyści.

Inwestycja w siebie może okazać się najlepszą i zarazem najbardziej wymagającą inwestycją jaką kiedykolwiek zrobisz.

 

Wykształcenie a poświęcenie

Programowanie potrafi budzić lęk. Wiele osób uważa, że bez studiów informatycznych nie ma możliwości rozpoczęcia pracy w branży IT. Nie jest to prawdą. Świetnym tego przykładem jest Karolina Marzantowicz, Chief Technology Officer CEE, Distinguished Engineer w IBM. Karolina przez cały okres szkolny uczęszczała do klasy humanistycznej, a w późniejszym etapie studiowała filologię. Jej pierwsza praca, na pół etatu, polegała między innymi na zmianie papieru w drukarce oraz pilnowaniu wydruków. Dopiero tam, jak sama mówi, zobaczyła komputer i ze „zmieniacza papieru w drukarce” została programistką. Oczywiście nauka wymagała dużo czasu i poświęcenia, ale obecne stanowisko Karoliny z całą pewnością odpowiada na pytanie: czy byłowarto?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że studia informatyczne otwierają niejedne drzwi do wymarzonej pracy w branży IT. Co więcej, stanowią spore ułatwienie na obranej przez nas ścieżce zawodowej. Przytaczając historię Karoliny Marzantowicz chcemy pokazać, że brak dyplomu uczelni wyższej nie ma prawa pozbawiać nas marzeń o naszej zawodowej przyszłości.

 

Dwie podstawowe zasady na drodze do sukcesu

Kiedy zapytaliśmy Karolinę co sprawiło, że z humanistki została Technology Officer CEE, Distinguished Engineer w IBM, odpowiedziała, że przede wszystkim: brak strachu przed uczeniem się nowych, nawet trudnych rzeczy oraz przed staniem się znów początkującym w danej dziedzinie. Wiele osób, decydujących się na zmianę pracy, jest już specjalistami w swojej branży. Każda osoba, która poświęciła lata na naukę konkretnej specjalizacji, wie z czym wiąże się powyższy proces. Bycie początkującym nigdy nie jest łatwe. Godziny żmudnej pracy, weekendy spędzone na nauce, stres jaki towarzyszy niemożności rozwiązania postawionego problemu sprawia, że szybko się zniechęcamy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że każdy był kiedyś początkujący i wszystko na początku jest trudne.

Kiedy zaczniesz traktować naukę nowych rzeczy jak wyzwanie, a bycie początkującym jako możliwość odkrywania wszystkiego na nowo, zmiany staną się znacznie łatwiejsze. Pamiętaj o tym, że przez całe życie dokądś zmierzasz i czegoś się uczysz. Wobec tego czy nie warto zainwestować swój czas w rzeczy, które sprawiają Ci wiele satysfakcji?

 

Programowanie i technologie dla każdego

Jest wiele stereotypów dotyczących programistów. Wśród nich występuje przeświadczenie, iż branża IT skierowana jest głównie do ścisłych umysłów. Humanista z kolei nie ma prawa odnaleźć się w świecie technologii. Możemy uznać, iż jest to stereotyp dość krzywdzący. Świat IT to nie tylko siedzący po zmroku mężczyźni w koszulach w kratę, których twarze oświetla słabe światło monitora. Technologii jest cała masa, od projektowania interfejsów użytkowników (User Design), przez projektowanie rozwiązań graficznych po przeróżne języki programowania jak np. Java. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. „Bez względu na to czy mamy dwadzieścia czy czterdzieści lat to jeszcze dużo pracy przed nami (tej zawodowej oczywiście), a technologii już jest coraz więcej w naszym życiu.” Podkreśliła w rozmowie z nami Karolina. Wobec tego nie każdy musi być nowym Zuckerbergiem, wystarczy że zainteresujesz się na tyle technologią, aby nie stanowiła ona dla Ciebie ograniczenia we współczesnym świecie.

 

Sztuczna inteligencja i wymierające zawody

Karolina podczas webinaru podkreśliła wagę sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości. Już dziś wiemy, że wiele zawodów ulegnie automatyzacji, a co za tym idzie, wielu ludzi straci pracę. Z drugiej strony automatyzacja przyczyni się do powstania nowych zawodów oraz w znacznej mierze, będzie wspierać profesje już istniejące. Przykładem może być np. zawód lekarza – nowe technologie z pewnością przyczynią się do ulepszenia systemu postawienia diagnozy, jednak czynnik ludzki wciąż będzie niezbędny podczas podejmowania decyzji o ludzkim zdrowiu. Co więcej, ktoś będzie musiał nauczyć technologie działać tak jak człowiek. Wobec tego zawody takie jak: psycholog czy psychiatra również dostaną swój udział w tworzeniu świata sztucznej inteligencji. Choćbyśmy chcieli, odciąć się od świata nowych technologii to nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Dlatego też warto zainteresować się otaczającymi nas nowikami technicznymi, ponieważ nigdy nie możemy być do końca pewni, czy na którymś etapie nasza praca nie będzie od nich uzależniona.

 

Uwierz w siebie

Kiedy zaczynasz w życiu robić coś nowego, pojawia się wiele wątpliwości: czy to na pewno dla mnie? Czy sobie poradzę? Co, jeśli zmarnuje tylko czas i pieniądze? A jeśli programowanie to nie moja bajka? Musisz przestać myśleć w powyższych kategoriach. Każde doświadczenie, każda nauka, czy nowa informacja jest na wagę złota. Nigdy nie wiadomo, gdzie zaprowadzą nas wydeptywane przez nas ścieżki. Być może na kursie poznasz kogoś z kim założysz firmę? Może Mentor zainspiruje Cię do złożenia CV na dane stanowisko? A może przekonasz się, że programowanie jest całkiem fajne i dzięki umiejętności tworzenia stron internetowych możesz rozwinąć własny biznes? Nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć tego jakie drzwi staną przed nami otworem. Inwestycja w siebie może zaprowadzić nas w przeróżne miejsca.

Podejdź do postawionych przez siebie celów z determinacją i zaangażowaniem. Ucz się i pracuj ciężko na swój sukces, rozmawiaj i spotykaj się z ludźmi, którzy tak jak i Ty interesują się danym tematem. A przede wszystkim „Dopóki nie spróbujesz, nie daj sobie wmówić, że coś nie jest dla Ciebie” podkreśla Karolina podczas naszego webinaru.

 

Powodzenia na nowej drodze!

Przeczytaj jeszcze więcej
I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie:

Praca jako Game Developer - umiejętności

Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?

Game developer – czym się zajmuje? Programiści gier, znani również jako twórcy gier lub programiści gier wideo, piszą kod dla gier przeznaczonych na różne platformy, takie jak komputery PC, konsole, przeglądarki internetowe czy smartfony. Wykorzystują oni pomysły, rysunki i reguły opracowane przez projektantów gier i przekształcają je poprzez pisanie kodu w grywalne tytuły z grafiką i dźwiękiem. Praca game developera zazwyczaj obejmuje: przeglądanie specyfikacji Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?