Zarządzanie pracownikami to jeden z kluczowych elementów funkcjonowania przedsiębiorstw. W przypadku ich reorganizacji, by uchronić się przed utratą wartościowych pracowników i rozwijać ich kompetencje, stosuje się redeployment. Proces ten, choć na polskim rynku będący pewnego rodzaju nowością, jest niezwykle prosty i opłacalny we wdrożeniu. Na czym polega i jakie możliwości redeployment daje firmom? Wyjaśniamy!
Redeployment pracowników – na czym polega i kiedy się go stosuje?
Redeployment to nic innego jak przeniesienie (przesunięcie) zatrudnionego na inne stanowisko w ramach danej firmy. To proces mobilności wewnętrznej przedsiębiorstw, który pozwala wykorzystywać kompetencje i predyspozycje konkretnych pracowników w obliczu zagrożenia zajmowanych przez nich stanowisk w efekcie reorganizacji.
Nie chodzi tu jednak o przypisanie pracownikowi zadań, które wybiegają poza jego kompetencje i kwalifikacje – nowe stanowisko powinno być dopasowane potencjału danej osoby. Sam pracownik musi też wyrazić chęć takiej zmiany.
Proces redeploymentu – po co się go stosuje?
Proces redeploymentu pracowników znajduje zastosowanie w firmach będących w trakcie reorganizacji. To im, poprzez relokowanie pracowników, pozwala na maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów z ludzkich, niosąc korzyści zarówno dla samej firmy, jak i zatrudnionych w niej osób. Celem redeploymentu jest bowiem zatrzymanie wartościowych dla organizacji osób, które po przeniesieniu mogą wykorzystywać swoją wiedzę i doświadczenie w innych działaniach. Zamiast zwolnienia pracownika, niejako oferuje mu się przekwalifikowanie i podjęcie nowej roli w ramach dotychczasowej organizacji. Tak rozumiany proces redeploymentu nie tylko daje szansę na zatrzymanie najlepszych pracowników, ale również na wydobycie tkwiącego w nich potencjału zawodowego.
Szczególnego znaczenia redeployment pracowników nabiera teraz, kiedy firmy z różnych branż konkurują ze sobą na rozmaitych płaszczyznach, również rekrutacji i późniejszego utrzymania tzw. talentów, czyli najlepszych pracowników. To właśnie oni wywierają olbrzymi wpływ na pozycję firmy, efektywność jej działań czy postrzeganie przez potencjalnych kandydatów.
Redeployment – możliwości dla pracodawcy
Możliwości redeploymentu są atrakcyjne zwłaszcza dla pracodawców. Najważniejszą z korzyści jest szansa zatrzymania w firmie wartościowych osób – na przykład w sytuacji, kiedy planowana jest likwidacja zajmowanego przez nich stanowiska bądź gdy pracownik rozważa odejście z firmy. Proces redeploymentu, jako przesunięcie pracownika na inne stanowisko, pozwala na efektywniejsze spożytkowanie kwalifikacji zatrudnionego i ich indywidualnych predyspozycji. A to oznacza wzmocnienie potencjału zespołu i szansę na jego dalszy rozwój przy udziale talentów wyposażonych w wymagane w danej firmie kompetencje i kwalifikacje. To też okazja, by z dogłębniej przeanalizować kwalifikacje kadry i sposób ich spożytkowania. Może okazać się, że wewnętrzna rekrutacja pozwoli na wydobycie ukrytego potencjału pracowników.
Nie bez znaczenia są też atuty wizerunkowe redeploymentu pracowników Proces ten stanowi świetną alternatywę wobec zwolnień, będących sporym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy. Co kluczowe, umożliwia zredukować koszty finansowe i społeczne występujące przy restrukturyzacji. Firmy mogą sporo zaoszczędzić zarówno na kosztach odprawy odchodzącego pracownika, jak i na kosztach zatrudnienia osoby na jego miejsce. Redeployment ogranicza jednocześnie ryzyko nieefektywnej rekrutacji i czasochłonnego wdrażania nowych pracowników.
Redeployment – szanse dla pracowników
Przeniesienie pracownika na inne stanowisko w danej firmie może okazać się opłacalne również dla samego zatrudnionego. Utrzymanie zagrożonego stanowiska to niejedyna korzyść po stronie pracownika – zmiana zakresu obowiązków często znajduje też odzwierciedlenie w zwiększonym zaangażowaniu i poprawie efektywności pracy. Doświadczony pracownik, mający niezbędne kwalifikacje i dobrze znający daną firmę, może z powodzeniem przyuczać młodszych stażem pracowników, sprawdzając tym samym siebie w zupełnie nowej roli.
Zagrożenia wynikające z redeploymentu
Redeployment, choć opłacalny dla firm i zatrudnionej w niej kadry, niesie ze sobą pewne zagrożenia. Pracownik wytypowany do zwolnienia, któremu zaproponowane zostanie przeniesienie na inne stanowisko, może się na nim zupełnie nie sprawdzić, pracować mniej efektywnie przez obniżoną motywację, a nawet poszukiwać jednocześnie pracy w innej firmy. By zredukować ryzyko w tym zakresie, w przeprowadzenie procesu redeploymentu pracowników warto zaangażować wyspecjalizowaną w doradztwie personalnym firmę. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu proces przebiegnie sprawnie, a przy tym z korzyścią dla obu stron.
W procesie redeploymentu pracowników w branży IT warto skorzystać również z prowadzonych przez nas kursów programowania online przygotowujących do nowej roli i uzupełniających dotychczasową wiedzę.