Java: czas na naukę tego języka jest teraz!

Autor:
Zespół Future Collars
Java: czas na naukę tego języka jest teraz!

Bartosz Jarek pracuje jako Senior Automation Test Engineer i jest jednym z Mentorów na naszych kursach. Programowanie w Javie, to jeden z jego głównych obszarów pracy.

Dziś pytamy go o status tego języka, jego miejsce w otaczającym nas świecie oraz perspektywy pracy dla Java Developerów.

 

Bartku, nauka programowania jest modna, a oferta kursów bogata. Co poradziłbyś osobie, która myśli o nauce Javy? Po pierwsze – czy warto?

Oczywiście, że warto. Java to potężny język programowania, który od lat znajduje się w czołówce najbardziej popularnych języków, pomimo tego, że na przestrzeni lat powstało wiele konkurencyjnych rozwiązań. Jest to język obiektowy, co powoduje, że wiedza nabyta podczas jego nauki jest łatwo przenoszona na inne technologie.

Java to język w którym można napisać wszystko. Bardzo duże i skomplikowane aplikacje, programy na komputery czy urządzenia przenośne. Powstało wiele narzędzi wspomagających prace w Javie, co znacznie przyśpiesza rozwój programu.

 

Powiedz, gdzie jest ten cały kod, który tworzą specjaliści? W jakich usługach, produktach i rozwiązaniach go spotykamy?

Java jest wszędzie dookoła. Pisze się w niej np. oprogramowanie sterujące naszą drukarką czy lodówką, aplikacje na system Android – Java to oficjalny i podstawowy (obok Kotlina) język stosowany przy tego typu oprogramowaniu, na systemach bankowych kończąc. Ilość zastosowań jest oszałamiająca. Javy nie stosuje się jedynie do pisania stron internetowych, ale przy jej pomocy można je testować. Z uwagi na bardzo duże grono użytkowników łatwo o znalezienie informacji w przypadku, gdy mamy jakiś problem.

 

Kto może najbardziej potrzebować programistów Java w najbliższych latach? Czy widzisz jakieś konkretne gałęzie przemysłu lub rodzaje biznesu?

W mojej ocenie nie ma takiego podziału. Firmy z wielu branż szukają deweloperów Javy. To, czy jakaś firma jej używa, jest w większości decyzją biznesową opartą o dostępność pracowników na danym obszarze, bądź szczególnymi uwarunkowaniami projektowymi. Jeśli chcemy zbudować tylko stronę internetową, to Java nie jest dobrym narzędziem, ale w reszcie zastosowań sprawdzi się dobrze lub bardzo dobrze. To naprawdę uniwersalny język.

 

Jak myślisz, o czym powinna przede wszystkim pomyśleć osoba, która startuje w branży jako Junior Java Developer?

Wiele firm oferuje programy stażowe, praktyki lub prowadzi własne „akademie” – skierowane szczególnie do studentów. Wielokrotnie, aby dostać się do takiego programu, musimy przejść testy z Javy. Z uwagi na duże niedobory pracowników firmy chętnie zatrudniają osoby ze znajomością języka programowania bez względu na to, czy ktoś posiada dyplom uczelni wyższej, czy nie. Na pewno radziłbym, aby pisać coś własnego dla siebie. Jakiś mały projekt, który można pokazać pracodawcy jako potwierdzenie umiejętności. Zdarzyło mi się przeglądać CV programistów, którzy zawierali w nich takie projekty wraz z linkiem do kodu źródłowego. Jeśli jakość kodu stoi na wysokim poziomie, to jest to duży plus podczas rekrutacji.

Przeczytaj jeszcze więcej
I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie:

Praca jako Game Developer - umiejętności

Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?

Game developer – czym się zajmuje? Programiści gier, znani również jako twórcy gier lub programiści gier wideo, piszą kod dla gier przeznaczonych na różne platformy, takie jak komputery PC, konsole, przeglądarki internetowe czy smartfony. Wykorzystują oni pomysły, rysunki i reguły opracowane przez projektantów gier i przekształcają je poprzez pisanie kodu w grywalne tytuły z grafiką i dźwiękiem. Praca game developera zazwyczaj obejmuje: przeglądanie specyfikacji Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?