Minęło już trochę czasu od początku roku 2019. Wielu z nas na samym początku stycznia żyło swoimi postanowieniami i planami: nauczyć się programowania, rozwinąć kompetencję, zdrowiej się odżywiać czy mniej czasu spędzać na social mediach.
Ilu z nas udało się wytrwać w nich aż do dzisiaj? Postanowienia noworoczne zwykle upadają z jednego, istotnego powodu – złego zarządzania i wdrożenia. Pora z tym skończyć – jeszcze jest czas na powrót do działania, nie trzeba czekać na kolejny Nowy Rok. Dzięki metodyce Agile możesz nabrać wiatru w żagle.
Agile – czym dokładnie jest? Możesz przeczytać na stronie opublikowanego w 2001 roku Manifesto for Agile Software Development.
Metodyki zwinne wytwarzania oprogramowania
Metodyki zwinne wytwarzania oprogramowania powstały w celu optymalizacji procesu tworzenia. Poprzez rozsądne zarządzanie zadaniami, dokładne planowanie, ale też pewną dozę elastyczności, te metodyki okazały się fantastycznymi podstawami do technik zarządzania zadaniami. Zasady zwinności są ogólne i mają ułatwić życie, dlatego dzięki nim łatwo zoptymalizować swój dzień. Pokazują jak wyznaczać cele (także noworoczne!) i sukcesywnie do nich dążyć.
Ważne jest, by wiedzieć ,do czego faktycznie dążymy. Stwierdzenie, że „nauczę się programowania” jest zbyt ogólne. Warto konkretnie określić w jakim języku i do jakich zadań chcemy go wykorzystywać (na przykład tworzenie aplikacji online), a następnie rozpisać plan działania. Jedną z podstaw metodyk zwinnych jest bowiem rozpisywanie wszystkich dużych projektów na małe cele, które możemy krok po kroku „odhaczać”. I tak plan nauczenia się programowania, można rozbić na: zapiszę się na kurs programowania, nauczę się, czym są zmienne i funkcje, stworzę pierwszą aplikację – kalkulator itd.
Plan to za mało!
Mając dokładnie rozpisane punkty, przechodzimy do szacowania czasu. Metodyki Agile zakładają, że oszacujemy ile nam zajmie dane zadanie. Owszem, na początku jest to dość trudne i większość zadań będzie niedoszacowana lub przeszacowana, ale zwinność nie zmusza nas do sztywnego trzymania się planu, ma tylko ułatwiać zarządzanie planem. Stopniowo, z każdym wykonanym zadaniem, będzie nam łatwiej ocenić swoje możliwości.
Mimo wszystko elastyczność!
Warto pamiętać, że Manifest Agile mówi „reagowanie na zmiany, ponad podążanie za planem”. To bardzo ważne, by pilnować planu, ale on nigdy nie będzie idealny – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z programowaniem. Dlatego od początku warto obserwować swoje postępy i w zależności od nich modyfikować cele. Byleby nie przesadzić – nadmiarowa swoboda rozsypie postanowienia.
Jak dążyć do swoich celów?
Przede wszystkim będąc regularnym i nie rezygnując z wyznaczonych terminów, ale jednocześnie pamiętając o elastycznym podejściu do zadań. Najważniejsze jednak, by uczyć się z pasją – bo chęci do zdobycia nowej wiedzy nawet najlepsza metodyka nam nie zastąpi!