Tester manualny to bardzo ciekawa ścieżka kariery – wywiad z Mentorką Justyną Kałek

Autor:
Zespół Future Collars
Tester manualny to bardzo ciekawa ścieżka kariery – wywiad z Mentorką Justyną Kałek

Zawód testera oprogramowania cieszy się coraz większą popularnością – na rynku jest bardzo wiele ofert pracy dla tego specjalisty, dlatego warto rozważyć tę ścieżkę kariery. Tym bardziej, że testerów szukają nie tylko przedsiębiorstwa z branży IT, ale w zasadzie wszystkie firmy, które mają swoje własne oprogramowanie lub aplikacje. Jak zostać testerem? Jakie trzeba mieć predyspozycje? Ile zarabia tester? Odpowiedzi na te pytanie udziela Mentorka kursu Tester Manualny.

Dlaczego warto zostać testerem oprogramowania?

Justyna Kałek: Bo to bardzo przyszłościowy zawód, w którym możliwości rozwoju kariery jest naprawdę dużo. Droga jest otwarta zarówno do testowania automatyzującego, do stopni kierowniczych, jak też i do szeroko pojętej kariery programistycznej czy też analitycznej.

A jaka była Twoja droga do testowania?

Zaczynałam od stażu w PKO BP, a w kolejnych latach uczestniczyłam w kilku dużych projektach fuzji na rynku bankowym w Polsce. Wybrałam ścieżkę kariery w kategorii zarządzania. Obecnie zajmuję się głównie tworzeniem procesów usprawniających pracę działów testerskich, budowaniem i rozwijaniem zespołów testerskich, ale również koordynacją ich współpracy z innymi pionami. Oczywiście czasem wchodzę na pokład i testuję, gdy sytuacja jest kryzysowa. Hobbystycznie wykonuje testy w ramach zleceń, ale w skupiam się na audytowaniu pracu testerów.

Dlaczego wybrałaś właśnie taką ścieżkę w IT?

Po pierwsze dlatego, że jestem osobą dość dokładną, systematyczną i mam naturę explorera. A są to cechy bardzo pomocne w byciu testerem. Kiedyś nawet chciałam zostać księgową. A z drugiej strony, w branży IT jest to gałąź dość mocno niedoceniana. Brakuje jej prestiżu programistów, ale dzięki temu nie ma tam tak morderczej konkurencji.

Na czym polega i jak wygląda codzienna praca testera?

Generalnie polega na sprawdzeniu tego, czy program działa tak, jak powinien działać według dokumentacji. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Profesjonalny tester prawie połowę czasu przeznacza na właściwe przygotowanie się do przetestowania systemu. Tak, by był on sprawdzony we wszystkich kluczowych miejscach, oraz by wdrażane procedury były powtarzalne. Chodzi o to, by móc zweryfikować potem, czy naprawienie błędu naprawdę nastąpiło i czy nie spowodowało innych uszkodzeń w kodzie.

Czy trzeba umieć programować, żeby testować?

Jest to pomocne, ale nie jest konieczne. Oczywiście, gdy mówimy o testowaniu manualnym. Na pewno jednak należy posiadać wiedzę, na czym w praktyce polega programowanie, nawet jeśli samemu nie posiada się tej umiejętności.

Jakie cechy osobowościowe powinien mieć tester idealny?

Dokładność, regularność, tendencja do “szukania dziury w całym” oraz umiejętność pracy w zespole, ale również indywidualnie.
Przydaje się też asertywność, gdyż – nie oszukujmy się – tester wytyka błędy innym. A ludzie nie lubią być uświadamianie, że coś zrobili źle. I dlatego też musi robić to jednocześnie i precyzyjnie, i uprzejmie.

W jaki sposób można zdobyć kompetencje potrzebne do bycia testerem?

W zasadzie tak samo, jak większości rzeczy w świecie IT. Można nauczyć się samemu korzystając z dostępnych książek i kursów za kilkaset dolarów. Trzeba jednak mieć do tego sporo samozaparcia i sporo czasu, by wszystko samemu zrozumieć oraz starać się nie utknąć w kluczowych momentach.

Można też skorzystać z kursów z udziałem Mentora, który aktywnie uczestniczy w procesie szkolenia. Nie będę tutaj reklamować swojego kursu, gdyż zabrzmi to nieskromnie, dlatego powiem tylko, że warto poszukać na własną rękę opinii choćby na grupach na Facebooku i na tej podstawie zdecydować, które kursy są warte swojej ceny, a które nie.

Czym się różni testowane manualne od automatyzującego?

W zasadzie tym, czym się różni kierowca od projektanta samochodu autonomicznego.

Większość systemów komputerowych testują testerzy manualni. Skrypty automatyzujące opłaca się wdrażać przy dużej liczbie potencjalnie powtarzających się błędów.
Niemniej, nawet przed napisaniem przez testera automatyzującego skryptu testującego, potrzeba jest dogłębna manualna analiza problemu.

Na jakie zarobki można liczy będąc testerem?

Wszystko zależy od doświadczenia i specjalizacji. Z raportów płacowych za rok 2019 wynika, że testerzy zarabiają od ok. 3 000 PLN netto do ponad 20 000 PLN netto. Serwis testerzy.pl podaje, że średnie zarobki testera w 2019 r. wynosiły 6 161,49 PLN, a mediana – 4 750,00 PLN.

Jeśli chodzi o zarobki w zależności od roli, to według informacji z testerzy.pl z 2019 r. średnie wynagrodzenie netto przedstawia się następująco:

  • tester / inżynier jakości: 5 022,25 PLN
  • analityk testów: 7 921,05 PLN
  • automatyk testów: 8 257,48 PLN
  • tester charakterystyk: 8 446,43 PLN
  • lider / koordynator / kierownik / manager: 9 114,96 PLN

Te uśrednione wartości pokazują, że karierę w testingu warto rozważyć nie tylko dlatego, że to naprawdę ciekawe zajęcie, ale też ze względu na wynagrodzenie.

Czy poleciłabyś taką ścieżkę kariery, a jeśli tak, to dlaczego?

Oczywiście, ale nie każdemu. Zajęcie to wymaga sporej dozy cierpliwości i wypełniania procedur, nierzadko stworzonych przez samego siebie. Jednak jest to jedna ze ścieżek wejścia w świat IT. Można pozostać na stanowisku testera, albo po paru latach próbować innych możliwości. Na pewno będzie łatwiej, gdy już zdobędziemy praktyczne doświadczenie zawodowe.

Justyna Kałek: QA Lead i Mentorka kursu Tester Manualny. Absolwentka finansów i rachunkowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Koordynatorka Testów Migracyjnych i Liderka Testów Regresyjnych i UAT w NBC IT Outsourcing. Od ponad 8 lat działa w branżach testowania oprogramowania oraz prowadzenia projektów. Specjalizuje się we wdrażaniu testerów w środowisku zawodowym (wg. metod Waterfall, ITIL, Agile). Prowadzi szkolenia oraz wspiera rekruterów w weryfikacji technicznej kandydatów na testerów na wszystkich specjalistycznych poziomach stanowiskowych. Współpracowała m.in. z: Carrefour, Teb Akademia, PKO BP, HBR, JCommerce, Getin Noble Bank, Sygnity, Santander Bank Polska, BNP Paribas i NBC.

Dowiedz się więcej o kursie
Podczas bootcampu online poznasz praktyczną stronę pracy w zawodzie testera. W ciągu 8 tygodni wykonasz praktyczne zadania indywidualne i grupowe oraz weźmiesz udział w symulacjach odzwierciedlających pracę testera.
Czas trwania
8 tygodni
Cena
6500 zł
Przeczytaj jeszcze więcej
GO4IT

Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański w rozmowie z dr. Maciejem Kaweckim opowiadają o swoim przebranżowieniu

W cyklu rozmów GO4IT dr Maciej Kawecki rozmawia z osobami, które z sukcesem przebranżowiły się i podęły pracę w branży IT. Wśród gości programu byli absolwenci kursów Future Collars — Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański. Iza, Maja i Robert, wcześniej niezwiązani z obszarem technologii, po bootcampach znaleźli wymarzoną pracę i rozwijają karierę w IT. Poznaj ich historie i zainspiruj się. Izabela Wilczyńska, Campaign Manager & Growth Analyst, Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański w rozmowie z dr. Maciejem Kaweckim opowiadają o swoim przebranżowieniu

Przebranżowienie Kobiet – Podążanie Za Trendem Czy Odwaga

Przebranżowienie kobiet – podążanie za trendem czy odwaga?

Bez wątpienia słowo moda i kobieta często występuje razem, bo wiele z nas chce mieć modne buty w tym sezonie, marynarkę w królującej fuksji, czy paznokcie ombre, ale czy z przebranżowieniem jest tak samo? Czy to fajnie brzmiące hasło, zjawisko potrzebne IT, czy kobiety faktycznie stają się coraz odważniejsze i sięgają po to, czego chcą i zmieniają ten stereotyp. „Dla mnie tytułowa moda to coraz więcej głosów, że SIĘ DA, coraz więcej przypadków efektywnych Przebranżowienie kobiet – podążanie za trendem czy odwaga?

Reskilling Nowe Zrodlo Talentow Dla Twojego Biznesu

Reskilling – nowe źródło talentów IT dla Twojego biznesu

W spotkaniu wzięły udział: Ewa Krupa (Orange Polska) – od 2018 kieruje komunikacją wewnętrzną i odpowiada za rozwój kompetencji w Orange. Wierzy, że kluczem do sukcesu organizacji są kreatywność i zaangażowanie pracowników oraz wykorzystanie nowych technologii, by wydobywać dzięki nim to, co najlepsze z ludzi. Ewa jest promotorką różnorodności w biznesie, korporacyjnych rebeliantów, zrównoważonego rozwoju i liderką zmiany kultury organizacyjnej w Orange.   Joanna Pruszyńska-Witkowska jest współzałożycielką i wiceprezeską Future Collars, szkoły Reskilling – nowe źródło talentów IT dla Twojego biznesu

Mateusz

“Dzięki byciu mentorem pomagam innym i zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako UX Designer” – rozmowa z Mateuszem Głaskiem, mentorem kursu UX Designer i Senior UX Designerem w Netguru

Dlaczego zdecydowałeś się na pracę mentora? Mam nutkę zacięcia nauczycielskiego i lubię pomagać ludziom w ich rozwoju. To moje powołanie i ścieżka życiowa. Po drugie, nie ma lepszego sposobu na skuteczną naukę samego siebie niż uczenie innych i opracowywanie dla nich materiałów. Praca jako mentor poszerza horyzonty, pozwala poznać więcej projektantów i zrozumieć ich zachowania oraz sposób projektowania. Dzięki byciu mentorem zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako “Dzięki byciu mentorem pomagam innym i zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako UX Designer” – rozmowa z Mateuszem Głaskiem, mentorem kursu UX Designer i Senior UX Designerem w Netguru

Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki