Latem zrób plany na lata

Autor:
Zespół Future Collars
Latem zrób plany na lata

Urlop, lato, wakacje – dla wielu wyczekany odpoczynek, pauza od spraw zawodowych i szansa na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi. Każdy ma swój sposób na relaks, ale niezależnie od tego, czy wybierzemy zwiedzanie ruin, czy camping w górach, najważniejsza jest prawdziwa przerwa.

Lato może przecież oznaczać moment zatrzymania i dać nam okazję do przemyślenia sytuacji: w pracy, w domu, w biznesie. Warto tę szansę wykorzystać, zwłaszcza że odpoczynek prędzej czy później będzie miał swój kres.

 

Letnia energia przez cały rok

Wyjazd na urlop wiąże się często z wielkimi emocjami. Spodziewamy się po nim wiele i niejednokrotnie planujemy go z dużym wyprzedzeniem. Jednak jeszcze w trakcie tej wyczekanej przerwy euforię zaczyna u niektórych zastępować przygnębienie i frustracja. Po czasie wstępnej regeneracji część urlopowiczów zaczyna zdawać sobie sprawę, że półmetek już za nimi. Odliczają więc dni do powrotu do biura, a to dla wielu oznacza trudne emocje.

Można zastanawiać się, co jest dla nas kluczowe na urlopie i które elementy tego stanu tak ciężko odtworzyć w naszym codziennym życiu. Piękna pogoda i nowe przeżycia, czas z bliskimi i dobre emocje to oczywiście niektóre z powodów, dla których lato nam służy. Rzeczą kluczową dla wielu jest jednak wolność. Możemy nareszcie znaleźć się w środowisku, które naprawdę nam pasuje, które sami wybieramy. Swoboda w decydowaniu o tym, co i gdzie robimy w danej chwili, jest jednym z najbardziej ekscytujących stanów. Czy chcemy odpoczywać, czy też robić zdjęcia albo zwiedzać pół nocy – wszystko to kwestia naszego wyboru.

A gdyby tak móc postępować w ten sposób na co dzień? Samemu planować swój czas: pracę, porę odpoczynku, naukę i inne zajęcia? W zgodzie ze swoim rytmem dnia, życiem prywatnym i wymaganiami naszych pracodawców? Spójrzmy na opcje dostępne od ręki, które być może warto przemyśleć.

 

Komfort pracy zdalnej

Chcesz zarządzać swoim czasem i zadaniami. Jak się do tego zabrać? Dla wielu osób najprostszą drogą jest przeniesienie się z pracą w swojej dotychczasowej roli do środowiska współpracy zdalnej. Plusy? Znamy doskonale obowiązki i wymagania w swoim zawodzie. Zadanie polega przede wszystkim na operacyjnej zdolności odnalezienia się w warunkach pracy na odległość. Trzeba poznać sposoby realizacji projektów na platformach zewnętrznych, nauczyć się zarządzać priorytetami i pracować zespołowo. Nowością może być praca w systemach łączących osoby z różnych lokalizacji albo aplikacje zliczające czas wykonywania zadań.

Takiej zmiany życiowej dokonała Emilia, która pracowała wcześniej stacjonarnie jako asystentka i koordynator biura. Nasz kurs Wirtualna Asystentka i Social Media Ninja pozwolił jej poznać narzędzia pracy zdalnej, a ze swojego pracodawcy… uczynić swojego klienta. O tej przemianie i nowym stylu życia rozmawia z nami w najnowszym wywiadzie na blogu. Poznajcie jej historię i system, w którym świetnie się odnajduje, pracując z domu.

 

 

Freelance, czyli wolność w pracy

Przejście na freelance wymaga od nas przede wszystkim podjęcia określonych decyzji, ustalenia nowych zasad pracy i organizacji dnia codziennego. Jako wolny strzelec pracujemy często dla wielu klientów lub otrzymujemy zlecenia z zewnętrznej agencji pośredniczącej w realizacji projektów. Dyscyplina i jasno określone priorytety, umiejętność koordynacji wielu zadań – bycie własnym szefem oznacza też… bycie swoim własnym pracownikiem. Ocena jakości naszej pracy, zdyscyplinowanie czasowe, terminowość, umiejętność dialogu z klientem – odtąd sami bierzemy za to odpowiedzialność.

O tym wszystkim pisze Ania Król, która jest jedną z mentorek na kursie Wirtualna Asystentka i Social Media Ninja. W swoim najnowszym artykule Mentalność freelancera opowiada o nawykach i zasadach, które będą dla nas fundamentalne przy podejmowaniu decyzji o samozatrudnieniu oraz częściowej lub całkowitej pracy zdalnej. Poczytajcie o sposobach na równowagę i sprawną pracę w takiej roli. Wolność to wisienka na torcie, ale za to, jaki ma smak!

 

Elastyczność zawodowa a pieniądze

Zastanawiacie się pewnie, czy ta wolność ma swoją cenę? Pod względem czysto finansowym wiele zależy od przyjętej przez nas formy współpracy i systemu rozliczania projektów. Stawki różnią się oczywiście w rozmaitych zawodach. My zrobiliśmy rozeznanie w kwestii dochodów testerów, bo jest to jeden z tych zawodów, które również dają się przenieść do domowego biura. W naszym artykule patrzymy na to także pod kątem stażu pracy. Zerknijcie na zarobki testerów i sami zdecydujcie, czy byłaby to dla Was interesująca opcja.

Jeśli już mowa o pieniądzach, z pewnością zastanawiacie się, jakich nakładów wymaga przygotowanie się do nowej roli, w tym pracy z domu. Metod jest wiele. Wybraliśmy 5 sposobów, by sfinansować szkolenie w wybranej dziedzinie i właśnie o nich przeczytacie w naszym artykule.

 

Lato idealne do planowania

Sezon letni zdaje się więc idealnym momentem, by planować i rozważać zmiany w dotychczasowej organizacji pracy. Zwolnić tempo, znaleźć chwilę na refleksję, a potem wracać do pracy, w której czujemy się dobrze i pewnie. Brzmi jak idealny plan wakacyjny? Życzymy Wam naprawdę udanego wypoczynku!

Przeczytaj jeszcze więcej
I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie:

Praca jako Game Developer - umiejętności

Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?

Game developer – czym się zajmuje? Programiści gier, znani również jako twórcy gier lub programiści gier wideo, piszą kod dla gier przeznaczonych na różne platformy, takie jak komputery PC, konsole, przeglądarki internetowe czy smartfony. Wykorzystują oni pomysły, rysunki i reguły opracowane przez projektantów gier i przekształcają je poprzez pisanie kodu w grywalne tytuły z grafiką i dźwiękiem. Praca game developera zazwyczaj obejmuje: przeglądanie specyfikacji Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?