Jak zostać testerem oprogramowania bez doświadczenia w IT?

Autor:
Zespół Future Collars

Można wejść do branży IT bez wcześniejszego doświadczenia w tym obszarze. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba poświęcić czas i energię na to, by nauczyć się nowych rzeczy, na przykład testowania manualnego. Można uczyć się na własną rękę. Jednak szybciej i skuteczniej osiągniesz cel, jeśli postawisz na dobrze przygotowany kurs prowadzony przez praktyków zawodu.

Następnym krokiem jest zadbanie o to, by rekruter zauważył właśnie Ciebie. Czym można wyróżnić się jako junior na rynku pracy, co charakteryzuje dobry bootcamp poświęcony testowaniu i czy ukończenie takiego kilkutygodniowego szkolenia pozwoli starać się o pracę w tym zawodzie – o tym rozmawiały Justyna Kałek, Dorota Staroń i Paulina Brudka podczas webinaru “Jak zostać testerem oprogramowania bez doświadczenia w IT?” (nagranie tutaj). Ten artykuł prezentuje najważniejsze wnioski, refleksje, rady, z którymi nasze ekspertki podzieliły się z uczestnikami spotkania.

 

Kim są nasze ekspertki?

Justyna Kałek – autorka i mentorka bootcampu Tester oprogramowania; software test manager, pracuje w branży finansowej, specjalizuje się w migracjach; zarządza zespołem testerów, rekrutuje, wspiera rozwój innych testerów.

Dorota Staroń – scrum masterka, która współpracuje od kilku edycji z Justyną; wspiera kursantów w realizacji projektów realizowanych podczas kursu; pomaga rozwiązywać problemy, na które natykają się kursanci, towarzyszy przy nawiązywaniu relacji, budowaniu zespołu i ustaleniu zasad współpracy.

Paulina Brudka – Head of Operations w Future Collars; chętnie angażuje się w projekty na rzecz przebranżowienia i wsparcia kobiet, tj. Dzień Kariery Kobiety w IT, Woman Update, Skrzydła dla Innowacji przyszłością dojrzałej edukacji czy Hack IT- Women in Tech Talks. O kursach wie wszystko!

Future Collars to szkoła programowania online i kompetencji cyfrowych. Przeprowadzimy was przez cały proces zmiany zawodu – od wyboru kursu, przez szkolenie i wsparcie w rekrutacji po kontakt z partnerami, którzy szukają pracowników. Oferujemy elastyczne kursy, autorską platformę edukacyjną i najlepszych mentorów. Nasze szkolenia pozwalają znaleźć pracę w IT bez doświadczenia w branży.

 

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

W pewnym sensie wszyscy jesteśmy testerami. Testowanie to sprawdzanie, czy coś jest zgodne z oczekiwaniami. Testujemy wszystko – czy nam smakuje obiad, czy kosmetyki nam odpowiadają i czy wybraliśmy dobre opony do samochodu.

Wejdź do IT bez doświadczenia – sprawdź kurs Tester oprogramowania

Tester to ktoś, kto szuka dziury w całym, wyszukuje niedociągnięcia, rozwiązuje logiczne zagadki i nieustannie zadaje dziecinnie (pozornie) proste pytania: a dlaczego? po co? w jakim celu? kto ma z tego korzystać? Im szybciej padną odpowiedzi, a wątpliwości zostaną sprawdzone, tym niższe koszty napraw u klienta, mniejsze ryzyko, że coś pójdzie źle.

 

Czy wiek ma znaczenie?

W branży IT wiek metrykalny nie ma znaczenia. Zachęcamy do przebranżowienia się wszystkich! Osoby wcześniej pracujące w innych branżach mają wiele atutów podczas rozmowy rekrutacyjnej. Umieją pracować w różnych środowiskach, są zorganizowani, mają wiedzę biznesową z innych branż.

W naszym kursie uczestniczyły panie w wieku okołoemerytalnym. Wśród kursantów wyróżniało je zaangażowanie, duże kompetencje, pokora wobec błędów i cierpliwość, która jest niezbędna, kiedy uczymy się czegoś nowego.

 

Czy można zacząć karierę w IT bez doświadczenia w branży?

Każdy z nas posiada wiele kompetencji, które możemy przełożyć na język IT. Nie jest tak, że nie masz doświadczenia, jeśli zmieniasz ścieżkę kariery. Masz po prostu inne doświadczenie i teraz trzeba je odpowiednio przeanalizować i wykorzystać je jak najlepiej.

 

Jak wejść do branży? Okiem rekrutera

Zgodnie z przepisami polskiego prawa bezpłatny staż lub praktyka dotyczy wyłącznie osób do 25. roku życia o statusie studenta. Trzeba o tym pamiętać, kiedy szukamy dla siebie punktu zaczepienia.

Na stanowiska juniorskie jest wielu chętnych. Kiedy jednak przeglądamy CV, okazuje się, że mnóstwo kandydatów nie wie, do jakiej roli się zgłasza. Z CV nie wynika, dlaczego ktoś chce pracować jako tester oprogramowania. Nie wiadomo, jakie ma kompetencje i czemu chce rozwijać się w tym obszarze.

Minęły czasy, kiedy organizacja uczyła juniorów wszystkiego od podstaw, obecnie oczekuje się już pewnej wiedzy teoretycznej, choć nie komercyjnej. Istotna jest umiejętność zastosowania teorii w praktyce teorii.

 

Czym się wyróżnić wśród innych kandydatów?

To, czym można się wyróżnić, to portfolio, w którym przedstawiona jest praca ze szkolenia lub praca wykonana samodzielnie. W testowaniu nie chodzi o samo klikanie, bo żeby kliknąć dobrze, trzeba dobrze się do tego przygotować. Rzadko odnajduje się spektakularne błędy bez właściwego przygotowania, chociaż są takie osoby, z którymi systemy informatyczne po prostu nie chcą współpracować – tym bardziej zapraszamy na kurs.

 

Portfolio absolwenta Future Collars

Kończąc kurs, absolwent ma przygotowaną całą dokumentację testerską, niezbędną w dalszej pracy: przypadek testowy, scenariusz testowy, zestaw testowy, raport z testów eksploracyjnych. Na podstawie tych dokumentów osoby nieznające systemu informatycznego powinny umieć replikować opisany błąd.

Portfolia absolwentów są zweryfikowane i zindywidualizowane – nie ma dwóch takich samych portfolio po kursie.

 

Znajomość pracy w Scrumie dzięki kursowi Tester oprogramowania

Jeśli na rozmowie rekrutacyjnej możesz się pochwalić realizacją projektów w metodyce Scrum – punkt dla Ciebie! Podczas bootcampu tester oprogramowania zadania realizuje się właśnie według tej metodyki.

Praca na kursie podzielona jest na dwutygodniowe okresy (sprinty) – podczas spotkań kursanci planują zadania, które przydziela Justyna-Mentorka. Oprócz tego codzienne piętnastominutowe spotkania (daily) służą analizie realizacji postępów pracy. To ważne, by mieć rękę na pulsie, bo jeśli pojawia się zagrożenie opóźnieniem, można szybko zareagować.

Każdy sprint kończy się przeglądem – zespół prezentuje mentorce i product ownerowi to, co mu się udało zrobić w danym sprincie. To nie wszystko! Retrospektywa to spotkanie zespołu i czas na analizę błędów, potknięć, ale też relacji w zespole, tego, co działa dobrze i tego, co należy usprawnić. Pozwalamy na błędy, uważając, że taki sposób nauki jest najbardziej efektywny.

Spotkań podczas tych 8 intensywnych tygodni jest dużo, ale nie zawsze są one długie – daily trwa kilkanaście minut. Niemniej warto mieć na uwadze, że kurs jest tak skonstruowany, że wymaga pełnego zaangażowania. To się opłaca – tak najlepiej kursanci uczą się, podtrzymują relację, przyzwyczajają się do kooperacji – to wartość, którą potem absolwenci doceniają i chwalą się nią.

 

Znajomość narzędzi niezbędnych w pracy testera

Na początku pracy w IT znajomość najczęściej wykorzystywanych narzędzi jest na wagę złota – na bootcampie Future Collars uczymy, symulując naturalne środowisko pracy, więc kursanci uczą się obsługi przydatnych aplikacji.

Slack to komunikator z rozbudowanymi funkcjami. Tam gromadzimy materiały, komunikujemy się. Lekcje na żywo prowadzone są w formie wideokonferencji za pośrednictwem Zooma. Współpracujemy za pomocą Miro – whiteboardu przeznaczonego do pracy grupowej, planowania i weryfikacji działań.

Kursanci w specjalnej aplikacji rozliczają się z czasu poświęconego na daną czynność – umiejętność ewidencjonowania czasu pracy jest niezbędna, bo na rynku pracy IT często umowy dotyczą stawki godzinowej. Tester zwyczajowo ma od 1 do 3 projektów, aplikacje często ze sobą powiązane, a czas pracy testera jest rozdzielany pomiędzy projekty i testerów.

Jira to system do zarządzania dokumentacją testerską i zgłaszania bugów. Korzystamy też z narzędzi, które mają na celu ewidencjonować błędy i symulować narzędzia, urządzenia, przeglądarki, których fizycznie nie mamy na swoim komputerze. Kursanci docenią także Notatnik.

 

Czego, oprócz testowania, można nauczyć się na bootcampie Tester oprogramowania?

Na kursie online Tester oprogramowania skupiamy się na zagadnieniach ogólnych oraz na frontendzie, a więc testowaniu tego, co widzi użytkownik danego systemu.

To nie wszystko! Uczymy też umiejętności działania w kontrolowanym chaosie, radzenia sobie ze stresem i presją czasu. Stawiamy na pracę zespołową i komunikację, bo tester komunikuje się prawie z każdym w organizacji. Trzeba umieć rozmawiać (nie: prowadzić monolog), konstruktywnie rozwiązywać konflikty, które zawsze są.

Organizatorzy szkolenia często symulują problemy, żeby odzwierciedlić typowe środowisko pracy testera. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kursanci czasem czują się przytłoczeni, miewają spadki motywacji – to wszystko jest naturalne i w pracy, szczególnie w okresie próbnym, też tak będzie. Kurs uczy cierpliwości i pokory.

Uczymy zadawać pytania! To chyba najtrudniejsze zadanie. Tester niczego nie przyjmuje za pewnik, nie może się domyślać, musi wiedzieć dokładnie, jak ma wyglądać to, co testuje, więc musi pytać, drążyć. W przypadku tester chęć samodzielnego rozwiązania problemu nie jest właściwą postawą.

 

Język angielski w IT – czy niezbędny?

Jeśli aplikujemy do organizacji, w której pracuje się nad systemami przeznaczonymi na rynek polski, a zespoły mówią po polsku – umiejętność mówienia w języku angielskim nie ma aż takiego znaczenia. Koniecznie jednak trzeba umieć czytać w tym języku, żeby rozumieć dokumentację, dobrze zapoznać się z testowanym systemem informatycznym od strony kodu.

Z kolei jeśli w organizacji realizuje się projekty nastawione na współpracę międzynarodową, znaczenie angielskiego rośnie. Future Collars dba o swoich kursantów kompleksowo, oferując w ramach szkolenia dostęp do kursu DO IT WITH ENGLISH – dzięki współpracy z Eklektika – Language Means Business można się uczyć języka pod kątem pracy w IT.

 

Kiedy można automatyzować testy?

Kiedy już doskonale umiemy wykonywać testy manualne, można zacząć je zautomatyzować. Rzadko można zostać testerem automatyzującym bez doświadczenia jako tester manualny. Niezależnie od umiejętności kodowania trzeba myśleć jak tester i każdy tester automatyzujący powinien umieć wykonać testy manualne, musi rozumieć zależności, powiązania.

Zdobądź zawód przyszłości – zostań Testerem Automatyzującym.

Pomiędzy testerm manualnym i automatyzującym jest jeszcze tester techniczny – najrzadziej omawiane stanowisko. Tester techniczny zna się na SQL, bazach danych, używa narzędzi takich jak Postman, Sellenium, ale bardziej komunikują się z backendem niż frontendem. Używa narzędzi, ale nie umie jeszcze pisać kodu. Nie można nazywać siebie testerem automatyzującym, jeżeli nie potrafi się samodzielnie z poziomu różnych narzędzi kodować.

 

Jak doświadczenie może pomóc w zawodzie testera?

W zasadzie nie ma branż, z których można się łatwiej niż z innych przekwalifikować na testera. Dzisiaj, nie zdając sobie sprawy z tego, każdego dnia używamy jakiegoś systemu informatycznego – podgrzewamy posiłek w mikrofalówce lub nastawiamy pranie w pralce, nawet wjazd do garażu jest rodzajem testu, jeśli bramę otwieramy pilotem.

Mamy sygnały od naszych absolwentów na temat ich dalszych zawodowych losów. Wiemy, że niektórzy biorą udział w rekrutacjach jeszcze przed zakończeniem kursu i udaje im się dostać pracę!

Kursantka z doświadczeniem logistyce będzie odpowiadała za testy z obszaru logistycznego. Rekrutację wygrała, ponieważ wykazała się wiedzą merytoryczną z poprzedniego stanowiska. Kursant, kierowca ciężarówki z pasją do motoryzacji, testuje systemy z branży automotiv – podczas czytania dokumentacji znalazł błędy merytoryczne i na rozmowie rekrutacyjnej już bardzo dobrze rokował.

 

Ile czasu trzeba poświęcić na naukę na zdalnym kursie Tester oprogramowania?

Nową wiedzę przyswajamy w różnym tempie, więc jest to kwestia indywidualna. Na początku jest dużo teorii, czasem jest wiele do nauczenia się w krótkim czasie, może pojawić się poczucie przytłoczenia. Średnio kursanci uczą się kilkanaście godzin tygodniowo, chociaż rekordzistka “wyrobiła” etat – 40 godzin w tygodniu. Był to przypadek szczególny – mogła sobie pozwolić na to ze względu na ilość wolnego czasu. Nie każdy musi poświęcić aż tyle czasu.

Bardzo istotne tu jest wsparcie zespołu – jesteśmy ludźmi i czasem dzieje się coś nietypowego lub niezaplanowanego. Kursanci wzajemnie wspierają się, dzięki czemu zespół jest w stanie zrealizować zadania, do których się zobowiązał.

 

A co jeśli mam problem podczas kursu?

Przed rozpoczęciem bootcampu kursanci mają wiele wątpliwości. Rozwiejemy choć niektóre:

  • Nie trzeba znać narzędzi, które wykorzystujemy – pierwszy tydzień ma charakter wdrożeniowy. Jest czas na przetestowanie, przeklikanie aplikacji.
  • Do nauki wystarczy komputer, słuchawki z mikrofonem, kamera i dobre łącze internetowe. Trzeba być gotowym na to, że będzie trzeba zainstalować dodatkowe aplikacje na swoim komputerze.
  • W razie pytań i wątpliwości – mentorki są dostępne nie tylko w czasie lekcji na żywo, ale też można umówić się na indywidualne konsultacje i omówić problem. Czasem wystarczy kilka minut rozmowy, czasem potrzeba dłuższego spotkania, ale na pewno nikt nie jest pozostawiony sam sobie.
  • Nie jest potrzebne żadne wcześniejsze doświadczenie w IT – kurs jest stworzony dla osób bez technicznego zaplecza, wszystkiego was nauczymy, a w rękach Justyny i Doroty każdy czuje się maksymalne zaopiekowany.

 

Dlaczego warto uczyć się testowania z Future Collars?

Jeśli jesteś gotowy/gotowa na kurs, sprawdź, co oferuje Future Collars: 8 tygodni kompleksowo przygotowanego szkolenie prowadzonego przez osoby z doświadczeniem i pasją do nauczania. Justyna i Dorota są mentorkami na kursie i przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy nauki i pracy, pomogą przygotować portfolio, nauczą metodyki Scrum i wymaganych narzędzi. Po kursie można podejść do egzaminu ISTQB.

Polecamy kontakt z naszymi doradcami kariery, którzy nie tylko podpowiedzą, jaki kurs wybrać, ale też pomogą szukać dofinansowania kursu. O dofinansowaniach możesz przeczytać na naszej stronie internetowej, gdzie zapraszamy także po to, by pobrać zakres kursu, zapoznać się z przykładową lekcją.

Wejście do IT bez wcześniejszego doświadczenia jest możliwe, IT bardzo się rozwija, a testowanie manualne na pewno nie przestanie być potrzebne. Zarobki na początku być może nie są spektakularne, ale szybko rosną – wraz ze wzrostem doświadczenia. Trzeba być przygotowanym na to, że jeśli dzisiaj jesteś ekspertem w swojej branży, ale postanowisz zacząć karierę w IT od początku, zmniejszenie pensji jest pewne, choć chwilowe.

Wejście do IT bez wcześniejszego doświadczenia jest możliwe. Mamy na to dowody: absolwenci, którzy dzielą się z nami swoimi historiami sukcesu (tutaj, tutaj czy tutaj), opinie krążące w sieci i głosy zadowolonych pracodawców.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: