Jak zostawić stare i zacząć nowe: 4 kroki do zmiany – krok 2

Autor:
Zespół Future Collars

Wraz z Małgorzatą Marczewską, mentorką, coachem, trenerką biznesu, założycielką LABlife  pracujemy nad skutecznym wprowadzaniem zmian w naszym życiu. Cykl artykułów poświęconych psychologii zmiany jest częścią kampanii noworocznej Future Collars “Nie orbituj na peryferiach swojego potencjału”. Zachęcamy do podjęcia kroków ku zmianie, w tym zmianie zawodowej, do podnoszenia swoich kompetencji i wykorzystania możliwości, jakie drzemią w każdym z nas.

Namawiamy do stawiania sobie ambitnych celów i konsekwentnego trwania przy decyzjach. Może jedną z tych decyzji będzie zmiana swojej zawodowej ścieżki na branżę IT? Do tego gorąco namawiamy, bo wiemy, że świat nowoczesnych technologii to przyszłość, bezpieczeństwo i kierunek, w którym trzeba się rozwijać.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podjęliśmy i co chcemy zmienić – niełatwo przy niej wytrwać. Zbyt często porzucamy wprowadzanie zmian w życiu na rzecz starych nawyków. Jak do tego nie dopuścić? W tym artykule dokonamy update’u starych wzorców.

 

OTO 4 KROKI DO ZMIANY ŻYCIA:

  • Krok 1. Podejmij decyzję. 
  • Krok 2. Zrób Update starych wzorców
  • Krok 3. Stwórz Wzorce Zmiany.
  • Krok 4. Monitoruj Nowe Ustawienia.

Pamiętasz, od czego zaczęliśmy zmianę?

Właściciel starego oprogramowania potrzebuje:

  • umieć zobaczyć MindSet – system jako zestaw wzorców i algorytmów.
  • zauważyć miejsca, w których stare wzorce i rozwiązania nie spełniają nowych wymogów i skasować błędy,
  • stworzyć algorytmy wprowadzające zmianę i wprowadzić je do systemu,
  • wprowadzić kod monitorowania zastosowanych uaktualnień.

PAMIĘTAJ! Nowych kompetencji uczymy się tylko poprzez powtórzenia! 

 

4 KROKI DO ZMIANY ŻYCIA – Poziom 2

Krok 2. Zrób Update starych wzorców. W tym kroku uczymy się świadomie zauważać myśli, które na co dzień są obecne w naszej głowie i w naszym życiu.  Dużo myśli i zachowań pracuje poza naszą świadomością. Nie wiemy nawet, że tak myślimy. A przecież zawsze działamy tak, jak myślimy i czujemy! Każda emocja uruchamia naszą myśl i reakcję.

To bezwiedne reakcje, potrafią zniweczyć nasze plany i marzenia, bo nie mamy na to wpływu. Nie uczono nas, jak te programy działają, więc nie możemy się przed nimi bronić, nie możemy ich zmieniać.  Ale kiedy decydujemy się sami kierować naszymi odruchami, wchodzimy na ścieżkę „Ja jestem” – i zaczynamy świadomie poznawać siebie i wtedy możemy uczyć się wybierać.

Warto od czasu do czasu odpowiadać sobie na pytania, np.;

– Kim ja jestem? Jaka/jaki jestem? Co we mnie pracuje? Jaka to jest myśl? Jakie to jest uczucie? Czemu ono służy?

Nie oceniaj, nie krytykuj. Szukaj cytatów w swoim dialogu wewnętrznym.

Po prostu ucz się siebie i ucz się wybierać. „Jestem właśnie taka/i jaka/i jestem i wybieram teraz, czego użyję.”

 

Ćwiczenie 2. Update starych wzorców.

Znajdź spokojne miejsce i czas, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Wróć myślami do trudnych i niekomfortowych, sytuacji w Twoim życiu.  Zwracaj świadomą uwagę na powtarzające się wzorce myśli, zachowań i emocji. Wybierz najważniejsze z nich i zapisz na kartce. Które z nich decydujesz się zmienić?

POCZUJ DECYZJĘ !

A – Na jakie myśli nie ma już miejsca w moim życiu?  Z jakim myśleniem o sobie, o ludziach o świecie – kończę? Nie chcę tak dłużej myśleć.

B – Na jakie moje uczucia nie ma już miejsca w życiu? Na przykład nie chcę się czuć samotna/y, niezdarna/y, byle jaka/i, niepotrzebna/y, zbędna/y, wykorzystywana/y.

C – Na jakie moje zachowania nie ma już miejsca w moim życiu? Wybierz na początek jedną, dwie może trzy rzeczy.

Wybierz i zapisz- co JA wybieram do pracy?

Obserwuj wzorce swoich starych myśli, emocji i zachowań przez cały tydzień, wybieraj z nich to, co decydujesz się zmienić i podejmuj decyzje.

Wykonuj ćwiczenie przez kolejny tydzień. Daj sobie czas i pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest świadomość decyzji i konsekwencja.

 

ZOBACZ TEŻ…

Jeśli chcesz wrócić do kroku 1. – kliknij link. Krok 3 znajdziesz tutaj. Może chcesz obejrzeć webinar z udziałem Małgorzaty Marczewskiej (link) lub przeczytać z niego relację (link)? Gorąco zachęcamy.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: