Tester manualny to bardzo ciekawa ścieżka kariery – wywiad z Mentorką Justyną Kałek

Autor:
Zespół Future Collars
Tester manualny to bardzo ciekawa ścieżka kariery – wywiad z Mentorką Justyną Kałek

Zawód testera oprogramowania cieszy się coraz większą popularnością – na rynku jest bardzo wiele ofert pracy dla tego specjalisty, dlatego warto rozważyć tę ścieżkę kariery. Tym bardziej, że testerów szukają nie tylko przedsiębiorstwa z branży IT, ale w zasadzie wszystkie firmy, które mają swoje własne oprogramowanie lub aplikacje. Jak zostać testerem? Jakie trzeba mieć predyspozycje? Ile zarabia tester? Odpowiedzi na te pytanie udziela Mentorka kursu Tester Manualny.

Dlaczego warto zostać testerem oprogramowania?

Justyna Kałek: Bo to bardzo przyszłościowy zawód, w którym możliwości rozwoju kariery jest naprawdę dużo. Droga jest otwarta zarówno do testowania automatyzującego, do stopni kierowniczych, jak też i do szeroko pojętej kariery programistycznej czy też analitycznej.

A jaka była Twoja droga do testowania?

Zaczynałam od stażu w PKO BP, a w kolejnych latach uczestniczyłam w kilku dużych projektach fuzji na rynku bankowym w Polsce. Wybrałam ścieżkę kariery w kategorii zarządzania. Obecnie zajmuję się głównie tworzeniem procesów usprawniających pracę działów testerskich, budowaniem i rozwijaniem zespołów testerskich, ale również koordynacją ich współpracy z innymi pionami. Oczywiście czasem wchodzę na pokład i testuję, gdy sytuacja jest kryzysowa. Hobbystycznie wykonuje testy w ramach zleceń, ale w skupiam się na audytowaniu pracu testerów.

Dlaczego wybrałaś właśnie taką ścieżkę w IT?

Po pierwsze dlatego, że jestem osobą dość dokładną, systematyczną i mam naturę explorera. A są to cechy bardzo pomocne w byciu testerem. Kiedyś nawet chciałam zostać księgową. A z drugiej strony, w branży IT jest to gałąź dość mocno niedoceniana. Brakuje jej prestiżu programistów, ale dzięki temu nie ma tam tak morderczej konkurencji.

Na czym polega i jak wygląda codzienna praca testera?

Generalnie polega na sprawdzeniu tego, czy program działa tak, jak powinien działać według dokumentacji. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Profesjonalny tester prawie połowę czasu przeznacza na właściwe przygotowanie się do przetestowania systemu. Tak, by był on sprawdzony we wszystkich kluczowych miejscach, oraz by wdrażane procedury były powtarzalne. Chodzi o to, by móc zweryfikować potem, czy naprawienie błędu naprawdę nastąpiło i czy nie spowodowało innych uszkodzeń w kodzie.

Czy trzeba umieć programować, żeby testować?

Jest to pomocne, ale nie jest konieczne. Oczywiście, gdy mówimy o testowaniu manualnym. Na pewno jednak należy posiadać wiedzę, na czym w praktyce polega programowanie, nawet jeśli samemu nie posiada się tej umiejętności.

Jakie cechy osobowościowe powinien mieć tester idealny?

Dokładność, regularność, tendencja do “szukania dziury w całym” oraz umiejętność pracy w zespole, ale również indywidualnie.
Przydaje się też asertywność, gdyż – nie oszukujmy się – tester wytyka błędy innym. A ludzie nie lubią być uświadamianie, że coś zrobili źle. I dlatego też musi robić to jednocześnie i precyzyjnie, i uprzejmie.

W jaki sposób można zdobyć kompetencje potrzebne do bycia testerem?

W zasadzie tak samo, jak większości rzeczy w świecie IT. Można nauczyć się samemu korzystając z dostępnych książek i kursów za kilkaset dolarów. Trzeba jednak mieć do tego sporo samozaparcia i sporo czasu, by wszystko samemu zrozumieć oraz starać się nie utknąć w kluczowych momentach.

Można też skorzystać z kursów z udziałem Mentora, który aktywnie uczestniczy w procesie szkolenia. Nie będę tutaj reklamować swojego kursu, gdyż zabrzmi to nieskromnie, dlatego powiem tylko, że warto poszukać na własną rękę opinii choćby na grupach na Facebooku i na tej podstawie zdecydować, które kursy są warte swojej ceny, a które nie.

Czym się różni testowane manualne od automatyzującego?

W zasadzie tym, czym się różni kierowca od projektanta samochodu autonomicznego.

Większość systemów komputerowych testują testerzy manualni. Skrypty automatyzujące opłaca się wdrażać przy dużej liczbie potencjalnie powtarzających się błędów.
Niemniej, nawet przed napisaniem przez testera automatyzującego skryptu testującego, potrzeba jest dogłębna manualna analiza problemu.

Na jakie zarobki można liczy będąc testerem?

Wszystko zależy od doświadczenia i specjalizacji. Z raportów płacowych za rok 2019 wynika, że testerzy zarabiają od ok. 3 000 PLN netto do ponad 20 000 PLN netto. Serwis testerzy.pl podaje, że średnie zarobki testera w 2019 r. wynosiły 6 161,49 PLN, a mediana – 4 750,00 PLN.

Jeśli chodzi o zarobki w zależności od roli, to według informacji z testerzy.pl z 2019 r. średnie wynagrodzenie netto przedstawia się następująco:

  • tester / inżynier jakości: 5 022,25 PLN
  • analityk testów: 7 921,05 PLN
  • automatyk testów: 8 257,48 PLN
  • tester charakterystyk: 8 446,43 PLN
  • lider / koordynator / kierownik / manager: 9 114,96 PLN

Te uśrednione wartości pokazują, że karierę w testingu warto rozważyć nie tylko dlatego, że to naprawdę ciekawe zajęcie, ale też ze względu na wynagrodzenie.

Czy poleciłabyś taką ścieżkę kariery, a jeśli tak, to dlaczego?

Oczywiście, ale nie każdemu. Zajęcie to wymaga sporej dozy cierpliwości i wypełniania procedur, nierzadko stworzonych przez samego siebie. Jednak jest to jedna ze ścieżek wejścia w świat IT. Można pozostać na stanowisku testera, albo po paru latach próbować innych możliwości. Na pewno będzie łatwiej, gdy już zdobędziemy praktyczne doświadczenie zawodowe.

Justyna Kałek: QA Lead i Mentorka kursu Tester Manualny. Absolwentka finansów i rachunkowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Koordynatorka Testów Migracyjnych i Liderka Testów Regresyjnych i UAT w NBC IT Outsourcing. Od ponad 8 lat działa w branżach testowania oprogramowania oraz prowadzenia projektów. Specjalizuje się we wdrażaniu testerów w środowisku zawodowym (wg. metod Waterfall, ITIL, Agile). Prowadzi szkolenia oraz wspiera rekruterów w weryfikacji technicznej kandydatów na testerów na wszystkich specjalistycznych poziomach stanowiskowych. Współpracowała m.in. z: Carrefour, Teb Akademia, PKO BP, HBR, JCommerce, Getin Noble Bank, Sygnity, Santander Bank Polska, BNP Paribas i NBC.

Dowiedz się więcej o kursie
Podczas bootcampu online poznasz praktyczną stronę pracy w zawodzie testera. W ciągu 8 tygodni wykonasz praktyczne zadania indywidualne i grupowe oraz weźmiesz udział w symulacjach odzwierciedlających pracę testera.
Czas trwania
8 tygodni
Cena
6500 zł
Przeczytaj jeszcze więcej
Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?