Początek roku – dobry czas na zmiany?

Autor:
Zespół Future Collars

“Będę więcej ćwiczył/a”, “Zrzucę kilka kilogramów”, “Rzucę palenie”, “Zmienię w końcu pracę” – czy te deklaracje nie brzmią znajomo? Tak, to słynne postanowienia noworoczne, które większość z nas podejmuje u progu nowego roku. Początek stycznia to okres, kiedy przychylnym okiem patrzymy na różne zmiany, nawet te wymagające od nas zaangażowania, czasu i wysiłku. Magia nowego początku sprawia, że czujemy, iż tym razem się uda. Jednak z każdym upływającym dniem, z każdym ominiętym treningiem, z każdym “już naprawdę ostatnim” papierosem i z każdym kolejnym dniem w nielubianej, nudnej pracy, nasz zapał słabnie, a my wracamy na utarte ścieżki dotychczasowego życia.

Z realizacją noworocznych postanowień jest trochę jak z nauką programowania. Podjęcie decyzji to tylko pierwszy krok w długiej podróży, która tak naprawdę nigdy się nie kończy. Zazwyczaj na początku nie jest łatwo, potrzeba systematyczności, samozaparcia i dyscypliny, żeby zacząć zauważać pierwsze efekty. Ale ciężka praca prędzej czy później wyda owoce.

Być może właśnie ze względu na te trzy elementy – niezbędne w każdej z sukcesem przeprowadzonej zmianie – czyli systematyczność, samozaparcie i dyscyplinę w większości przypadków postanowienia noworoczne pozostają w sferze planów. Wraz z powrotem do normalności i codziennego kieratu w naszym życiu mości się prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy na później. Czy zmiana (sic!) tego schematu jest możliwa?

 

Kilka słów o psychologii zmiany

Wprowadzanie zmian do naszego życia – a realizacja postanowień noworocznych zawsze oznacza zmianę – w większości z nas wywołuje ambiwalentne odczucia. Z jednej strony wizja “nowego”, “lepszego” jest niezwykle kusząca, z drugiej – lubimy to, co znamy bo to oznacza bezpieczeństwo. Wszystko, co nowe, jest zazwyczaj nieznane, a wszystko, co nieznane, powoduje lęk. Dlatego, aby wyruszyć w taką “podróż ku zmianie”, niezwykle ważne jest przełamanie wewnętrznego oporu poprzez świadome podjęcie decyzji.

W dużym uproszczeniu każda zmiana składa się z trzech etapów:

  • zakończenia jakiegoś dotychczasowego elementu naszego życia – np. palenia, objadania się, zalegania na kanapie, pracy, etc.;
  • czasu pomiędzy – gdy “stare” już odeszło, ale “nowe” jeszcze nie nastało – kontynuując przykład z poprzedniego punktu to może być np. czas stopniowego ograniczania dziennej liczby papierosów, pilnowania kalorii czy szukania pracy;
  • tworzenia nowego życia.

Jak widać, zmiana nie jest wydarzeniem jednorazowym, a procesem – i właśnie w zrozumieniu procesowej natury zmiany leży klucz do jej skutecznego przeprowadzenia.

 

Nie orbituj na peryferiach swojego potencjału!

Z myślą o tych wszystkich osobach, które z nowym rokiem chcą coś zmienić w swoim życiu stworzyliśmy startującą dziś noworoczną kampanię “Nie orbituj na peryferiach swojego potencjału”. Skąd taka nazwa?

Po pierwsze, wierzymy w to, że noworoczne postanowienia można i trzeba realizować. Dlatego wraz z gośćmi trzech webinarów zaplanowanych na styczeń, chcemy zapoznać Was z narzędziami, dzięki którym skutecznie zmienicie swoje życie. Pomoże nam w tym Małgorzata Marczewska, Mentorka, coach, trenerka biznesu oraz doradca w obszarze zarządzania kapitałem emocjonalnym przedsiębiorstw i spójnej komunikacji, założycielka LABlife oraz absolwenci bootcampów w Future Collars, którzy na własnym przykładzie pokażą, jak zmienili swoje życie

Po drugie, żyjemy w czasach szybkiej cyfryzacji życia i otaczającej nas rzeczywistości. Trwająca od blisko roku pandemia uświadomiła nam, jak wiele możliwości daje nam życie online – do internetu przenieśliśmy spotkania z bliskimi, pracę, zakupy, a nawet życie kulturalne. W pandemii – co oczywiste – najlepiej poradziły sobie te organizacje i przedsiębiorstwa, które już wcześniej lwią część swojej działalności przeniosły do sieci. Pozostali – w myśl zasady “adapt or die” – musieli w ekspresowym tempie przystosować się do nowego. Dla wielu z nas to “nowe” oznaczało utratę pracy lub zmniejszone zarobki. Ale jedna branża nie tylko świetnie sobie poradziła z kryzysem, ale wręcz urosła. To IT i nowe technologie.

Dlatego – poprzez naszą kampanię – chcemy zachęcić Was do tego, żebyście w 2021 r. wyzwolili swój potencjał i zyskali nowe kompetencje, dzięki którym będziecie mogli wejść do branży IT. Czas wybraliśmy nieprzypadkowo – tak jak to zostało powiedziane na początku tego blog posta, początek stycznia to moment, kiedy każdy z nas ma w sobie chęć i gotowość nowego otwarcia. Bądźcie z nami podczas naszych styczniowych webinarów poświęconych zmianie i przekonajcie się, że “chcieć to móc”.

 

Wydarzenia w ramach kampanii

05.01 webinar “Jak zostawić stare i zacząć nowe: 4 kroki do zmiany” z Małgorzatą Marczewską, coachem, trenerką biznesu oraz doradcą w obszarze zarządzania kapitałem emocjonalnym przedsiębiorstw i spójnej komunikacji, założycielką LABlife.

Uwaga: blog post jest aktualizowany o kolejne wydarzenia.

Przeczytaj jeszcze więcej
Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — najbardziej pożądani specjaliści w IT

Cybersecurity — najbardziej pożądani specjaliści w IT

Nowatorski program i mentorzy-praktycy Autorami i mentorami kursu Cybersecurity są doświadczeni eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dariusz Lipiński to Managing Director w zgoda.net, firmie dostarczającej rozwiązania outsourcingowe i IT dla firm. W branży ponad 22 lata, pracował jako webmaster, administrator, dyrektor IT, trener CNAP. W zgoda.net odpowiada za rozwój biznesu, sieci kontaktów i mentoring działu technicznego. Łączy swoją pasję do informatyki z edukacją.    Krzysztof Szyling jest SOC Managerem Cybersecurity — najbardziej pożądani specjaliści w IT