Pożyczki na kształcenie – Twój sposób na tańszy kurs

Autor:
Zespół Future Collars
Pożyczki na kształcenie - Twój sposób na tańszy kurs

Pożyczki przeważnie kojarzą się z podstępnym bankiem, który na każdym kroku próbuje nas okraść. Pewnie nie jedna osoba spotkała się z tak przykrym scenariuszem, ale nie zawsze musi tak być.

Programy „Inwestuj w Rozwój” realizowany przez Ministerstwo Rozwoju czy „OPEN” wdrażany przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości, firmę doradczą PAG Uniconsult oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, są to pożyczki na kształcenie, które zapewniają nieoprocentowaną pomoc, dzięki której nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z ich udzieleniem.

Pożyczki na kształcenie mogą zostać wykorzystane do nabycia nowych kwalifikacji czy rozwoju kompetencji w placówkach edukacyjnych w Polsce jak i innych krajach. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką historię o tym, jak wygląda proces ubiegania się o pożyczkę oraz umorzenia części jej spłaty.

 

Pożyczki na kształcenie – kto może się o nie ubiegać?

Zanim jednak przystąpisz do składania wniosku, musisz dowiedzieć się, kto może się o niego ubiegać. Jaką musisz być osobą, aby spełniać warunki Pożyczkodawcy?

  • Pełnoletnią, zamieszkującą na obszarze Polski.
  • Posiadającą zdolność do spłaty pożyczki w postaci odpowiednich przychodów lub zabezpieczenia pożyczki.
  • Zatrudnioną, przedsiębiorcą, jak i osobą niepracującą.

 

Co w przypadku, gdy kurs się już rozpoczął?

Jeśli mamy sytuację, w której Twój kurs już się rozpoczął, a Ty chciałbyś go w jakiejś części sfinansować to nie ma powodu do obaw. Program „OPEN” finansuje 100% kosztów kształcenia na szkolenie, które się jeszcze nie rozpoczęło oraz takie, które już trwa, ale tylko do kwoty nieopłaconej.

W przypadku „Inwestuj w Rozwój” – „Uczestnik może wnioskować o pożyczkę na sfinansowanie formy kształcenia rozpoczynającej się najwcześniej następnego dnia po złożeniu wniosku.”[1]

 

Złożenie wniosku online

Kiedy już wiesz, że możesz ubiegać się o pożyczkę, pora przystąpić do złożenia wniosku online. Na początku zapoznaj się z wymaganymi dokumentami. Spis wszystkich formularzy znajdziesz na stronie danego Pożyczkodawcy. Samo wypełnienie wniosku nie powinno Ci zająć dłużej niż 30 – 40 minut. Jednym z dokumentów jest „zaświadczenie instytucji szkoleniowej”, które jest do pobrania u Pożyczkodawcy. W tym momencie piszesz do nas, wysyłając w załączniku dokument. My wypełniamy go najszybciej jak możemy i odsyłamy wraz z FV proforma. Pełen plik dokumentów składasz u Pożyczkodawcy i wspólnie z nami czekasz na decyzję. Zgodnie z Regulaminem udzielania pożyczek: Operator ma 21 dni kalendarzowych na zweryfikowanie kompletnego wniosku pożyczkowego.

 

Na ile rat można rozłożyć pożyczkę?

Formalności mamy już za sobą, przejdźmy do konkretów. Czyli, na ile rat możesz rozłożyć pożyczkę i czemu to tak bardzo się opłaca? Na wstępie przyjmijmy, że ubiegasz się o dofinansowanie na kurs Javy, który kosztuje 9481 zł. Wedle operatora:

„OPEN” – możesz rozłożyć pożyczkę na maksymalnie 60 miesięcy – co daje 158 zł miesięcznie za kurs! (minimalna liczba rat nie jest określona).

„Inwestuj w Rozwój” – Minimalna liczba rat/długość spłaty pożyczki wynosi 12 miesięcy, natomiast maksymalna – 36 miesięcy. Co daje 236,4 zł miesięcznie za kurs!

Co ważne, w obydwu przypadkach możesz dokonać całkowitej jednorazowej spłaty pożyczki przed terminem końca umowy pożyczki.

 

Umorzenie części spłaty

Teraz część, na którą wszyscy czekali – co zrobić, żeby umorzyć część spłaty?

W przypadku „OPEN”:

15% umorzenia za ukończenie wybranej formy kształcenia, potwierdzone odpowiednim dokumentem. Ważne jest to, że musisz dostarczyć go w przeciągu 30 dni. Czyli, jeśli spełnisz powyższe warunki to kurs będzie kosztował Cię 8058,85 zł a nie 9481zł. Czyli o 1422,15 zł mniej!

20% umorzenia za spełnienie powyższego warunku plus terminowość w spłacaniu rat. W tym wypadku będziesz musiał oddać 7584,8 zł a nie 9481 zł. Czyli o 1896,20 zł mniej! Jeszcze lepiej!

25% umorzenia za spełnienie powyższych wymogów plus osiągnięcie i wykazanie (w przeciągu roku) korzyści na skutek ukończonej formy szkolenia. W przypadku osób bezrobotnych, będzie to znalezienie pracy. W przypadku osób pracujących – awans, bądź podwyżka w wysokości 15% brutto, ewentualnie przekwalifikowanie zawodowe zgodne z nabytymi kwalifikacjami. Jeśli spełnisz te warunki to kwota Twojego kursu będzie wynosić 7110,75 zł a nie 9481 zł. Czyli o 2370,25 zł mniej! To są już duże pieniądze!

Ważne: „Jeżeli w momencie dokonania 75% spłaty pożyczki, Pożyczkobiorca nie miał możliwości spełnić warunków, które umożliwiają umorzenie pożyczki – następuje zawieszenie spłat kolejnych rat do dnia, w którym będzie możliwe spełnienie warunków umorzenia.” [2]

W przypadku „Inwestuj w Rozwój”

20% umorzenia jest przyznane za ukończenie wybranej formy kształcenia potwierdzone odpowiednim dokumentem w okresie określonym w Karcie Identyfikacji Pożyczki oraz dostarczenie tego dokumentu w przeciągu 3 miesięcy. Polega ono na skróceniu okresu kredytowania.

25% umorzenia za spełnienie powyższego warunku oraz w przypadku osoby bezrobotnej – podjęcie zatrudnienia (w dowolnej formie zatrudnienia lub w formie samozatrudnienia), osoby pracującej – gdy średni dochód brutto z 3 ostatnich miesięcy (osoby pracujące) lub średni miesięczny dochód brutto z ostatnich 12 miesięcy (osoby samozatrudnionej) jest niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej za rok poprzedni.

Ważne: „Umorzenie nie przysługuje w przypadku spłaty pożyczki przed spełnieniem warunków umorzenia!” [1]

 

Pożyczki na kształcenie nie takie straszne

Wniosek nasuwa się jeden. Skoro chcę wziąć udział w szkoleniu i mogę za nie zapłacić o 20-25% mniej, to czemu nie skorzystać?

√ Pożyczki są nieoprocentowane – nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z ich udzieleniem!

√ W przypadku „OPEN” możesz ubiegać się o pożyczkę na formę kształcenia, która już się rozpoczęła!

√ Spłatę pożyczek możesz rozłożyć maksymalnie na 36 („Inwestuj w rozwój”) lub 60 („OPEN”) rat co daje 236,4 zł lub 158 zł za kurs Javy miesięcznie!

√ Spłatę pożyczek możesz umorzyć do 25%, czyli np. za kurs Javy zapłacisz o 2370,25 zł mniej!

 

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują ;)

Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?