Python cieszy się nieprzerwanym uznaniem programistów na każdym szczeblu kariery. Jeśli więc w dalszym ciągu zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki programowania w Pythonie, nie masz na co czekać. Wybierz odpowiednie narzędzia i zacznij działać już dziś. Jedną z podstaw, których potrzebujesz, jest IDE dostosowane do Twoich wymagań.
Co to jest IDE i którą opcję wybrać? Sprawdź istotne informacje, nim podejmiesz ostateczną decyzję. Może mieć ona realny wpływ nie tylko na Twoją satysfakcję z postępów w nauce, ale także na to, czy Python spełni Twoje oczekiwania. Bądź zatem świadomym użytkownikiem.
Co to IDE?
IDE jest skrótem od Integrated Development Environment. Oznacza to Zintegrowane Środowisko Deweloperskie. W dalszym ciągu nie rozwiało to wielu Twoich pytań? W wolnym tłumaczeniu IDE to edytor tekstu dostosowany do programowania. Jest to zatem podstawowe narzędzia każdego programisty – zarówno początkującego, jak i doświadczonego.
Czemu wybór IDE jest tak ważny? Ponieważ edytory różnić się m.in. takimi elementami jak:
- rozpoznawanie składni języka i formatowanie kodu do postaci bardziej przyjaznej człowiekowi,
- podpowiadaniem elementów języka do użycia,
- usprawnieniami w pracy z plikami,
- możliwością współpracy z zespołem.
Jakie są opcje? Pełna lista IDE to setki lub nawet tysiące pozycji. Przedstawimy zatem 4 najczęściej wybierane edytory. Do najpopularniejszych IDE zaliczamy:
Jupyter
Jupyter to IDE wykorzystywane w większości przypadków przez początkujących programistów. Świetnie sprawdza się ono również w pracy z danymi. Dzięki temu wielu ekspertów w dalszym ciągu chętnie korzysta z możliwości oferowanych przez to środowisko.
Jupyter oferuje m.in. takie narzędzia jak Jupyter Notebook i JupyterLab. Jupyter Notebook służy do budowania kodu zebranego w bloki. Usprawnia to pracę z wieloma wykresami lub biblioteką pandas.
VS Code
VS Code to uniwersalne rozwiązanie z dostępnymi rozszerzeniami pozwalającymi dostosować IDE do wielu zastosowań. Jest to oprogramowanie stworzone przez firmę Microsoft, więc nie bez powodu uznawane jest ono przez rzeszę programistów za jedno z najlepszych narzędzi. Edytor idealnie sprawdza się w:
- refaktoryzacji,
- podpowiedziach składni,
- debugowaniu,
- pracy z Dockerem lub markdownem.
I wielu innych czynnościach. Zaznaczamy, że jest to jedynie przykładowa lista, a realne możliwości są o wiele większe. Nie bez powodu VS Code perfekcyjnie sprawdza się w przypadku średniej wielkości projektów programistycznych oraz prac, w których stosowane są zróżnicowane technologie i języki. VS Code można z czystym sumieniem nazwać IDE lżejszym niż PyCharm, lecz z równie wysoką kulturą pracy.
PyCharm
Jest to IDE uznane za najpopularniejsze narzędzie dla profesjonalistów pracujących w środowisku Python. PyCharm dystrybuowany jest w dwóch wersjach – Community, czyli bezpłatnej wersji Open Source i Professional, czyli w wariancie płatnym. Warto zauważyć, że PyCharm należy do grupy najbardziej zaawansowanych IDE w Pythonie. Oprogramowanie oddaje zatem wiele narzędzi i możliwości, które można wykorzystać do realizacji powierzonych zadań. Na liście funkcjonalności znajdziemy m.in.:
- graficzny debugger,
- narzędzie do uruchamiania testów,
- podpowiedzi składni,
- kontrole typów.
Oprócz standardowych rozwiązań warto pamiętać o tym, że istnieje mnóstwo wtyczek i rozszerzeń. Potrafią one niezwykle ułatwić pracę z kodem. Dzięki temu PyCharm można nazwać “IDE kombajnem”, który poradzi sobie z każdym zadaniem. PyCharm to najlepsza opcja do dużych projektów, np. w Django.
Czy IDE naprawdę ma tak wielkie znaczenie?
Tak i nie. Amatorzy nie muszą przecież korzystać z zaawansowanych funkcji, a zawodowi programiści prawdopodobnie mają już swoich faworytów. Najważniejsze jest zatem opanowanie podstaw. Z takim zestawem wiedzy i umiejętności, które pozwolą Ci już tworzyć proste projekty, zacznij testować różne warianty. Na podstawie własnych preferencji i odczuć wybierz IDE, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dzięki temu praca będzie wydajna i przyjemna. Oczywiście nie warto zamykać się w jednym edytorze. Profesjonaliści korzystają z kilku i każdy służy im do innych projektów. Jeśli więc chcesz zacząć, FutureCollars czeka ze swoimi kursem Python Developer na Ciebie. Dzięki takim zajęciom szybko znajdziesz swoje pierwsze IDE i nauczysz się wyciskać z niego wszystkie możliwości.