Motywacja – jak realizować odpowiedni kurs programowania?

Autor:
Zespół Future Collars

Motywacja – gdy zaczynasz jakiś kurs jesteś pełen energii i zaangażowania w naukę.

O tym, jak ją utrzymać pisze nasz kursant Robert, który zrealizował sześciomiesięczny kurs programowania w zaledwie 90 dni.

 

1. Odpowiednie przygotowanie.

Upewnij się, że przez okres, który chcesz spędzić na nauce będziesz miał gdzie mieszkać i co jeść, tak żeby twoja nauka nie była uciążliwa dla innych. Kochani rodzice na pewno to zrozumieją. Jeśli z nimi mieszkasz masz gigantyczną przewagę na starcie! W przeciwnym razie musisz musisz wcześniej oszczędzić kwotę, która będzie potrzebna na twoje utrzymanie w tym czasie.

 

2. Pewność, przekonanie i poświęcenie.

W momencie podjęcia decyzji o intensywnej, paromiesięcznej nauce, musisz być w 100% przekonany o słuszności swojej decyzji. Nie możesz mieć wątpliwości – inaczej będziesz tylko żałował straconego czasu i pieniędzy. Jedno jest pewne – ten wysiłek się opłaci.

 

3. Samodyscyplina i plan dnia

Nikt nie będzie stał nad Tobą i sprawdzał, czy uczysz się sumiennie w założonym przez siebie okienku czasowym, czy może tracisz ten czas na bezwartościowe aktywności. Robisz to dla siebie i musi za tym iść Twoja wielka dyscyplina. Wydaje mi się, że jest to jeden z najtrudniejszych punktów w całym wyzwaniu. To, jak będzie Ci szło wypełnianie Twojego planu nauki pokaże również, czy masz zadatki na freelancera, czyli kogoś kto sam musi kontrolować swój plan dnia.

Zaplanuj swój dzień i zorganizuj stanowisko do nauki.

 

4. Przyjaciele i grupa wsparcia.

Nie dziel się informacją o swoich zamiarach ze wszystkimi, bo zawsze znajdą się ludzie, którzy nie będą Ci sprzyjać. Powiedz o swoich planach przyjaciołom, którzy będą Ci kibicować i miej stały kontakt z wybraną bliską osobą, z którą będziesz dzielił się swoimi małymi sukcesami. Bez wsparcia taka długoterminowa nauka byłaby niewiarygodnie trudna. Każdemu zdarzają się gorsze momenty i ktoś bliski, kto doda otuchy jest niesłychanie cennym skarbem.

 

5. Metody nauki.

Znajdź najlepszą dla siebie formę nauki. Jedni wolą uczyć się od samego rana, a inni popołudniami. Znasz siebie najlepiej – wypróbuj różne warianty i zostań przy tym najskuteczniejszym. Nie ograniczaj się do siedzenia ciągiem przy komputerze. Zaplanuj przerwy. Kup dodatkowe książki, by nie uczyć się jedynie przed monitorem. Zawsze kiedy to możliwe, w ćwiczeniach staraj się zmodyfikować polecenie, by nie iść w pełni zgodnie z wytyczoną ścieżką. Wprowadzaj do swoich rozwiązań treści abstrakcyjnie ekstremalne, dzięki którym być może lepiej zapamiętasz dany temat. Próbuj i pamiętaj, że na początku nie liczy się ta idealna droga do rozwiązania. Jeśli coś działa to znaczy, że masz na swoim koncie kolejne małe zwycięstwo! Nie musi być ono od razu z telemarkiem. Z drugiej strony jeśli coś sprawia Ci za dużo kłopotów, pytaj mentorów lub po prostu zostaw to na później – to żadna hańba.

 

6. Kompani w nauce.

Spróbuj do wspólnej nauki zachęcić kogoś, kto np. nie jest zadowolony z obecnej pracy i chętnie zdobędzie nowe kompetencje. Wielu ludzi, w tym ja, nie miało wcześniej styczności z programowaniem i niewytłumaczalnie unikało tematu nauki programowania, myśląc „to nie dla mnie”. Spróbować może każdy, a perspektywa wejścia na ten chłonny rynek pracy może wydać się komuś wystarczająco atrakcyjna. Trzeba ją tylko potencjalnemu kompanowi odpowiednio przybliżyć. Razem raźniej – szczególnie podejmując dość ambitne wyzwania. Zawsze pozostaje jeszcze uczestnictwo we wszelkiego rodzaju grupach osób, które również uczą się programować.

Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?