Motywacja – jak realizować odpowiedni kurs programowania?

Autor:
Zespół Future Collars

Motywacja – gdy zaczynasz jakiś kurs jesteś pełen energii i zaangażowania w naukę.

O tym, jak ją utrzymać pisze nasz kursant Robert, który zrealizował sześciomiesięczny kurs programowania w zaledwie 90 dni.

 

1. Odpowiednie przygotowanie.

Upewnij się, że przez okres, który chcesz spędzić na nauce będziesz miał gdzie mieszkać i co jeść, tak żeby twoja nauka nie była uciążliwa dla innych. Kochani rodzice na pewno to zrozumieją. Jeśli z nimi mieszkasz masz gigantyczną przewagę na starcie! W przeciwnym razie musisz musisz wcześniej oszczędzić kwotę, która będzie potrzebna na twoje utrzymanie w tym czasie.

 

2. Pewność, przekonanie i poświęcenie.

W momencie podjęcia decyzji o intensywnej, paromiesięcznej nauce, musisz być w 100% przekonany o słuszności swojej decyzji. Nie możesz mieć wątpliwości – inaczej będziesz tylko żałował straconego czasu i pieniędzy. Jedno jest pewne – ten wysiłek się opłaci.

 

3. Samodyscyplina i plan dnia

Nikt nie będzie stał nad Tobą i sprawdzał, czy uczysz się sumiennie w założonym przez siebie okienku czasowym, czy może tracisz ten czas na bezwartościowe aktywności. Robisz to dla siebie i musi za tym iść Twoja wielka dyscyplina. Wydaje mi się, że jest to jeden z najtrudniejszych punktów w całym wyzwaniu. To, jak będzie Ci szło wypełnianie Twojego planu nauki pokaże również, czy masz zadatki na freelancera, czyli kogoś kto sam musi kontrolować swój plan dnia.

Zaplanuj swój dzień i zorganizuj stanowisko do nauki.

 

4. Przyjaciele i grupa wsparcia.

Nie dziel się informacją o swoich zamiarach ze wszystkimi, bo zawsze znajdą się ludzie, którzy nie będą Ci sprzyjać. Powiedz o swoich planach przyjaciołom, którzy będą Ci kibicować i miej stały kontakt z wybraną bliską osobą, z którą będziesz dzielił się swoimi małymi sukcesami. Bez wsparcia taka długoterminowa nauka byłaby niewiarygodnie trudna. Każdemu zdarzają się gorsze momenty i ktoś bliski, kto doda otuchy jest niesłychanie cennym skarbem.

 

5. Metody nauki.

Znajdź najlepszą dla siebie formę nauki. Jedni wolą uczyć się od samego rana, a inni popołudniami. Znasz siebie najlepiej – wypróbuj różne warianty i zostań przy tym najskuteczniejszym. Nie ograniczaj się do siedzenia ciągiem przy komputerze. Zaplanuj przerwy. Kup dodatkowe książki, by nie uczyć się jedynie przed monitorem. Zawsze kiedy to możliwe, w ćwiczeniach staraj się zmodyfikować polecenie, by nie iść w pełni zgodnie z wytyczoną ścieżką. Wprowadzaj do swoich rozwiązań treści abstrakcyjnie ekstremalne, dzięki którym być może lepiej zapamiętasz dany temat. Próbuj i pamiętaj, że na początku nie liczy się ta idealna droga do rozwiązania. Jeśli coś działa to znaczy, że masz na swoim koncie kolejne małe zwycięstwo! Nie musi być ono od razu z telemarkiem. Z drugiej strony jeśli coś sprawia Ci za dużo kłopotów, pytaj mentorów lub po prostu zostaw to na później – to żadna hańba.

 

6. Kompani w nauce.

Spróbuj do wspólnej nauki zachęcić kogoś, kto np. nie jest zadowolony z obecnej pracy i chętnie zdobędzie nowe kompetencje. Wielu ludzi, w tym ja, nie miało wcześniej styczności z programowaniem i niewytłumaczalnie unikało tematu nauki programowania, myśląc „to nie dla mnie”. Spróbować może każdy, a perspektywa wejścia na ten chłonny rynek pracy może wydać się komuś wystarczająco atrakcyjna. Trzeba ją tylko potencjalnemu kompanowi odpowiednio przybliżyć. Razem raźniej – szczególnie podejmując dość ambitne wyzwania. Zawsze pozostaje jeszcze uczestnictwo we wszelkiego rodzaju grupach osób, które również uczą się programować.

Przeczytaj jeszcze więcej
I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie:

Praca jako Game Developer - umiejętności

Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?

Game developer – czym się zajmuje? Programiści gier, znani również jako twórcy gier lub programiści gier wideo, piszą kod dla gier przeznaczonych na różne platformy, takie jak komputery PC, konsole, przeglądarki internetowe czy smartfony. Wykorzystują oni pomysły, rysunki i reguły opracowane przez projektantów gier i przekształcają je poprzez pisanie kodu w grywalne tytuły z grafiką i dźwiękiem. Praca game developera zazwyczaj obejmuje: przeglądanie specyfikacji Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?