Zawodowa polisa na niepewne czasy

Autor:
Zespół Future Collars

Sytuacja na rynku pracy nie jest dobra. Marcowe dane GUS pokazały, że gdy tylko w połowie miesiąca gospodarka stanęła, ruszyła fala wypowiedzeń. W tej chwili bez pracy pozostaje ok. 900 tys. osób., ale eksperci szacują, że w grudniu 2020 r. na bezrobociu będzie nawet 2,7 miliona Polaków, czyli trzy razy więcej niż dziś! Czy można się w jakiś sposób zabezpieczyć przed utratą zajęcia? Jakie zawody są kryzysodporne? I jak szybko się przebranżowić?

Jeszcze w styczniu, pomimo pierwszych symptomów zbliżającej się recesji, cieszyliśmy się prognozowanym dla naszego kraju stabilnym i wysokim wzrostem PKB. Ze strony osób zarządzających naszym krajem płynęły pozytywne informacje – owszem, na świecie być może będzie kryzys, ale nasza gospodarka jest w świetnej formie i wyjdzie z niego obronną ręką.

A potem w Europie pojawił się koronawirus i wszystko się zmieniło. Ten “czarny łabędź” (czyli nieprzewidywalne zdarzenie, mające ogromny wpływ na nasze życie) zafundował Polsce i reszcie świata hard reset systemu. Zanim rząd ogłosił lockdown i nakazał nam siedzenie w domu, szykujące się na trudne czasy firmy zaczęły zwalniać pracowników i ograniczać swoją aktywność do minimum. Cięcia nie dotyczyły tylko pracowników niższego szczebla – optymalizacja zatrudnienia dotknęła też najwyższą kadrę zarządzającą. Okazało się, że nikt nie jest bezpieczny.

Turystyka, hotelarstwo, gastronomia, kultura i rozrywka – te branże jako pierwsze odczuły, że to nie są żarty. Zagrożenie, którego nawet teoretycznie nie rozważali spece od ryzyka, zmaterializowało się w ciągu kilku tygodni i postawiło nasz dotychczasowy świat na głowie. Media relacjonowały historie osób, które z dnia na dzień zostały bez pracy i środków do życia. Straciliśmy pewność, że będzie dobrze, a rynek pracy pracownika stał się wspomnieniem o lepszych czasach.

 

Czy koronawirus zmieni rynek pracy?

O ile na początku zastanawialiśmy się wszyscy, czy koronawirus zmieni rynek pracy w dłuższej perspektywie, o tyle teraz już wiemy, że nie szukamy odpowiedzi na pytanie “czy” tylko “jak”. Rosnące bezrobocie w połączeniu z nieuchronną recesją to przepis na spektakularną katastrofę. Tym bardziej, że jako kraj jeszcze nie jesteśmy gospodarką wysoko wyspecjalizowaną.

Pierwszą i bardzo odczuwalną dla wszystkich zmianą było przejście pracowników na home office tam, gdzie to możliwe. Przyspieszony kurs cyfryzacji gospodarki i digitalizacji sposobu świadczenia pracy przeszliśmy wszyscy. Okazało się, że home office – nielubiany przez niektórych pracodawców i traktowany jako jeden z pracowniczych benefitów – sprawdza się bardzo dobrze, a ten kto umie w ten sposób pracować i posiada kompetencje cyfrowe jest w lepszej sytuacji niż osoby, które dopiero się tego uczą. Praca zdalna stała się ratunkiem dla zamkniętych w domach pracowników.

 

Future Collars odpowiada

W Future Collars szybko zareagowaliśmy na nową sytuację. Nasz model biznesowy od początku zakładał prowadzenie nauki w trybie online. Przez blisko cztery lata naszej działalności nauczyliśmy się, jak to robić dobrze, dlatego bez wahania podzieliliśmy się naszą wiedzą z nauczycielami, którzy w ekspresowym tempie musieli zacząć uczyć zdalnie. Nasze wydarzenia live na Facebooku poświęcone tej tematyce cieszyły się ogromnym zainteresowanie.

W ciągu kilku dni uruchomiliśmy akcję Technologia przeciw wirusowi, w ramach której każdy mógł się nauczyć bezpłatnie podstawowych umiejętności z zakresu HTML&CSS, JavaScript, digital marketing, WordPress czy UX Design. Już wtedy wiedzieliśmy to, co za chwilę miały potwierdzić raporty: w czasach koronawirusa najbezpieczniejsze i dające pewność zatrudnia zawody to te związane z technologią.

 

Kogo szuka rynek?

Jeden z największych polskich serwisów pośrednictwa pracy – pracuj.pl – przygotował w połowie kwietnia raport “Kogo szukają firmy w czasach kwarantanny. Na podstawie analizy ofert pracy zamieszczanych w serwisie między 16 marca a 14 kwietnia, serwis wskazał najbardziej poszukiwane zawody. Okazało się, że aż 17 proc. ogłoszeń zamieszczanych na portalu dotyczyło specjalistów z obszarów nowych technologii i IT!

Co więcej, serwis przewiduje, że duży niedobór kandydatów IT w Polsce spowoduje, że udział rekrutacji kierowanych do ekspertów IT może wkrótce jeszcze bardziej wzrosnąć. Zainteresowanie specjalistami IT cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie – dla przykładu w całym 2019 r. aż 15 proc. wszystkich ofert dotyczyło takich pracowników, a na pracuj.pl pojawiło się blisko 83 tys. ogłoszeń dla tej grupy.

 

Jak szybko zdobyć kompetencje odporne na kryzys?

Żeby odnaleźć się w nowej sytuacji, trzeba działać szybko. Kryzys to dobry moment na zdobycie nowych umiejętności, a poczynione inwestycje w rozwój – zwłaszcza w zakresie IT skillsów – zwrócą się bardzo szybko. Sytuacja kryzysowa to nie tylko niebezpieczeństwo, ale również szansa na poszukanie nowego pomysłu na siebie.

Rynek oferuje wiele możliwości zdobycia kompetencji cyfrowych zarówno na kursach stacjonarnych, jak i online. W obecnej sytuacji, przy ogromnej niepewności co do funkcjonowania placówek stacjonarnych, dużo bezpieczniejszym wyborem jest kurs zdalny. Najlepiej w szkole, która uczy w tym trybie od zawsze, a nie od kilku tygodni.

W Future Collars prowadzimy kursy online, które w szybkim czasie pozwolą Ci zdobyć nowy zawód i wejść do świata IT. W maju ruszają następujące bootcampy:
11.05 Data Science => dowiedz się więcej i zapisz się na kurs
11.05 Tester manualny => dowiedz się więcej i zapisz się na kurs
18.05 Java Developer => dowiedz się więcej i zapisz się na kurs
18.05 Frontend Developer => dowiedz się więcej i zapisz się na kurs
25.05 Wirtualna Asystentka & Social Media Ninja => dowiedz się więcej i zapisz się na kurs
25.05 Scrum Master => dowiedz się więcej i zapisz się na kurs NOWY KURS!

 

Co przyniesie przyszłość?

Już 7 maja o 18:00 będziemy rozmawiać z ekspertami HR i biznesu o rynku pracy po koronawirusie. W naszej debacie online na Facebooku wezmą udział:

 • dr hab. Katarzyna Śledziewska, DELab, Wydział Nauk Ekonomicznych UW,
 • Beata Wróblewska, HR Director Poland & Baltic States, Oracle Polska,
 • Grzegorz Bors, CEO JOBNONSTOP,
 • Maja Meissner, Managing Partner at MEISSNER & PARTNERS Executive Search and Organizational Development,
 • Małgorzata Kołacz-Dobrowolska, Senior HR Business Partner, IT Europe, Circle K.

Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania:

 • Jak przetrwać nadchodzący kryzys na rynku pracy?
 • Czego tak naprawdę dotyczy ten kryzys? Jest za dużo pracowników? Są za drodzy? Są nie tacy, jakich potrzebują pracodawcy?
 • Jak firmy odnajdują się w sytuacji wymuszonej cyfrowej transformacji?
 • Kogo będą potrzebować firmy?
 • Czy kompetencje cyfrowe to ubezpieczenie na kryzys?
 • Jak je najszybciej uzupełnić?

Debatę poprowadzi Renata Filipek-Baryłowska z Future Collars.
Jeśli chcesz wziąć udział w naszym wydarzeniu live poświęconym sytuacji na rynku pracy, kliknij tutaj, żeby się zapisać.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: