Nauka programowania od podstaw – 10 błędów początkujących programistów

Autor:
Zespół Future Collars

Nie jest ważne jak zaczynasz, ważne jak kończysz – każdy z nas słyszał te słowa przynajmniej raz w życiu.

To motywujące hasło pokazuje nam, że choćby na początku było ciężko, to ostatecznie liczy się efekt końcowy. I choć daje nadzieję i pomaga przezwyciężyć trudności, to jedno jest pewne: nauka programowania od podstaw nie musi być trudna, wystarczy wiedzieć jakie błędy popełniają początkujący programiści i ich unikać. Łatwo powiedzieć? I równie łatwo zrobić!

Nauka programowania od podstaw wymaga dużego zaangażowania, a osoby rozpoczynające swoją przygodę z programowaniem popełniają różnorakie błędy. Wśród nich pojawiają się zarówno te związane z niewiedzą, jak i z brakiem pewności siebie czy też znajomości specyfiki branży. Najczęściej wynika to z braku doświadczenia, którego nikt nie oczekuje od junior developerów, a mimo to stres związany z nową pracą odbiera zdrowy rozsądek.

 

Boją się pytać

Najczęstszym błędem początkujących programistów jest strach przed zadawaniem pytań. Osoby nowe w branży często czują się głupsze od ludzi, z którymi pracują. Boją się pytać, nie będąc pewne, czy nie zostaną wyśmiane. To błąd – nauka programowania od podstaw wymaga pomocy innych osób. Samo programowanie jest tak rozległą dziedziną wiedzy, że nie jest możliwe poznanie odpowiedzi na wszystkie pytania już na początku swojej ścieżki. Warto nadmienić, że doświadczonego programistę można poznać po tym, że nie boi się swojej niewiedzy – nie widzi w niej powodu do wstydu, a okazję, by nauczyć się czegoś nowego od kolegów i koleżanek po fachu.

 

Marnują czas

Marnowanie czasu powiązane jest ze strachem przed zadawaniem pytań. Początkujący programiści regularnie stają przed problemem, który z pozoru zdaje się nie do rozwiązania. Poświęcają wtedy wiele godzin, by dojść do rozwiązania samodzielnie. I choć w tej branży samodzielna nauka to podstawa, łatwo się zagubić w gąszczu informacji i zmarnować czas na szukanie odpowiedzi, którą moglibyśmy pozyskać pytając się kogoś bardziej doświadczonego.

 

Nie są systematyczni

Nauka programowania od podstaw nie jest łatwa, dlatego bardzo ważna jest systematyczność. Warto realnie ocenić swoje zasoby czasowe i twardo ustawić dni i godziny, które będziemy poświęcać na naukę. Na szczęście rutyna ułatwia budowanie nowych nawyków.

 

Wybierają kiepskie źródła nauki

W Internecie można znaleźć bardzo wiele kursów i tutoriali poświęconych programowaniu. Oczywiście możliwe jest nauczenie się programowania z ich pomocą, jeśli jednak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę, z łatwością zagubi się w ich gąszczu. Warto zainwestować swój czas w wybranie kompletnego kursu, który krok po kroku poprowadzi nas przez kolejne aspekty danego języka. W innym razie może się okazać, że poznamy bardzo zaawansowane narzędzia, a wiedza o którejś z podstawowych technik nas ominie.

 

Zbyt szybko uznają, że skończyli

W wielu projektach korzysta się z narzędzi umożliwiających przesyłanie kodu na serwer i łączenie pracy wielu programistów. Dzięki temu każdy z nich może pracować nad swoim własnym fragmentem, a potem połączyć go z całym programem. Początkujący programiści regularnie zapominają o testowaniu swojego kodu – i gdy tylko postawią ostatni średnik, wysyłają kod. Taka niedbałość w najlepszym razie spowoduje, że cały program będzie gorzej zoptymalizowany, a w najgorszym zablokuje pracę wszystkich osób związanych z projektem.

 

Nie dbają o jakość kodu

Profesjonalnego programistę poznaje się nie tylko po tym, czy kod zadziała, ale też jaka jest jego jakość. Programując tworzy się wiele linii tekstu – i tylko od autora programu zależy, czy kod ten będzie czytelny dla kolejnych twórców. Jest to niezwykle ważne, gdy pracujemy nad dużym projektem i istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś inny w przyszłości będzie musiał zrozumieć co autor miał na myśli. Dlatego ważne jest nie tylko to, by tworzyć kod sprawny, ale też by kod był czytelny. Odpowiednio sformatowany i z nazewnictwem zmiennych bądź klas zgodnym z przyjętą w danym języku semantyką.

 

Programują pierwsze rozwiązanie, jakie przyjdzie im do głowy

Wymyślanie algorytmu działania programu to najbardziej twórczy moment w trakcie dnia programisty. Większość problemów da się rozwiązać na kilka sposobów. Początkujący programiści zbyt często zatrzymują się na pierwszym rozwiązaniu, jakie przyjdzie im do głowy. Z tego powodu mają mniejszą wiedzę o algorytmice, wolniej się rozwijają, a ich kod ma niską jakość. Zawsze warto przemyśleć kilka pomysłów – nie tylko pod kątem tego, jak mają działać teraz, ale przede wszystkim jak mają zachowywać się w przyszłości – i wybrać najlepszy z nich.

 

Nie myślą o przyszłości

Pisząc swój pierwszy algorytm junior developerzy czasem zapominają o tym, że jest to fragment całości. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które pracują przy dużych projektach. Tworzą wtedy kod, który nawet jeśli jest dobry, po kilku miesiącach zaczyna odstawać od całego projektu. Z dodaniem każdej nowej funkcjonalności kod robi się coraz bardziej zawiły, aż w końcu dochodzi do momentu, w którym przestaje być rozszerzalny. Podstawą dobrego kodu jest możliwość łatwego rozszerzenia go o nowe funkcje!

 

Nie chce im się rozwijać

Jest też taka grupa początkujących programistów, którzy absolutnie nie chcą się rozwijać. Ukończą kilka kursów i uznają, że zamknęły w swoim życiu rozdział zwany „nauką”. Teraz pora na pracę i zarabianie pieniędzy. Branża technologiczna tak nie działa – nieustanny rozwój komputerów i informatyzacja na coraz szerszą skalę sprawiają, że programista nigdy nie kończy się uczyć. To zawód wyłącznie dla osób, które są gotowe rozwijać się do końca życia. Nauka programowania od podstaw to jedno, ale rozwijanie zdobytej wiedzy i uzupełnianie jej o pojawiające się nowości to obowiązek każdego dobrego programisty.

 

Wstydzą się swoich umiejętności

Przeciwną grupą do wspomnianej, są ci programiści, którzy wstydzą się swojego kodu. Świadomi tego, jak wiele jeszcze muszą się nauczyć, wstydzą się tego co już potrafią, sądząc, że reprezentują dużo niższą jakość. To prowadzi do szeregu problemów: od niechęci podjęcia pracy zawodowej („bo ciągle wiem za mało!”), przez strach przed pokazywaniem innym swojego kodu, aż po przesadny perfekcjonizm, który powoduje opóźnienia w projekcie. Żadne z powyższych nie jest wybaczalne!

 

Strach przed popełnieniem błędów i tym jak ocenią nas inni jest naturalnym elementem człowieczeństwa. Wiedza o najczęstszych pułapkach, w jakie wpadają początkujący programiści, powinna ustrzec przed częścią z nich. Powodzenia!

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: