Praca dla freelancera – kiedy jest możliwa?

Autor:
Zespół Future Collars
Praca dla freelancera – kiedy jest możliwa?

Praca dla freelancera staje się coraz atrakcyjniejszą formą zatrudnienia. Wykonywanie obowiązków poza biurem i zadaniowy czas pracy, to już nie pracowniczy wymysł, a konieczność. Chcesz wiedzieć jak pracuje freelancer i ile zarabia? Zapraszamy do lektury

Zdalnie pracują najczęściej przedstawiciele wolnych zawodów, realizujący swoje projekty w domu, jak i specjaliści tzw. nowych zawodów, ukształtowanych pod wpływem trendów, rozwoju technologii oraz internetu. Z zadaniowym czasem pracy spotkamy się w branży marketingu, e-commerców oraz pozycjonowania. Pracy dla freelancerów nie brakuje i wiedzą o tym bardzo dobrze również copywriterzy, graficy czy programiści. Przy użyciu konkretnych i niezawodnych narzędzi praca dla freelancera jest możliwa z każdego miejsca świata.

 

Dlaczego praca dla freelancera staje się tak popularna?

Z raportu opracowanego przez MOP i Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy wynika, że w ponad połowie krajów UE 20 proc. pracowników pracuje zdalnie przynajmniej od czasu do czasu. Największy odsetek pracujących od czasu do czasu zdalnie (powyżej 30 proc.) jest w Danii, Holandii, Szwecji i USA.

Pracodawcy, chcą czerpać korzyści z umiejętności oraz wiedzy, jaką posiadają zatrudnione przez nich osoby. Nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki z biura, czy w oparciu o umowę B2B pracuje z domu. Na koniec dnia ma otrzymać efekt, który przełoży się bezpośrednio na dochody w firmie.

 

Ile osób pracuje zdalnie?

Według badań IDC przeprowadzonych w 2016 roku, ponad trzy czwarte dużych firm w Europie oferuje swoim pracownikom możliwość telepracy, czyli pracy w domu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W Polsce wskaźnik ten osiągnął dokładnie 45 proc. i wszystko wskazuje na to, że z roku na rok będzie coraz wyższy. Wynika to z faktu, że pokoleniu Y oraz wkraczającemu właśnie na rynek pracy pokoleniu Z, dużo bardziej zależy na elastyczności w sferze zawodowej, niż wcześniejszym generacjom.

Schemat pracy ośmiogodzinnej, przez pięć dni w tygodniu, już dawno przestał być nie tylko miarodajny, ale i owocny. Freelancerzy są dużo bardziej wydajni, częściej się szkolą, mają wszechstronne doświadczenie oraz dużą chęć współpracy i rozwoju. Praca dla freelancera pozwala młodym mamom wrócić do wykonywania swoich obowiązków i jednocześnie opiekować się dzieckiem. To także szansa dla osób niepełnosprawnych, które z wielu powodów nie mogłyby codziennie dojeżdżać do pracy.

 

W jakich zawodach najczęściej spotkamy freelancerów?

Część już wymieniliśmy, ale podsumujmy. Freelancerzy zalewają branże technologiczne. Wśród nich nie brakuje Testerów, Frontend Developerów, UX Designerów, osób po certyfikatach WordPress & Freelancing, czy Wirtualnych Asystentek. Na brak pracy nie narzekają również redaktorzy, copywriterzy, social ninja i wielu innych.

Do pracy w tych specjalnościach potrzeba przede wszystkim dobrego i szybkiego łącza internetowego, a także komputera i aplikacji do grupowej korespondencji. Dobrze sprawdzi się tu chociażby Asana, Trello, czy też Slack. Asana jest dobrym narzędziem w komunikacji z klientem lub zespołem, pozwala przydzielać działania, realizować je i monitorować etapy pracy. Na Slacku możemy się komunikować z zespołem oraz szybko przesyłać pliki. Trello pomaga w zarządzaniu obowiązkami. Jeśli do tego dołożymy także komunikatory do videokonferencji to mamy całkiem pokaźne źródło do komunikacji firmowej.

W niektórych firmach praca dla freelancerów jest zupełnie oczywista, a obowiązki są przekazywane na cotygodniowych spotkaniach. W ten sposób cały czas jest utrzymana płynność przepływu informacji. Spotkania z zespołem pomagają utrzymać więź z firmą oraz reagować na kryzysy.

 

Ile zarabiają freelancerzy?

Liczba osób zarabiających powyżej 5 tys. zł na rękę urosła w 2019 r. w stosunku do roku ubiegłego o 5,3%, uzyskując wynik na poziomie 8,53%. Wśród nich jest wielu wolnych strzelców, których zarobki przekraczają 15 tys. zł netto miesięcznie- mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu platformy Useme.eu

Jak widać zarobki freelancera potrafią być bardzo wysokie. A pamiętajmy, że doświadczeni pracownicy mogą dostać jeszcze więcej. Warto negocjować, ponieważ branżom technologicznym niezbędni są wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Myślisz o pracy dla freelancera? Poszukaj odpowiedniego kursu lub zaloguj się na platformach z ogłoszeniami pracy zdalnej. Tych ostatnich nie brakuje. Życzymy sukcesów!

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: