Kilka prostych prawd o programowaniu

Autor:
Zespół Future Collars

Branża IT to inny świat, więc czy na pewno chcesz zostać programistą? Jeśli tak, to musisz się przygotować na rozwiązywanie problemów oraz na szukanie pomysłów wyjścia z sytuacji teoretycznie bez wyjścia. Ale nie martw się – z nami się tego nauczysz.

Zebraliśmy dla Ciebie listę kilku prostych prawd z obszaru – nauka programowania online, których zrozumienie pozwoli Ci wejść do świata IT i pozostać w nim na dłużej.

 

Po pierwsze: programiści zajmują się na co dzień rozwiązywaniem problemów

Nauka programowania online polega na przysłowiowym szukaniu dziury w całym, na grzebaniu, na byciu dociekliwym i na.. rozwiązywaniu problemów. Dlatego też każdy, kto czuje się dobrze w szukaniu pomysłów na wyjście z różnych sytuacji, może śmiało zostać programistą. To nie jest zawód tylko dla tych, którzy posiadają dyplom z informatyki, mają szeroką wiedzą z matematyki lub znają tajniki fizyki.

Najważniejsze jest to, aby być zmotywowanym i chętnym do działania. Tutaj nastawienie „muszę to i tamto” nie jest odpowiednie.

Dla przykładu wyobraź sobie, że Twoim pierwszym zadaniem jest napisanie kodu do wyboru pizzy. W pierwszym kroku strona ma pytać, czy pizza będzie na cienkim, czy na grubym cieście. Drugim krokiem będzie wybór ilości dodatków do pizzy – 2, 3 składniki. Twoim zadaniem jest tutaj wymyślenie jak to zrobić.

Brzmi to dla Ciebie ciekawie? W takim razie możesz wyruszyć w kierunku branży IT.

 

Po drugie: Nic nie przychodzi samo i nic na Ciebie nie spadnie samo

Nauka programowania online to praktyka, a co za tym idzie ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Bardzo ważne jest więc, żebyś nie myślał, że jak obejrzysz kilka tutoriali, napiszesz kilkanaście linijek kodu, to staniesz się najlepszym programistą, jakiego świat widział.

Początki są zawsze trudne, a pierwsze wyzwania mogą wydawać się nie do przejścia. Jednak z czasem wszystko się zmienia. Wraz z rozwiązaniem kolejnych problemów rzeczy, które na początku wydawały się trudne, staną się proste i łatwe.

Tak właśnie uczymy programowania w Future Collars, przywiązujemy dużą wagę do praktyki oraz ćwiczeń. Nasi mentorzy nie rozwiążą za Ciebie zadań, a jedynie dadzą wskazówki, tak abyś mógł to zrobić samodzielnie.

 

Po trzecie: Zawsze na pierwszym miejscu stawiaj czysty kod!

Może Ci się wydawać, że im bardziej skomplikowany kod napiszesz, tym jesteś lepszym programistą.

Sztuka nie polega na tym, aby kolega, który nie zna się na programowaniu powiedział „wow” na Twój zawiły kod. Prawdziwy programista tylko się skrzywi na coś takiego, ponieważ Twoim nadrzędnym celem powinna być prostota. Dobrze napisany kod to taki, który czyta się bez wysiłku, można go łatwo zrozumieć i szybko wykryć ewentualne błędy.

W programowaniu nie ma samouków, ponieważ każdy korzysta z wiedzy, którą ktoś dla niego opracował, przygotował. Niemniej jednak, nie wszyscy potrzebują mentora, nauczyciela, ponieważ z pomocą Internetu można się dużo nauczyć. Jeśli jednak nie wiesz, od czego zacząć, jak zabrać się za pisanie kodu i z jakich materiałów się uczyć, to skorzystaj z pomocy.

W Future Collars damy Ci dostęp do specjalnie przygotowanych materiałów do nauki programowania. Przydzielimy Ci do pomocy mentora (zawodowego programistę) oraz dodamy Cię do grupy innych kursantów.

Z naszą pomocą postawisz swoje pierwsze kroki w świecie IT.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: