Nie taka kwarantanna straszna jak ją malują, czyli jak siedząc w domu zrobić coś dla siebie

Autor:
Zespół Future Collars

Mija kolejny tydzień odosobnienia, a Ty masz poczucie, że czas przecieka Ci przez palce? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dwie wiadomości: jedną dobrą, a drugą… też dobrą! Przy odrobinie samozaparcia i konsekwencji, możesz zdobyć nowe umiejętności (kursy online!), a także wyrobić nawyki, które zaprocentują w nowej, pokoronawirusowej rzeczywistości. Ania Król, mentorka kursu Wirtualna Asystentka & Social Media Ninja Future Collars, przygotowała wskazówki, które mogą zmienić Twoje życie. Na lepsze ;)

Gdy za oknem pierwsze dni prawdziwej wiosny, trudno wysiedzieć w domu, prawda? A jednak większość z nas jest zmuszona spędzać 24 godziny w czterech ścianach. To ogromna zmiana w stosunku do tego, co jeszcze do niedawna było naszą codziennością – szybkie życie, którego duża część rozgrywała się w pracy, na mieście czy ze znajomymi to na razie tylko miłe wspomnienie. Nadmiar czasu sprzyja różnym, nie zawsze konstruktywnym działaniom. Dlatego czytaj dalej, aby się dowiedzieć, jak wykorzystać go najlepiej, jak się da.

Postaw na rutynę

Rutyna nie ma dobrej prasy, a szkoda! Po pierwsze, rutyna a w zasadzie różne jej odmiany, są ramami, w których żyjemy na co dzień. Innymi słowy organizują sporą cześć naszego życia. Rutyną są przecież wszystkie powtarzalne działania: poranna toaleta, śniadanie z rodziną, droga do pracy, czas dla bliskich czy regularna aktywność fizyczna. Po drugie, rutyna w połączeniu z konsekwencją to przepis na skuteczną i długofalową zmianę nawyków.

A zatem rutyna to porządek w życiu, a nierzadko też i poczucie bezpieczeństwa – w końcu mówimy o rzeczach stałych i niezmiennych. Stałych i niezmiennych? No właśnie, do czasu. Założę się, że Twój dzień wygląda teraz zupełnie inaczej, a części opisanych powyżej działań w ogóle nie ma. Dlatego warto spróbować wprowadzić teraz inne dobre nawyki. Jak to zrobić?

1.Wstawaj wcześniej, żeby mieć więcej czasu.

2. Znajdź rano czas na aktywność fizyczną – gimnastykę albo ćwiczenia z trenerami online. Nawet 5 minut to świetny początek dnia!

3. Zapisuj swoje intencje i plan na dany dzień, przykładowo:
=> Zrobić research na temat pracy zdalnej,
=> Stworzyć fanpage na Facebooku,
=> Napisać do znajomych, że chcę pracować jako social media manager i zaoferować pomóc w prowadzeniu social mediów,
=> Każdy inny plan realny do wykonania danego dnia.

4. Zapisuj, co czujesz i co masz w głowie. Przelej na papier swoje myśli i emocje. Jeśli czujesz się fatalnie, napisz to i napisz, dlaczego tak jest. Takie „wygadanie się” bardzo pomaga, odświeża umysł i resetuje stare myśli. Jeśli myśli są dobre, też je zapisz i uśmiechnij się ;)

5. Praktykuj wdzięczność, bo wdzięczność jest kluczowa, aby rozpocząć dzień w lepszym humorze.
Poświęć 15 minut na zapisanie rzeczy, dzięki którym jesteś wdzięczny/a, np.:

3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a sobie:
=> Jestem dumny/a, że stworzyłem/am swoją stronę internetową.
=> Jestem dumny/a, że przygotowałem/am pyszną kolację.
=> Jestem wdzięczny/a za moje poczucie humoru, którym zarażam innych.

3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a innym lub sytuacji:
=> Jestem wdzięczny/a rodzicom, że zawsze o mnie dbali i dbają.
=> Jestem wdzięczny/a ekspedientce, która pomogła mi w sklepie.
=> Jestem wdzięczny/a za słoneczny dzień.
Praktyka czyni mistrza – już po miesiącu zobaczysz wielką zmianę.

6. Zaplanuj swój dzień pracy i podziel go na części, oczywiście uwzględniając inne odpowiedzialności – opiekę nad dziećmi czy spędzanie czasu z rodziną. Jeśli masz już cele na dany dzień, przypisz im konkretny czas realizacji, np. pierwsza godzina na czyszczenie skrzynki pocztowej i odpisywanie na wiadomości oraz research na temat pracy online, druga godzina na bycie aktywnym w social media, stworzenie fajnego, angażującego posta oraz szukanie kursów online dla freelancerów.
Nie zapominaj o przerwach – po każdej godzinie pracy wstań na chwilę od komputera i odłóż telefon. Zrób parę podskoków, wypij szklankę wody, porozmawiaj z bliskimi – niech oczy odpoczną od ekranu.

7. Networkuj online. Odśwież stare znajomości, nawiązuj nowe. Odezwij się do znajomej, dowiedz się, co słychać. Dołącz do ciekawych grup na Facebooku, rozpocznij dyskusję na LinkedIn, wrzuć coś na Facebooka albo na Instagrama.

Zaplanuj swoją przyszłość zawodową online

Przymusowa kwarantanna to też dobry moment na to, żeby przemyśleć i zaplanować swoją przyszłość zawodową online. Tym bardziej, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że może to być Twój kryzysowy spadochron zawodowy. Niech to będą plany średniofalowe, np. na najbliższy rok. W ten sposób będzie Ci łatwiej zaplanować poszczególne kroki.

Jak się do tego zabrać?

1. Przeanalizuj swoje mocne strony w kontekście pracy zdalnej i pomysłu na internetowy biznes. Jakie masz umiejętności, jakie doświadczenie, jakie pozytywne cechy charakteru posiadasz? Zapisz wszystko.

2. Pomyśl, co lubisz robić i co sprawia Ci frajdę. To ważne, żeby nowe zajęcie dawało nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim satysfakcję. Pomyśl o swoich pasjach. Zapisz wszystko.

3. Sprawdź, jakie profesje są wykonywane online. Zrób research na temat pomocy, jakiej potrzebują firmy i jakiej potrzebuje świat. Zapisz wszystko!

4. Zastanów się, za co mógłbyś / mogłabyś otrzymać wynagrodzenie. Jakie umiejętności i jaka wiedzą są obecnie pożądane?

Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość: kompetencje potrzebne do pracy online możesz nabyć zdalnie, np. na botcampie Wirtualna Asystentka & Social Media Ninja. Zacznij już dziś, a szybko przekonasz się, że nowe, ciekawe zajęcie czeka tuż za rogiem!

O autorce: Ania Król jest certyfikowaną Trenerką Biznesu Onlina i Speakerem. W Future Collars pełni rolę mentorki bootcampu Wirtualna Asystentka & Social Media Ninja. Pracuje z przedsiębiorcami, freelancerami oraz MŚP, pomagając im rozwijać działalność w internecie. Zwolenniczka idei cyfrowego nomadyzmu, od 2018 r. podróżuje po świecie i pracuje zdalnie.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: