Praca zdalna – 9 porad dla freelancerów

Autor:
Zespół Future Collars

9 zasad pracy zdalnej – porady, które pozwolą Ci lepiej zaplanować swój czas i pracować efektywniej.

Praca zdalna staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem – w branży technologicznej to już standard. Istnieją dwa podejścia do pracy zdalnej. Jedni uważają, że ludzie pracujący z domu nie są efektywni, a brak ciągłej kontroli wręcz ich rozleniwia. Drudzy są przekonani, że tacy pracownicy są szczęśliwsi i w efekcie bardziej produktywni.

Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich osobistych preferencji i predyspozycji. Dobrze zorganizowana i zaplanowana telepraca pozwala zwiększyć produktywność pracownika. Badania wykazują, że poziom stresu jest istotnie zmniejszony, a dla pracodawcy takie rozwiązanie okazuje się być tylko oszczędnością.

Niezależnie od tego, czy pracujesz zdalnie lub jesteś freelancerem albo dopiero myślisz o takim rozwiązaniu, przedstawiam 9 porad, które pozwolą Ci lepiej zaplanować swój czas i pracować efektywniej.

 

  1. Zacznij dzień od zaplanowania pracy

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przed rozpoczęciem właściwej pracy jest jej zaplanowanie. Dokładne rozpisanie zadania w punktach, z przewidzianym czasem ich wykonania, pogrupowane według ich priorytetu to klucz do właściwej organizacji. Dzięki temu nigdy nie będzie straszny Ci deadline.

 

  1. Wydziel stanowisko pracy

Dom powinien kojarzyć się ze spokojem i komfortem. Jednak zbyt luźna atmosfera może Cię łatwo rozkojarzyć, dlatego tak ważne jest posiadanie wydzielonego stanowiska pracy. Niestety praca w łóżku jest całkowicie wykluczona. Stół w kuchni obok nieumytych naczyń nie będzie w porządku, ale biurko przy oknie i kalendarzu już tak.

 

  1. Nie pracuj w piżamie

Wbrew pozorom to bardzo ważna zasada pracy zdalnej. Perspektywa spędzenia całego dnia w wygodnej piżamie lub dresie może być bardzo kusząca, ale wstawanie rano i rozpoczynanie dnia pracy tak samo jakby przejeżdżało się do biura zwiększa Twoją wydajność. Dzięki odbyciu codziennej, porannej rutyny w postaci zwykłego ubrania się, Twój mózg otrzymuje sygnał, że nadszedł czas, aby pracować, a nie odpoczywać. O wiele łatwiej przyjdzie Ci wykonywanie zaplanowanych zadań.

 

  1. Rób regularne przerwy

Pozwól sobie na odpoczynek. Podczas pracy w domu nie tracisz czasu na kawę i pogawędki ze współpracownikami, ale to nie oznacza, że nie masz prawa do przerwy. Wyjdź na spacer i dotleń umysł. Nastaw pranie lub umyj naczynia. Zadzwoń do znajomego. Pamiętaj, że zbyt długa izolacja i praca bez odpoczynku jest pewnym sposobem na szybkie wypalenie zawodowe.

 

  1. Utrzymuj porządek na stanowisku pracy

Dobrą organizację zaczyna się od uporządkowania przedmiotów wokół stanowiska pracy. Wyeliminuj zbędne elementy, które będą tylko Cię rozpraszały. Przygotuj za to potrzebne urządzenia i narzędzia do wykonywania zadań. Trzymaj zasilacze, notatnik czy wodę w pobliżu – mając je pod ręką, unikniesz zbyt częstego przerywania pracy.

 

  1. Korzystaj z narzędzi ułatwiających organizację

Praca zdalna staje się łatwiejsza, jeżeli zaczniesz używać odpowiednich narzędzi. Możemy podzielić je na dwie kategorie: umożliwiające współpracę z innymi osobami na odległość i te, które usprawniają samodzielną organizację pracy. Dzięki nim praca zdalna może stać się przyjemniejsza i łatwiejsza, a sam szybko zauważysz wzrost efektywności.

 

  1. Zaprzyjaźnij się z funkcją “Nie przeszkadzać”

Jeśli korzystasz z programów takich jak Cisco Spark do komunikowania się z zespołem czy klientami, zacznij używać funkcji “Nie przeszkadzać”. Powoduje to wyłączenie wiadomości, a Twoi współpracownicy wiedzą, że jesteś zajęty. Tak samo zrób ze swoim telefonem. Nie będziesz rozpraszany wyskakującymi powiadomieniami i będziesz mógł się skupić na konkretnej pracy.

 

  1. Opracuj listę “To do” na tydzień do przodu

Regularne prowadzenie kalendarza i uzupełnianie go o kolejne obowiązki czy spotkania pozwoli Ci konkretnie zaplanować tydzień. Wygospodarujesz w ten sposób czas na niespodziewane zadania i pozwoli Ci rozsądnie zarządzać terminami. Dzięki temu nie przeoczysz żadnego upływającego terminu, a w rezultacie znacznie ograniczysz poziom stresu.

 

  1. Staraj się zmieniać scenerię pracy

Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się raz na tydzień zmienić scenerię pracy. Znajdź wygodną kawiarnię z WiFi albo przestrzeń coworkingową. Tylko dlatego, że „pracujesz w domu” nie oznacza, że pracujesz tylko w domu. Zamiast codziennie pracować przy biurku, rozważ zmianę miejsca pracy – całkowita zmiana scenerii pracy pozwala zwiększyć Twoją wydajność.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: