My, oszustki z branży IT

Autor:
Zespół Future Collars
My, oszustki z branży IT

Twoja rzeczywistość Cię nudzi – pomyliłaś się w wyborze branży. Z dnia na dzień zrozumiałaś, że nie chcesz już więcej robić tego, co sprawia, że bez uśmiechu budzisz się każdego ranka.

Mogło też być inaczej: szukałaś, próbowałaś różnych rzeczy, pełna pasji i zaangażowania odkrywałaś nowe możliwości. Nagle znalazłaś: branża IT. Tajemniczy świat komputerowców sprawił, że zapragnęłaś się stać jedną z nas. Kobiety programistki podbijają rynek IT!

Kobiety programistki nie mają lekko, zapewne rzuciłaś wszystko nagle lub przygotowujesz się do zmian od dawna. Nieważne jak do tego doszłaś: ważne, że jesteś zdeterminowana. Idziesz na kurs, kształcisz się, rozwijasz. Zdobywasz nowe umiejętności. Jest cudownie! Pracujesz z werwą, pełna pasji i wiary, że odnalazłaś coś co do Ciebie pasuje. Co sprawia Ci przyjemność. Masz świadomość, że jesteś dopiero na początku kariery, dopiero się nauczyłaś: programować, robić strony, rozumieć żargon informatyków. Cieszy Cię każda chwila.

I wtedy ktoś podcina Ci skrzydła.

Jedno krzywe spojrzenie, jedno przykre słowo. Zaczynasz czuć się jak oszustka. Odkrywasz, że algorytm, który napisałaś, ktoś inny zrobił lepiej. Widzisz, że stronę, którą postawiłaś, znajomy wykonał w znacznie krótszym czasie. I uwierz, nieważne na jakim etapie kariery jesteś: czy dopiero zaczynasz, czy może od wielu lat piszesz kod. Uczucie oszukiwania dopada wiele z nas. Kobiety programistki często nie czują się doceniane w branży.

Ostatnio czytałam artykuł doświadczonej programistki, w którym pisała, że wiele minęło nim wygrała z tym uczuciem. Zaniżona samoocena, brak doświadczenia, wieczny perfekcjonizm i ciągły obowiązek poszerzania wiedzy sprawiały, że szukała wymówek dla swoich sukcesów. Też mi się to kiedyś zdarzało. Wiele z nas przez to przeszło.

Przecież dobre oceny w szkole wynikały z tego, że nauczyciele mnie lubili.

Przecież na studia się dostałam, bo było mało chętnych.

Przecież ten kod udał się tylko dlatego, bo na forum informatycznym podpowiedzieli mi jak rozwiązać problem.

Przecież nie zrobiłam strony w WordPressie, tylko skorzystałam z gotowego motywu.

Przecież…

Skończmy z tym wreszcie!

Im jest się dłużej w branży informatycznej i im bardziej pracuje się nad pewnością siebie, tym łatwiej zrozumieć jak głupie są powyższe teksty. Porównujemy się do innych: porównujemy tempo, wiedzę, umiejętności. W tym szaleństwie łatwo zapomnieć o najważniejszym:

W branży informatycznej człowiek uczy się przez całe życie.

Jeśli przebranżawiasz się – bądź na to gotowa. Jeśli wybierasz swoją ścieżkę kariery – bądź świadoma. Chcąc być programistką, web developerem, twórcą gier komputerowych czy WordPress Masterem nigdy nie będziesz umiała wszystkiego. Branża technologiczna rozwija się w zastraszającym tempie i absolutnie nie jest możliwe, byś nauczyła się każdego polecenia, każdego algorytmu i każdej strony z dokumentacji na pamięć. Musisz być świadoma swojej niewiedzy, ale jeszcze bardziej musisz zrozumieć jak wiele już wiesz. Jak wiele umiesz.

Wiem, że umiesz.

To jest najpiękniejsze w branży informatycznej: człowiek nigdy nie przestaje się w niej rozwijać. Chcąc zostać programistką trzeba być tego świadomą. Świadomą, że każdy dzień zaczniesz od pytania „jak to zrobić”, a niejednokrotnie będziesz zasypiała myśląc „dlaczego to nie działa”. Jednak im więcej doświadczenia nabierzesz i im więcej pewności siebie zyskasz, tym łatwiej zrozumiesz po czym rozróżnia się zawodowca od amatora.

Zawodowi programiści nie boją się pytać i z pasją pomagają innym. Kobiety programistki wspierają się na każdym kroku. Bowiem jedyną przyjemniejszą rzeczą od zdobywania wiedzy, jest dzielenie się nią.

Życzę samych przyjemności Tobie na tej drodze życia.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: