Tester manualny to bardzo ciekawa ścieżka kariery – wywiad z Mentorką Justyną Kałek

Autor:
Zespół Future Collars
Tester manualny to bardzo ciekawa ścieżka kariery – wywiad z Mentorką Justyną Kałek

Zawód testera oprogramowania cieszy się coraz większą popularnością – na rynku jest bardzo wiele ofert pracy dla tego specjalisty, dlatego warto rozważyć tę ścieżkę kariery. Tym bardziej, że testerów szukają nie tylko przedsiębiorstwa z branży IT, ale w zasadzie wszystkie firmy, które mają swoje własne oprogramowanie lub aplikacje. Jak zostać testerem? Jakie trzeba mieć predyspozycje? Ile zarabia tester? Odpowiedzi na te pytanie udziela Mentorka kursu Tester Manualny.

Dlaczego warto zostać testerem oprogramowania?

Justyna Kałek: Bo to bardzo przyszłościowy zawód, w którym możliwości rozwoju kariery jest naprawdę dużo. Droga jest otwarta zarówno do testowania automatyzującego, do stopni kierowniczych, jak też i do szeroko pojętej kariery programistycznej czy też analitycznej.

A jaka była Twoja droga do testowania?

Zaczynałam od stażu w PKO BP, a w kolejnych latach uczestniczyłam w kilku dużych projektach fuzji na rynku bankowym w Polsce. Wybrałam ścieżkę kariery w kategorii zarządzania. Obecnie zajmuję się głównie tworzeniem procesów usprawniających pracę działów testerskich, budowaniem i rozwijaniem zespołów testerskich, ale również koordynacją ich współpracy z innymi pionami. Oczywiście czasem wchodzę na pokład i testuję, gdy sytuacja jest kryzysowa. Hobbystycznie wykonuje testy w ramach zleceń, ale w skupiam się na audytowaniu pracu testerów.

Dlaczego wybrałaś właśnie taką ścieżkę w IT?

Po pierwsze dlatego, że jestem osobą dość dokładną, systematyczną i mam naturę explorera. A są to cechy bardzo pomocne w byciu testerem. Kiedyś nawet chciałam zostać księgową. A z drugiej strony, w branży IT jest to gałąź dość mocno niedoceniana. Brakuje jej prestiżu programistów, ale dzięki temu nie ma tam tak morderczej konkurencji.

Na czym polega i jak wygląda codzienna praca testera?

Generalnie polega na sprawdzeniu tego, czy program działa tak, jak powinien działać według dokumentacji. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Profesjonalny tester prawie połowę czasu przeznacza na właściwe przygotowanie się do przetestowania systemu. Tak, by był on sprawdzony we wszystkich kluczowych miejscach, oraz by wdrażane procedury były powtarzalne. Chodzi o to, by móc zweryfikować potem, czy naprawienie błędu naprawdę nastąpiło i czy nie spowodowało innych uszkodzeń w kodzie.

Czy trzeba umieć programować, żeby testować?

Jest to pomocne, ale nie jest konieczne. Oczywiście, gdy mówimy o testowaniu manualnym. Na pewno jednak należy posiadać wiedzę, na czym w praktyce polega programowanie, nawet jeśli samemu nie posiada się tej umiejętności.

Jakie cechy osobowościowe powinien mieć tester idealny?

Dokładność, regularność, tendencja do “szukania dziury w całym” oraz umiejętność pracy w zespole, ale również indywidualnie.
Przydaje się też asertywność, gdyż – nie oszukujmy się – tester wytyka błędy innym. A ludzie nie lubią być uświadamianie, że coś zrobili źle. I dlatego też musi robić to jednocześnie i precyzyjnie, i uprzejmie.

W jaki sposób można zdobyć kompetencje potrzebne do bycia testerem?

W zasadzie tak samo, jak większości rzeczy w świecie IT. Można nauczyć się samemu korzystając z dostępnych książek i kursów za kilkaset dolarów. Trzeba jednak mieć do tego sporo samozaparcia i sporo czasu, by wszystko samemu zrozumieć oraz starać się nie utknąć w kluczowych momentach.

Można też skorzystać z kursów z udziałem Mentora, który aktywnie uczestniczy w procesie szkolenia. Nie będę tutaj reklamować swojego kursu, gdyż zabrzmi to nieskromnie, dlatego powiem tylko, że warto poszukać na własną rękę opinii choćby na grupach na Facebooku i na tej podstawie zdecydować, które kursy są warte swojej ceny, a które nie.

Czym się różni testowane manualne od automatyzującego?

W zasadzie tym, czym się różni kierowca od projektanta samochodu autonomicznego.

Większość systemów komputerowych testują testerzy manualni. Skrypty automatyzujące opłaca się wdrażać przy dużej liczbie potencjalnie powtarzających się błędów.
Niemniej, nawet przed napisaniem przez testera automatyzującego skryptu testującego, potrzeba jest dogłębna manualna analiza problemu.

Na jakie zarobki można liczy będąc testerem?

Wszystko zależy od doświadczenia i specjalizacji. Z raportów płacowych za rok 2019 wynika, że testerzy zarabiają od ok. 3 000 PLN netto do ponad 20 000 PLN netto. Serwis testerzy.pl podaje, że średnie zarobki testera w 2019 r. wynosiły 6 161,49 PLN, a mediana – 4 750,00 PLN.

Jeśli chodzi o zarobki w zależności od roli, to według informacji z testerzy.pl z 2019 r. średnie wynagrodzenie netto przedstawia się następująco:

  • tester / inżynier jakości: 5 022,25 PLN
  • analityk testów: 7 921,05 PLN
  • automatyk testów: 8 257,48 PLN
  • tester charakterystyk: 8 446,43 PLN
  • lider / koordynator / kierownik / manager: 9 114,96 PLN

Te uśrednione wartości pokazują, że karierę w testingu warto rozważyć nie tylko dlatego, że to naprawdę ciekawe zajęcie, ale też ze względu na wynagrodzenie.

Czy poleciłabyś taką ścieżkę kariery, a jeśli tak, to dlaczego?

Oczywiście, ale nie każdemu. Zajęcie to wymaga sporej dozy cierpliwości i wypełniania procedur, nierzadko stworzonych przez samego siebie. Jednak jest to jedna ze ścieżek wejścia w świat IT. Można pozostać na stanowisku testera, albo po paru latach próbować innych możliwości. Na pewno będzie łatwiej, gdy już zdobędziemy praktyczne doświadczenie zawodowe.

Justyna Kałek: QA Lead i Mentorka kursu Tester Manualny. Absolwentka finansów i rachunkowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Koordynatorka Testów Migracyjnych i Liderka Testów Regresyjnych i UAT w NBC IT Outsourcing. Od ponad 8 lat działa w branżach testowania oprogramowania oraz prowadzenia projektów. Specjalizuje się we wdrażaniu testerów w środowisku zawodowym (wg. metod Waterfall, ITIL, Agile). Prowadzi szkolenia oraz wspiera rekruterów w weryfikacji technicznej kandydatów na testerów na wszystkich specjalistycznych poziomach stanowiskowych. Współpracowała m.in. z: Carrefour, Teb Akademia, PKO BP, HBR, JCommerce, Getin Noble Bank, Sygnity, Santander Bank Polska, BNP Paribas i NBC.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: