Namiastka anonimowości w sieci

Autor:
Zespół Future Collars
Namiastka anonimowości w sieci

Kto z Was nie słyszał o śledzeniu ruchu w sieci? Kto z Was znalazł się kiedyś w kraju, w którym nie miał dostępu do lubianego przez siebie serwisu?

Może chcieliście się załapać na promocję w sklepie, która była dostępna tylko dla użytkowników znajdujących się np. w Stanach Zjednoczonych? Wizja, w której możemy “magicznie” przenieść swoje wirtualne położenie, nieco przekłamać naszą identyfikację, ale też zabezpieczyć dostęp do naszych danych – brzmi całkiem nieźle, prawda?

Pamiętam, jak kiedyś znajoma załamana napisała do mnie w nocy, że jej 60-dniowy ciąg w grze online został przerwany, bo przypomniała sobie o konieczności zagrania w nią dopiero po północy. Zwykła gra, nic ważnego, o nic nie rywalizowała. Mimo wszystko zrobiło mi się jej szkoda i zacząłem kombinować – jak ten problem można rozwiązać? Zdecydowałem się na podpięcie pod VPN znajdujący się w innej strefie czasowej (o ile dobrze pamiętam, była to Brazylia), dzięki czemu z punktu widzenia serwerów gry, znajdowałem się w kraju, w którym nadal trwał poprzedni dzień.

 

Czym jest VPN?

VPN to skrót od angielskiego Virtual Private Network. Oznacza to po prostu prywatną, wirtualną sieć. Co znaczy w tym przypadku “wirtualna”? Chodzi w tym o to, że nie mamy do czynienia ze standardową, fizyczną siecią jak np. ta w naszych domach, na uczelni w pracy. To coś bardziej umownego, pewnego rodzaju tunel w internecie. Czy służy ona do manipulowania Twoim położeniem? Absolutnie nie jest to jej bazowe zadanie, a raczej kreatywne wykorzystanie jej możliwości.

Używa się jej na przykład w celu dopuszczania do pewnych treści tylko wybraną grupę osób. Powiedzmy, że firma X dla o cyberbezpieczeństwo w swojej sieci. Nie pozwala więc pracownikom pracować z dowolnego miejsca, a ściślej mówiąc – przy użyciu dowolnego adresu IP. Zgadza się tylko na te należące do firmy. Obejściem tego, a raczej rozszerzeniem dostępu, bez zwiększania ryzyka np. wycieku danych, jest udostępnienie wirtualnej sieci, przez którą pracownik może łączyć się z firmowymi zasobami nawet z drugiego końca świata. Summa summarum sprowadza się to do zwiększania bezpieczeństwa w tych mało bezpiecznych czasach.

VPN bywa również oknem na świat dla osób żyjących w krajach objętych mocną cenzurą. To on pozwala poznać świat, który znamy my. Oglądać filmy, słuchać muzyki bez obaw o poddawanie się zagranicznej propagandzie. Negatywną stroną tego narzędzia jest bycie używanym przez przestępców, oszustów podszywających się pod inne osoby.

 

Kiedy jeszcze nam się przyda?

Na przykład podczas wyjazdu na wakacje, na zakupach w centrum handlowym, podczas pracy z restauracji, na lotnisku itd. itp. Co te wszystkie, na pozór różne miejsca mają ze sobą wspólnego? To, że możemy w nich znaleźć publiczne, otwarte sieci. Mówiąc prościej – darmowe WiFi.

Korzyścią idącą za korzystaniem z VPN w takich sytuacjach, jest fakt, że nasz ruch w sieci, dane które wysyłamy są szyfrowane i ukrywane przed innymi użytkownikami tego WiFI. Będą widzieć jedynie, że łączymy się z wybraną przez nas siecią wirtualną, jednak na tym trop się urywa. Nasze pakiety danych są tunelowane, przez co w teorii i (zazwyczaj) praktyce, możemy czuć się bezpieczniej.

Dlaczego mielibyśmy jednak obawiać się, że ktoś nas chce podglądać? Większość z nas nie jest wysoko postawionymi politykami, gwiazdami lub innymi postaciami, które warto szantażować. Warto jednak pamiętać, że prawie każdy posiada konta bankowe, możemy wymieniać się poufnymi informacjami z bliskimi lub zwyczajnie w świecie, cenić swoją prywatność.

 

To nie takie trudne!

Wszystko oczywiście zależy z jakiego sprzętu korzystamy. Użytkownicy komputerów z systemami Windows, macOS, Linux, ale także telefonów działających na Androidzie, iOS mają do wyboru całą paletę aplikacji, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Odpalenie VPN w nich ogranicza się to zalogowania i wciśnięcia jednego przycisku!

Bardzo popularne i dość sprawdzone są: NordVPN, ExpressVPN, PrivateVPN. Na ich stronach znajdują się dedykowane oferty, linki do aplikacji. Warto obserwować ich strony, ponieważ często oferują usługi w promocyjnych cenach.

Jest jedna rzecz, o której trzeba pamiętać – nigdy żadne rozwiązanie nie daje nam absolutnego 100% bezpieczeństwa i pewności. Nie chodzi tutaj o to aby kogoś straszyć, ale nie powinniśmy wpadać w myślenie, że używając jakichś narzędzi, stajemy się nietykalni. Podstawą bezpieczeństwa w sieci i w życiu są czujność, świadomość zagrożeń, ograniczone zaufanie.

Pamiętajmy również, że VPN to w końcu sieć. Ma swojego administratora, który może analizować ruch, odwiedzane witryny itp. Większość z nich zarzeka się, że tego nie robi, a jeżeli już, to w pełni anonimowo. Nie zachęcam do popadania w paranoję, jednak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – 100% gwarancji nie mamy nigdy.

Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Używaliście go lub używacie?

Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?