Większość ludzi kojarzy uczenie się z formalną edukacją w szkole. Wszystkim nam od najmłodszych lat mówi się, że powinniśmy „zdobyć dobre wykształcenie”. Ogólnie rzecz biorąc, prawdą jest, że wykształcenie formalne i wynikające z niego kwalifikacje są ważne. Edukacja może zmaksymalizować nasz potencjał, aby znaleźć lepszą i bardziej satysfakcjonującą pracę, więcej zarabiać i odnieść większy sukces na wybranej przez nas ścieżce kariery. Jednak „kształcenie” to tylko jeden rodzaj uczenia się. Istnieje wiele innych możliwości poszerzania swojej wiedzy i rozwijania umiejętności potrzebnych przez całe życie. Jedną z nich jest lifelong learning.
Lifelong learning – definicja
Lifelong learning (w skrócie LLL), czyli uczenie się przez całe życie definiuje się jako wszelkie działania edukacyjne podejmowane przez całe życie w celu poprawy wiedzy, umiejętności i kompetencji osobistych, obywatelskich, społecznych i/lub związanych z zatrudnieniem. Często uważa się, że lifelong learning następuje po latach edukacji formalnej odbywanej w dzieciństwie i w wieku dorosłym. Motorem zachęcającym do dalszej edukacji są doświadczenia życiowe, które mogą pojawić się celowo lub w sposób nieprzewidywalny. Idea lifelong learning zyskała na znaczeniu szczególnie wraz z pojawieniem się nowych technologii, które zmieniają sposób, w jaki otrzymujemy i zbieramy informacje, współpracujemy z innymi i komunikujemy się.
Lifelong learning – czym jest?
Uczenie się przez całe życie może poprawić zrozumienie otaczającego nas świata, zapewnić nam więcej lepszych możliwości i podnieść jakość naszego życia. Tak naprawdę istnieją dwa główne powody uczenia się przez całe życie:
- rozwój osobisty,
- rozwój zawodowy.
Co istotne, nie należy ich traktować rozłącznie, ponieważ rozwój osobisty może poprawić znacznie nasze możliwości zatrudnienia, a rozwój zawodowy może umożliwić rozwój osobisty.
Nauka po edukacji ma wiele zalet. Główne z nich to:
- wzmocnienie pewności siebie i poczucia własnej wartości,
- sprawia, że mniej boimy się ryzyka i lepiej dostosowujemy się do zmian,
- pomaga nam osiągnąć bardziej satysfakcjonujące życie osobiste,
- otwiera umysł na nowe możliwości i perspektywy rozwoju,
- ułatwia przebranżowienie, jeśli sytuacja zawodowa staje się niepewna,
- wspiera rozwój zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów,
- kształtuje pamięć i procesy poznawcze,
- rozwija kreatywność.
W dobie niemal powszechnej cyfryzacji idea lifelong learning staje się jeszcze bardziej dostępna i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Osoby, które chcą podążać z duchem czasu, poszerzać kompetencje i zdobywać nowe doświadczenie, mogą korzystać z różnego rodzaju kursów i szkoleń.
Przykładowo dostępne w Future Collars szkolenia z zakresu business intelligence czy data science, dedykowane dla scrum masterów, UX designerów czy Python developerów pozwalają w stosunkowo krótkim czasie zdobyć dużą dawkę wiedzy gotową do wykorzystania w pracy.
Co to jest kształcenie ustawiczne?
Z tematem lifelong learning (LLL) często kojarzony jest również termin „kształcenie ustawiczne”. W Polsce używa się go w kontekście kształcenia osób dorosłych, które nie są już objęte obowiązkiem nauki w szkole. W tym znaczeniu kształcenie ustawiczne realizowane jest przez zdobywanie i poszerzanie wiedzy, a także nowych umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych.
Warto podkreślić, że idea lifelong learning różni się od koncepcji kształcenia ustawicznego w tym sensie, że ma szerszy program. W przeciwieństwie do tego drugiego, które jest zorientowane na edukację dorosłych rozwijaną na potrzeby szkół i zatrudnienia w konkretnych branżach, często związanych z przemysłem, lifelong learning dotyczy rozwoju potencjału ludzkiego (np. programy Outplacement), uznając, że każdy z nas jest do tego zdolny i ma predyspozycje do przyswajania nowej wiedzy przez całe życie.