Jak zostać programistą?

Autor:
Zespół Future Collars

Dyskusja, czy programista bardziej przypomina rzemieślnika, czy artystę, trwa od dawna. Z jednej strony bowiem musi rozumieć język komputerów, znać się na liczbach i myśleć logicznie. Z drugiej strony istotne jest, by programista potrafił myśleć też twórczo – w końcu tworzy program niczym opowieść, od zera składając ze słów coś, co zyska sens tylko, gdy zostanie domknięte.

Dlatego dziś porozmawiamy o tym jak zostać programistą i jak rozpocząć karierę w branży IT.

 

Kto może zostać programistą?

Zamiłowanie do zagadek to ważna cecha programisty.

Choć zawód programisty wydaje się trudny i elitarny, to coraz więcej osób odnajduje się w tej branży. Nic dziwnego – mnogość języków programowania, różne dziedziny, którymi można się zajmować i w końcu, wysokie zarobki – kuszą. Dzisiaj programistą może zostać tak naprawdę każdy, kto zechce włożyć trochę wysiłku w naukę. Oczywiście istnieją cechy osobowościowe, które ułatwiają to zadanie. Należą do nich chęć ciągłego rozwoju, potrzeba odnajdywania nowych rozwiązań i zamiłowania do zagadek. Dokładnie tak! Największym problemem, z którym każdy programista spotka się w swojej karierze będą zagmatwane błędy w kodzie – bez żyłki detektywa, odnalezienie ich doprowadzi do szewskiej pasji. Jeśli jednak lubi się zagadki – rozwiązanie problemu stanie się niewysłowioną przyjemnością!

 

Programista = matematyk?

Mitem jest, że programista musi doskonale znać się na matematyce. Oczywiście wiele zależy od wybranej ścieżki rozwoju, bowiem i w tej branży można kształcić się w kierunku rzeczy wymagających matematycznego geniuszu, na przykład programowania niskopoziomowego, tworzenia oprogramowania do konsol czy projektowanie skomplikowanych algorytmów w ramach rozwoju polskiej nauki. Z drugiej jednak strony tworzenie aplikacji internetowych, projektowanie portali www czy pisanie aplikacji na komórki już tak zaawansowanej matematycznej wiedzy nie wymaga.

 

Programista z charakterem

Pomijając kwestie związane z umiejętnościami i chęcią nauki, ważne jest, by aspirujący programista miał odpowiedni do tego zawodu charakter. Znowu – w zależności od specjalizacji i miejsca pracy (czy to korporacja, czy własna działalność gospodarcza), różne cechy będą bardziej bądź mniej pożądane. Na pewno liczy się umiejętność samodzielnego zarządzania własnym czasem i organizacji zadań. Na ogół jest tak, że dostaje się informacje o tym co i na kiedy trzeba zrobić, ale do tego jak to zrobić i ile czasu dziennie poświęcić, by się wyrobić, trzeba dojść samemu. Nie panikujmy jednak zbytnio, jeśli źle oszacujemy niektóre projekty – na początku każdemu się to zdarza (chyba że już na początku kariery złapaliśmy warte miliony zlecenie z równie dużą karą za niedotrzymanie terminu – wtedy jednak polecam panikować).

 

Jak zostać programistą od zera?

Wiedząc to wszystko możemy przejść do sedna artykułu – poszukać odpowiedzi na pytanie jak zostać programistą bądź programistką. Możliwości jest kilka. Wiele osób decyduje się na studia informatyczne. To dobra opcja dla tych, którzy nie do końca wiedzą czym w IT chcą się zajmować. Studia dają pełen przegląd dostępnych technologii i pozwalają na spróbowanie swoich sił w różnych językach i projektach. Nie jest to jednak opcja dla kogoś, kto ma wiele zobowiązań, pracę, rodzinę i potrzebuje stałego źródła dochodu – pogodzenie tego ze studiami, choć możliwe, bywa trudne. Szczególnie, że w tej branży pracodawcy rzadziej patrzą na wykształcenie.

Jedną z dróg do zdobycia umiejętności programowania są kursy i bootcampy, np. Bootcamp Java.

Druga opcja to udział w kursie programowania online bądź bootcampie. W ciągu kilku tygodni, czasem miesięcy intensywnej nauki pod okiem mentora zdobywamy wiedzę, która gwarantuje nam start na rynku pracy. To świetne rozwiązanie dla zabieganych bądź chcących się przebranżowić.

 

Miłość do nauki to podstawa!

Pamiętajmy jednak, że choćbyśmy mieli charakter doskonały, skończyli najlepsze studia i kursy, to bez samodzielnej nauki nic nie osiągniemy. W branży informatycznej nie da się nauczyć wszystkiego i nie da się zatrzymać na danym poziomie. Rozwój technologii wymaga od nas ciągłego śledzenia trendów, odkrywania nowych rozwiązań, poznawania języków i nadążania za innymi. Dla jednych jest to najfajniejszy element tej pracy – jeśli jednak ktoś oczekuje, że nauczy się podstaw w „szkole”, a potem podda stagnacji, niech lepiej poszuka dla siebie innej pracy.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: