Pytania o „Pożyczki na kształcenie”

Autor:
Zespół Future Collars
Pytania o "Pożyczki na kształcenie"

Dzięki naszej transmisji na żywo ze specjalistką, którą opowiedziała nam dokładnie na czym polega projekt „Pożyczki na kształcenie” ubieganie się o dofinansowanie przestało być „czarną magią”. Wiemy już jak po kroku przejść przez procedurę tak, aby była najbardziej efektywna.

Dodatkowo mamy bonus w postaci pytań, które pojawiły się na spotkaniu.

 

Jak wygląda weryfikacja w rzeczywistości? Czy 30 dni to całkowity czas uzyskania ostatecznej odpowiedzi o przyznaniu pożyczki.

Jeżeli chodzi o czas na weryfikację, liczymy czas od momentu, kiedy wniosek do nas dotarł. My od tej daty mamy 30 dni na weryfikację, zazwyczaj ten czas jest krótszy i jest dzielony na naszą weryfikację i agencje – łącznie ten czas wynosi do 30 dni. Może się wydłużyć np. jeśli ktoś musi poprawić wniosek z powodu jakiegoś błędu. Na poprawienie wniosku jest 7 dni, jeżeli nie poprawi, dostaje kolejne 7 dni i po tych dwóch informacjach wniosku poprawić nie można. Zazwyczaj jednak ten czas jest krótszy. Przy mniejszej liczbie wniosków, które napływają ten czas może trwać nawet do 2 tyg. Po obu weryfikacjach nadchodzi etap o przyznaniu pożyczki przez komisję, to już tylko formalność, jeśli weryfikacja przebiegła pozytywnie. Następnie osoba wnioskująca ma 14 dni, a osoba, która musi wskazać zabezpieczenie 21 dni na dosłanie dokumentów, które są do pobrania w systemie, należy je wydrukować, podpisać. Jest to umowa pożyczkowa, karta identyfikacji pożyczki od instytucji szkoleniowej. Jeśli nie możemy się udać do instytucji, bo np. jest za granica, dalekie miasto musimy potwierdzić nasz podpis u notariusza lub w fundacji, lub Starachowicach do tego należy wystawić proformę i wysłać do agencji. I oni od tego momentu maja 14 dni na wypłacenie środków do instytucji.

 

Czy osoba pracująca za granica, ale z meldunkiem w Polsce może się o nią ubiegać?

Założenie jest takie, że musi przebywać na terenie polski. Może być zatrudniona przez zagraniczną firmę, ale mieszka w Polsce. Na dzień składania wniosku musi mieszkać w Polsce.

Czy osoba posiadająca brak zabezpieczenia majątkowego, poręczycieli. Chce rozpocząć prace w IT, ale obecnie jestem bezrobotna.

Ostatecznie taka osoba jest proszona o wskazanie zabezpieczenia. Nie musi to być poręczenie, ale np. jedna z pozostałych opcji np. poddanie się egzekucji, weksel in blanco. Jakieś zabezpieczenie musi być. Musimy mieć gwarancje, że komuś uda spłacić się pożyczkę.

 

Ile wniosków jest tak naprawdę umarzanych?

Jedna sytuacja, w której musieliśmy odrzucić wniosek, to ta, w których ktoś skończył formę kształcenia a odezwał się o umorzenie po 6-7 miesiącach.

Umarzamy tzn. anulujemy spłatę ostatnich rat, które odpowiadają 20-25 %. Ostatecznie spłaca się mniej rat, wiec musi mieć co spłacić w momencie składania umorzenia. Najlepiej obliczyć to w momencie rozkładu rat. Czy w momencie skończenia kursu i wnioskowanie umorzenia będziemy mieli co spłacić. W skrócie rozłożyć pożyczkę na pewno na więcej rat niż kończy się kurs. Umarzamy chętnie wszystkim, ale trzeba spełnić te dwa wymogi.

 

Czy można brać więcej pożyczek niż jedna na raz?

Oczywiście. Można wnioskować o kilka pożyczek. Z każdą kolejną jest oceniania zdolność kredytowa. Ograniczeniem jest tylko kwota 100 zł. wartości wszystkich kursów na każde szkolenie trzeba złożyć oddzielny wniosek.

 

Kto decyduje o rozkładaniu rat?

Uczestnik decyduje o rozłożeniu rat. W przedziale od 12 do 36. Raty zostają automatycznie obliczane.

 

Czy każdy kurs musi kończyć się certyfikatem?

Niekoniecznie certyfikatem, może to być zaświadczenie wydane przez instytucję, która organizuje formę kształcenia. Niekoniecznie formalny certyfikat.

 

Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?