Jak zostawić stare i zacząć nowe: 4 kroki do zmiany – krok 3

Autor:
Zespół Future Collars

“Nie orbituj na peryferiach swojego potencjału!” – pod takim hasłem wraz z Małgorzatą Marczewską, mentorką, coachem, trenerką biznesu, założycielką LABlife, zmieniamy życie, wyrzucamy z niego to, na co już nie ma miejsca i robimy przestrzeń na nowe – przyzwyczajenia, znajomości, styl życia, kompetencje. Nie wystarczy myśleć o zmianie, trzeba działać i to natychmiast, póki nasz mózg nie odłoży planów na później.

Jesteś gotowy/a na zmiany?

Gotowość to (…) kwestia ustalenia, czy już chcemy działać, czy na razie  jesteśmy w progamie marzenia o zmianie – przekonywała Małgosia podczas webinaru Uczmy się rozróżniać, który program w mózgu mamy aktywny: marzę o zmianach czy zmieniam. Gotowość na zmiany oznacza, że zaczynamy tę zmianę. Mogę myśleć, że chcę napić się wody albo wstać i tę wodę wypić. Zmiany są możliwe tylko wtedy, kiedy coś robimy, zmiana nie wynika z myślenia, ale z działania.” 

Cykl artykułów poświęconych psychologii zmiany jest częścią kampanii noworocznej Future Collars. Zachęcamy do podjęcia kroków ku zmianie, w tym zmianie zawodowej, do podnoszenia swoich kompetencji i wykorzystania możliwości, jakie drzemią w każdym z nas. Może jedną z życiowych zmian będzie wejście do branży IT? Gorąco do tego namawiamy, bo nowoczesne technologie to przyszłość i bezpieczeństwo zawodowe!

 

OTO 4 KROKI DO ZMIANY ŻYCIA:

  • Krok 1. Podejmij decyzję. 
  • Krok 2. Zrób Update starych wzorców
  • Krok 3. Stwórz Wzorce Zmiany.
  • Krok 4. Monitoruj Nowe Ustawienia.

 

Co zrobić, by zacząć?

  • zobacz swój mindset MindSet – system jako zestaw wzorców i algorytmów.
  • zauważ miejsca, w których stare wzorce i rozwiązania nie spełniają nowych wymogów i skasuj błędy,
  • stwórz algorytmy wprowadzające zmianę i wprowadź je do systemu,
  • wprowadź kod monitorowania zastosowanych uaktualnień.

 

4 KROKI DO ZMIANY ŻYCIA – Poziom 3

Krok 3. Stwórz wzorce zmiany.

Kim jesteś? Co umiesz? Co kochasz? Czym chcesz żyć? Czego chcesz w związku z tym?

W tym ćwiczeniu uczymy się świadomie zauważać wzorce, których potrzebujemy do wprowadzenia zmian. Szukamy myśli i emocji, które uaktywniają i podtrzymują nowe zachowania. Dzięki temu będzie nam łatwiej trwać przy swoich nowych decyzjach!

Jesteśmy na ścieżce „Ja jestem” – i zaczynamy świadomie wybierać to, co nas wzmacnia i pobudza naszą energię życiową. Uczymy się wybierać to, z czym chcemy żyć.

Warto odpowiadać sobie na pytania, np.;

– Kim ja jestem dzisiaj? Jakie są moje najlepsze cechy? Co we mnie wzmacniającego pracuje? Jaka moja myśl mnie wzmacnia? Jakie to jest uczucie? Czemu ono służy?

Po prostu uczę się siebie i uczę się wybierać to, czym chcę wypełniać swoje życie. Jestem właśnie taka/I jaka/I jestem i wybieram teraz, czego używam

.

Ćwiczenie 3. Kodowanie nowych wzorców.

Znajdź spokojne miejsce i czas, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Wróć myślami do najlepszych sytuacji w Twoim życiu, momentów, w których czułaś/eś radość, satysfakcję, ulgę, zachwyt, pewność siebie, spokój, wdzięczność itp.

Zwracaj świadomą uwagę na powtarzające się wzorce myśli, zachowań i emocji. Wybierz najważniejsze z nich i zapisz na kartce. Które z nich decydujesz się wybrać?

Poczuj decyzję!

A – Na jakie myśli jest miejsce w moim nowym życiu?  Z jakim myśleniem o sobie, o ludziach o świecie – decyduję się wejść w zmianę? Jak chcę myśleć, o sobie, o innych, o życiu?

Wybierz najważniejsze, te, na które najmocniej reagujesz i zapisz je.

B – Na jakie moje uczucia jest miejsce w nowym życiu? Na przykład chcę się czuć bezpiecznie, spokojnie, chcę się czuć potrzebna/y, wartościowa/y, wolna/y. Chcę czuć ulgę, radość i wdzięczność.

Przypomnij sobie lub poczuj, każde z tych uczuć, najlepiej jak potrafisz. Zatrzymaj je w sobie przez kilka sekund. Wybierz najważniejsze i zapisz je.

C – Na jakie moje zachowania i reakcje jest miejsce w moim nowym życiu?

Przypomnij sobie sytuacje, w których dobrze sobie poradziałaś/eś. Wybierz na początek jedną, dwie lub trzy reakcje czy zachowania i zapisz.

Życzymy wytrwałości i do przeczytania za tydzień!

 

ZOBACZ TEŻ…

Jeśli chcesz wrócić do kroku 1. – kliknij link, albo interesuje Cię krok 2. – kliknij link. Może chcesz obejrzeć webinar z udziałem Małgorzaty Marczewskiej (link) lub przeczytać z niego relację (link)? Gorąco zachęcamy.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: