Branża IT jest fajna, bo daje całe spectrum możliwości — Dorota Kuciel-Rzepka z Santander Bank Polska gościem podcastu „Zainspiruj się z Woman Update”

Autor:
Zespół Future Collars
Dlaczego branża IT to idealne miejsce do świadomego kształtowania ścieżki kariery i jednocześnie takie, w którym można eksperymentować? Dorota Kuciel-Rzepka z Santander Bank Polska w rozmowie z Agnieszką Chacińską opowiedziała o swoim doświadczeniu w IT.
Dorota Kuciel-Rzepka, Santander Bank Polska

W 17. odcinku podcastu „Zainspiruj się z Woman Update” Agnieszka Chacińska z Kobiety Internetu rozmawiała z przedstawicielką Santander Bank Polska, Dorotą Kuciel-Rzepką, menadżerką projektów IT. Ta rozmowa uświadamia, że wykształcenie informatyczne to niejedyna droga do branży IT. Dorota i Agnieszka rozmawiają o doświadczeniu z innych obszarów i o tym, jak zbudować karierę w IT, nawet jeśli to oznacza degradację na stanowisko juniorskie. 

Czy trzeba być informatykiem, żeby pracować w IT?

Dorota Kuciel-Rzepka, menadżerka projektów IT w Santander Bank Polska twierdzi, że nie jest to konieczne, ponieważ w obszarze IT można zdobywać wiedzę na bieżąco. Nawet dobrze jest mieć background w innej branży, a zdobycie wiedzy w IT będzie doskonałym jego uzupełnieniem. Właśnie łączenie różnych kompetencji i doświadczeń jest kluczowe. Branża technologiczna rozwija się intensywnie i ma sporo specyficznych obszarów. Na przykład w medycynie rozwiązania informatyczne wspierają zarówno zarządzanie, jak i obsługę pacjenta (wystawianie recept, diagnozowanie, analiza wyników badań). Wiedza na temat funkcjonowania danej branży i jej rozumienie pozwala dostarczać skuteczne rozwiązania. 

Dorota skończyła studia informatyczne i od razu po studiach pracowała w branży, ale był to czas, kiedy informatyka nie była tak wyspecjalizowana. Dzisiaj nie jest się po prostu informatyczką, ale administratorką, ux designerką, data analityczką, programistką backendową czy frontendową, testerką. Pojawiają się coraz to nowe zawody, o których nie myśleliśmy wczoraj. 

Jej pierwsza praca była związana z administrowaniem systemów uniksowych, potem zaczęła pracę w projektach, najpierw jako członek zespołu, by z czasem stać na czele zespołów projektowych. W końcu — z uwagi na doświadczenie w różnych typach projektów w wielu gałęziach gospodarki — stała się konsultantką rozwiązań IT. Teraz obejmuje stanowisko menedżerskie w banku, gdzie wykorzystuje swoje doświadczenie i wiedzę. U progu swojej kariery nie planowała szczegółowo ścieżki zawodowej, szukała czegoś, co jej się podoba. Teraz czerpie satysfakcję z zarządzania projektami IT.

Kluczowe kompetencje w zarządzaniu projektami IT

Bez wiedzy w danym obszarze trudno byłoby prowadzić projekt dostarczający skuteczne rozwiązania w tym obszarze. W zależności od tego, jak wielki jest to projekt, można zarządzać jakością, zespołem, budżetem czy ryzykiem. Kursy bardzo pomagają nabyć i usystematyzować wiedzę, ale dopiero udział w prawdziwych projektach pozwoli tę wiedzę ugruntować. Praca przy różnorodnych projektach w różnych metodykach także pozwala na zdobycie nowych umiejętności. Dorota zdradziła, że odważne podchodzenie do błędów pozwala wyciągać z nich lekcje i wzbogaca doświadczenie. Do takich błędów należą na przykład opóźnienia w dostarczaniu rozwiązania. Po zakończeniu projektu zespół analizuje, co poszło nie tak i co można byłoby zmienić. Lekcja z porażki pozwala na uniknięcie podobnej w kolejnym wyzwaniu. 

Bardzo ważne są umiejętności komunikacyjne w zarządzaniu projektami IT, ale bez zaplecza technicznego i technologicznego nic nie dadzą. Dorota uważa, że dla niej istotne jest podnoszenie kompetencji z zakresu współpracy z ludźmi i liderowania. Podkreśla, że różnica między zarządzaniem a liderowaniem jest wyraźna. Zarządzanie to kierowanie zespołem z wykorzystaniem mechanizmów związanych z hierarchią stanowisk. Pozycja lidera jest inna — zespół za nim idzie. Co ważne, tę pozycję łatwo stracić, ale niełatwo zbudować lub odbudować. Współpraca z zespołem to nauka, która nigdy się nie kończy. Żartuje, że rozwiązanie problemu technicznego to tylko kwestia czasu lub pieniędzy, jeśli pracuje się z ludźmi o określonych umiejętnościach. Trudniej radzić sobie z czynnikiem ludzkim — pracuje z różnymi osobami, z różnymi osobowościami, a to nieustanne wyzwanie.  

Komunikacji z ludźmi można się nauczyć, kursy i szkolenia dają bazową wiedzą, z której można korzystać i z czasem ją rozwijać, zdobywając doświadczenie. Kobiety też posługują się w pracy empatią i o ile ta nie bierze góry, bardzo pomaga.  

Jak zacząć pracę w IT?

Najlepiej jest szukać projektów, które tworzą rozwiązania dla branży nam znanej. Można zaczepić się jako konsultant, analityk, w zależności od kompetencji pracować jako tester manualny, definiować wymagania dla danego oprogramowania i obserwować stanowisko, sprawdzać, co się podoba i jak się rozwijać. 

Dla osób z dużym doświadczeniem poza IT to rodzaj degradacji, bo trzeba zaczynać od juniora. Nie ma tu jakiejś szczególnej drogi na skróty, ale osób z dużymi kompetencjami menadżerskimi na rynku pracy jest niewiele. Gdy organizacja szuka menadżerów, można objąć stanowisko w IT bez doświadczenia w branży. Natomiast jeśli ktoś jest nastawiony na karierę eksperta, musi zacząć od początku. Z doświadczenia Doroty wynika, że takie osoby bardzo szybko się uczą, doskonale się z nimi współpracuje i szybko osiągają kolejne etapy rozwoju. Taki pracownik wie, jak współpracować w zespole, potrafi tworzyć relacje, wykorzystać je i budować kompetencje ekspercie. Wymaga odwagi, by z eksperta na nowo stać się juniorem, ale to procentuje. 

Umiejętności techniczne na początek

Wszystko zależy od tego, jaką ścieżką chce się iść. Minimum to dobra znajomość Excela, potem SQLa i na tej bazie łatwiej rozwijać kompetencje. Jeśli zaczniemy pracę w obszarze, jaki nas interesuje — to doskonale. Organizacje doceniają osoby odważne i zdeterminowane, które chcą poszerzać kompetencje i umożliwiają im to.

Branża IT jest fajna, bo daje całe spectrum możliwości. W zależności od tego, czy mamy jasny cel, czy tylko się zastanawiamy nad nim — ścieżka będzie krótsza lub dłuższa.

IT w bankowości

Mimo udziału w różnych projektach Dorota przyznała, że na początku pracy w banku miała problem ze zrozumieniem działania systemów bankowych, powiązań między nimi i było to dużym wyzwaniem. Na szczęście miała świetny zespół, który wspiera ją do dzisiaj: Jestem jak Napoleon — bez swej armii byłby nikim — śmieje się. 

Praca w bankowości ma ogromną zaletę. Banki dbają o bezpieczeństwo, pracują na najnowszych technologiach i jeśli rozwijamy się w banku w obszarze IT, mamy szansę poznać wszystkie zakamarki branży. Pytanie więc nie dotyczy tego, czy się chce pracować w bankowości, ale tego, jako kto się chce pracować. Specyfiki biznesowej można się nauczyć:

Pracujemy na metodyce agile w zespołach crossfunkcjonalnych, wymieniamy się wiedzą i naprawdę zachęcam do zdobywania doświadczeń małymi kroczkami. One procentują!

Dla rozwoju zawodowego każdy projekt, który zmusza nas do uczenia się czegoś nowego, jest wartościowy. Jeśli będziemy robić ciągle to samo, chociaż dla różnych klientów, to doświadczenie będzie mniejsze. Różnorodność wyzwań pozwala się rozwijać. Dorota nie uczestniczyła w takich samych projektach, a jeśli miało się tak zdarzyć, rolę zarządczą oddawała komuś innemu, a sama pozostawała w roli konsultantki lub ownerki.

W IT jest z czego wybierać

Kluczem do sukcesu zawodowego w projektach IT jest różnorodność projektów, w które warto się angażować oraz pozbycie się strachu przed eksperymentowaniem. Udział w odmiennych projektach buduje doświadczenie. Warto zwrócić uwagę na wiele możliwości w obszarze IT, wybrać stanowisko dla siebie, kierując się pasją, kompetencjami i osobowością. Można wybierać i eksperymentować, by w końcu trafić na swoje miejsce. 

 

Bardzo dziękujemy Dorocie za udział w podcaście i podzielenie się doświadczeniem!

 

Posłuchaj podcastu tutaj:

 

Posłuchaj też innych podcastów z cyklu "Zainspiruj się z Woman Update" tutaj.

Przeczytaj jeszcze więcej
scrum master vs. product owner

Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

Aleksandra Rabenda (Wirtualna Polska) i Dominika Zeliasz (Nike Polska) wzięły udział w speed mentoringu w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT, wprowadziły uczestniczki i uczestników konferencji do świata Scruma i przedstawiły role Product Ownera oraz Scrum Mastera. Wyjaśniły, na czym polega różnica między ich obowiązkami i zdementowały popularne mity na ten temat.  Jesteś strategiem czy taktykiem? Przeczytaj podsumowanie sesji z udziałem ekspertek i sprawdź, w jakiej roli Ty możesz się odnaleźć.  Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Cześć, to znowu ja – Majka! 😊 Majka-Testerka, a w sumie teraz Testerka-Saperka. Przychodzę do Ciebie z kolejnym postem, który ma stanowić swoistą receptę i pakiet wskazówek, a od Ciebie zależy czy na sukces. Mój wcześniejszy wpis, w którym poruszam temat formy nauki znajdziesz tutaj.  Post ten nazwałam „Pakiet Startowy”, gdyż chce wypunktować Ci najważniejsze elementy przebranżowienia.  Na początek kilka słów o mnie, gdybyśmy jeszcze się nie znali.  W styczniu w roku 2021r. zadecydowałam, że w moim życiu nastąpi PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Aleksandra Więcka

Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Miniporadnik „Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?” powstał na podstawie warsztatu, jaki przeprowadziła Aleksandra Więcka w ramach 3. edycji Dnia Kariery Kobiety w IT. Dlaczego mówienie o zmianie zawodowej ma takie znaczenie?  Zmieniłaś/eś branżę, zaczynasz od początku swoją karierę w zupełnie innym zawodzie? Masz kilka lat doświadczenia, a mimo to startujesz na stanowisko juniora lub mida? Nie wiesz, jak o tym opowiedzieć potencjalnemu pracodawcy, współpracownikom, znajomym?  Pomyśl o sobie jak Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Projekt: Rodzina

„Projekt: Rodzina” – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

„Projekt: Rodzina” to wyjątkowa rozmowa o wyzwaniach, przed jakimi stają kobiety i mężczyźni, łącząc wiele ról zawodowych, prywatnych i społecznych. Czy istnieje taki model rodziny, który zakłada sprawiedliwy podział ról, zapewnia możliwość rozwoju zawodowego partnerom i pozostawia przestrzeń na bycie razem? Czy kobieta i mężczyzna na równi mogą rozwijać karierę i jednocześnie spełniać się jako małżonkowie i rodzice?   Do rozmowy na ten ważny temat zaproszenie przyjęli: Zofia Dzik – Prezes „Projekt: Rodzina” – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Wyzwania IT - debata DKKwIT

Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Czy sektor finansowy i e-commerce różnią się od siebie w kontekście wyzwań technologicznych? Jak współcześnie funkcjonują zespoły IT w dużych organizacjach? Jakich specjalistów potrzebuje rynek? Debatę Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? poprowadziła Klaudia Grabarczyk (rekruterka i mentorka zmiany, Change IT), a w rozmowie udział wzięły: Natalia Mikłuszka, Head of Platform Projects w Empik Group Agnieszka Gramatyka, IT Tribe Leader w BNP Paribas Bank Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Panel dyskusyjny Ekspertka czy manager?

Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Dzień Kariery Kobiety w IT ma na celu przybliżanie obszaru technologicznego we wszystkich możliwych aspektach i z wielu perspektyw. Prezentujemy zarówno głosy tych, którzy weszli do branży niedawno, jak i chcemy czerpać z doświadczenia ekspertów, którzy współtworzą branżę od lat. Do panelu dyskusyjnego Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? zaprosiliśmy:   Elżbietę Kowalczyk — Manager (Chapter Lead ) in Digital Strategy & Architecture Area w Commerzbank AG Elizę Staniszkis — Dyrektor Departamentu Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT