Pytania o „Pożyczki na kształcenie”

Autor:
Zespół Future Collars
Pytania o "Pożyczki na kształcenie"

Dzięki naszej transmisji na żywo ze specjalistką, którą opowiedziała nam dokładnie na czym polega projekt „Pożyczki na kształcenie” ubieganie się o dofinansowanie przestało być „czarną magią”. Wiemy już jak po kroku przejść przez procedurę tak, aby była najbardziej efektywna.

Dodatkowo mamy bonus w postaci pytań, które pojawiły się na spotkaniu.

 

Jak wygląda weryfikacja w rzeczywistości? Czy 30 dni to całkowity czas uzyskania ostatecznej odpowiedzi o przyznaniu pożyczki.

Jeżeli chodzi o czas na weryfikację, liczymy czas od momentu, kiedy wniosek do nas dotarł. My od tej daty mamy 30 dni na weryfikację, zazwyczaj ten czas jest krótszy i jest dzielony na naszą weryfikację i agencje – łącznie ten czas wynosi do 30 dni. Może się wydłużyć np. jeśli ktoś musi poprawić wniosek z powodu jakiegoś błędu. Na poprawienie wniosku jest 7 dni, jeżeli nie poprawi, dostaje kolejne 7 dni i po tych dwóch informacjach wniosku poprawić nie można. Zazwyczaj jednak ten czas jest krótszy. Przy mniejszej liczbie wniosków, które napływają ten czas może trwać nawet do 2 tyg. Po obu weryfikacjach nadchodzi etap o przyznaniu pożyczki przez komisję, to już tylko formalność, jeśli weryfikacja przebiegła pozytywnie. Następnie osoba wnioskująca ma 14 dni, a osoba, która musi wskazać zabezpieczenie 21 dni na dosłanie dokumentów, które są do pobrania w systemie, należy je wydrukować, podpisać. Jest to umowa pożyczkowa, karta identyfikacji pożyczki od instytucji szkoleniowej. Jeśli nie możemy się udać do instytucji, bo np. jest za granica, dalekie miasto musimy potwierdzić nasz podpis u notariusza lub w fundacji, lub Starachowicach do tego należy wystawić proformę i wysłać do agencji. I oni od tego momentu maja 14 dni na wypłacenie środków do instytucji.

 

Czy osoba pracująca za granica, ale z meldunkiem w Polsce może się o nią ubiegać?

Założenie jest takie, że musi przebywać na terenie polski. Może być zatrudniona przez zagraniczną firmę, ale mieszka w Polsce. Na dzień składania wniosku musi mieszkać w Polsce.

Czy osoba posiadająca brak zabezpieczenia majątkowego, poręczycieli. Chce rozpocząć prace w IT, ale obecnie jestem bezrobotna.

Ostatecznie taka osoba jest proszona o wskazanie zabezpieczenia. Nie musi to być poręczenie, ale np. jedna z pozostałych opcji np. poddanie się egzekucji, weksel in blanco. Jakieś zabezpieczenie musi być. Musimy mieć gwarancje, że komuś uda spłacić się pożyczkę.

 

Ile wniosków jest tak naprawdę umarzanych?

Jedna sytuacja, w której musieliśmy odrzucić wniosek, to ta, w których ktoś skończył formę kształcenia a odezwał się o umorzenie po 6-7 miesiącach.

Umarzamy tzn. anulujemy spłatę ostatnich rat, które odpowiadają 20-25 %. Ostatecznie spłaca się mniej rat, wiec musi mieć co spłacić w momencie składania umorzenia. Najlepiej obliczyć to w momencie rozkładu rat. Czy w momencie skończenia kursu i wnioskowanie umorzenia będziemy mieli co spłacić. W skrócie rozłożyć pożyczkę na pewno na więcej rat niż kończy się kurs. Umarzamy chętnie wszystkim, ale trzeba spełnić te dwa wymogi.

 

Czy można brać więcej pożyczek niż jedna na raz?

Oczywiście. Można wnioskować o kilka pożyczek. Z każdą kolejną jest oceniania zdolność kredytowa. Ograniczeniem jest tylko kwota 100 zł. wartości wszystkich kursów na każde szkolenie trzeba złożyć oddzielny wniosek.

 

Kto decyduje o rozkładaniu rat?

Uczestnik decyduje o rozłożeniu rat. W przedziale od 12 do 36. Raty zostają automatycznie obliczane.

 

Czy każdy kurs musi kończyć się certyfikatem?

Niekoniecznie certyfikatem, może to być zaświadczenie wydane przez instytucję, która organizuje formę kształcenia. Niekoniecznie formalny certyfikat.

 

Przeczytaj jeszcze więcej
I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie:

Praca jako Game Developer - umiejętności

Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?

Game developer – czym się zajmuje? Programiści gier, znani również jako twórcy gier lub programiści gier wideo, piszą kod dla gier przeznaczonych na różne platformy, takie jak komputery PC, konsole, przeglądarki internetowe czy smartfony. Wykorzystują oni pomysły, rysunki i reguły opracowane przez projektantów gier i przekształcają je poprzez pisanie kodu w grywalne tytuły z grafiką i dźwiękiem. Praca game developera zazwyczaj obejmuje: przeglądanie specyfikacji Game Developer – jakich umiejętności potrzeba?