Latem zrób plany na lata

Autor:
Zespół Future Collars
Latem zrób plany na lata

Urlop, lato, wakacje – dla wielu wyczekany odpoczynek, pauza od spraw zawodowych i szansa na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi. Każdy ma swój sposób na relaks, ale niezależnie od tego, czy wybierzemy zwiedzanie ruin, czy camping w górach, najważniejsza jest prawdziwa przerwa.

Lato może przecież oznaczać moment zatrzymania i dać nam okazję do przemyślenia sytuacji: w pracy, w domu, w biznesie. Warto tę szansę wykorzystać, zwłaszcza że odpoczynek prędzej czy później będzie miał swój kres.

 

Letnia energia przez cały rok

Wyjazd na urlop wiąże się często z wielkimi emocjami. Spodziewamy się po nim wiele i niejednokrotnie planujemy go z dużym wyprzedzeniem. Jednak jeszcze w trakcie tej wyczekanej przerwy euforię zaczyna u niektórych zastępować przygnębienie i frustracja. Po czasie wstępnej regeneracji część urlopowiczów zaczyna zdawać sobie sprawę, że półmetek już za nimi. Odliczają więc dni do powrotu do biura, a to dla wielu oznacza trudne emocje.

Można zastanawiać się, co jest dla nas kluczowe na urlopie i które elementy tego stanu tak ciężko odtworzyć w naszym codziennym życiu. Piękna pogoda i nowe przeżycia, czas z bliskimi i dobre emocje to oczywiście niektóre z powodów, dla których lato nam służy. Rzeczą kluczową dla wielu jest jednak wolność. Możemy nareszcie znaleźć się w środowisku, które naprawdę nam pasuje, które sami wybieramy. Swoboda w decydowaniu o tym, co i gdzie robimy w danej chwili, jest jednym z najbardziej ekscytujących stanów. Czy chcemy odpoczywać, czy też robić zdjęcia albo zwiedzać pół nocy – wszystko to kwestia naszego wyboru.

A gdyby tak móc postępować w ten sposób na co dzień? Samemu planować swój czas: pracę, porę odpoczynku, naukę i inne zajęcia? W zgodzie ze swoim rytmem dnia, życiem prywatnym i wymaganiami naszych pracodawców? Spójrzmy na opcje dostępne od ręki, które być może warto przemyśleć.

 

Komfort pracy zdalnej

Chcesz zarządzać swoim czasem i zadaniami. Jak się do tego zabrać? Dla wielu osób najprostszą drogą jest przeniesienie się z pracą w swojej dotychczasowej roli do środowiska współpracy zdalnej. Plusy? Znamy doskonale obowiązki i wymagania w swoim zawodzie. Zadanie polega przede wszystkim na operacyjnej zdolności odnalezienia się w warunkach pracy na odległość. Trzeba poznać sposoby realizacji projektów na platformach zewnętrznych, nauczyć się zarządzać priorytetami i pracować zespołowo. Nowością może być praca w systemach łączących osoby z różnych lokalizacji albo aplikacje zliczające czas wykonywania zadań.

Takiej zmiany życiowej dokonała Emilia, która pracowała wcześniej stacjonarnie jako asystentka i koordynator biura. Nasz kurs Wirtualna Asystentka i Social Media Ninja pozwolił jej poznać narzędzia pracy zdalnej, a ze swojego pracodawcy… uczynić swojego klienta. O tej przemianie i nowym stylu życia rozmawia z nami w najnowszym wywiadzie na blogu. Poznajcie jej historię i system, w którym świetnie się odnajduje, pracując z domu.

 

 

Freelance, czyli wolność w pracy

Przejście na freelance wymaga od nas przede wszystkim podjęcia określonych decyzji, ustalenia nowych zasad pracy i organizacji dnia codziennego. Jako wolny strzelec pracujemy często dla wielu klientów lub otrzymujemy zlecenia z zewnętrznej agencji pośredniczącej w realizacji projektów. Dyscyplina i jasno określone priorytety, umiejętność koordynacji wielu zadań – bycie własnym szefem oznacza też… bycie swoim własnym pracownikiem. Ocena jakości naszej pracy, zdyscyplinowanie czasowe, terminowość, umiejętność dialogu z klientem – odtąd sami bierzemy za to odpowiedzialność.

O tym wszystkim pisze Ania Król, która jest jedną z mentorek na kursie Wirtualna Asystentka i Social Media Ninja. W swoim najnowszym artykule Mentalność freelancera opowiada o nawykach i zasadach, które będą dla nas fundamentalne przy podejmowaniu decyzji o samozatrudnieniu oraz częściowej lub całkowitej pracy zdalnej. Poczytajcie o sposobach na równowagę i sprawną pracę w takiej roli. Wolność to wisienka na torcie, ale za to, jaki ma smak!

 

Elastyczność zawodowa a pieniądze

Zastanawiacie się pewnie, czy ta wolność ma swoją cenę? Pod względem czysto finansowym wiele zależy od przyjętej przez nas formy współpracy i systemu rozliczania projektów. Stawki różnią się oczywiście w rozmaitych zawodach. My zrobiliśmy rozeznanie w kwestii dochodów testerów, bo jest to jeden z tych zawodów, które również dają się przenieść do domowego biura. W naszym artykule patrzymy na to także pod kątem stażu pracy. Zerknijcie na zarobki testerów i sami zdecydujcie, czy byłaby to dla Was interesująca opcja.

Jeśli już mowa o pieniądzach, z pewnością zastanawiacie się, jakich nakładów wymaga przygotowanie się do nowej roli, w tym pracy z domu. Metod jest wiele. Wybraliśmy 5 sposobów, by sfinansować szkolenie w wybranej dziedzinie i właśnie o nich przeczytacie w naszym artykule.

 

Lato idealne do planowania

Sezon letni zdaje się więc idealnym momentem, by planować i rozważać zmiany w dotychczasowej organizacji pracy. Zwolnić tempo, znaleźć chwilę na refleksję, a potem wracać do pracy, w której czujemy się dobrze i pewnie. Brzmi jak idealny plan wakacyjny? Życzymy Wam naprawdę udanego wypoczynku!

Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?