Jak najkorzystniej rozliczać usługi programistyczne?

Autor:
Zespół Future Collars
Jak najkorzystniej rozliczać usługi programistyczne?

Ogłoszony z końcem 2021 roku przez rząd program „Polski Ład” wprowadził wiele nowości do rozliczeń podatkowych. Minie jednak trochę czasu, zanim systemy księgowe zostaną w pełni dostosowane do obowiązujących zasad, a poszczególne grupy zawodowe będą mieć pełną świadomość oferowanych im możliwości. Jak najkorzystniej w aktualnie obowiązującym systemie podatkowym rozliczać usługi programistyczne? Co wybrać – opodatkowanie według skali, podatek liniowy czy ryczałt? Jaka stawka VAT obowiązuje dla usług programistycznych? O tym w dalszej części artykułu.

Jaka forma rozliczeń jest korzystna dla sektora IT?

Programiści nie mogą narzekać na kłopoty z zatrudnieniem. Od kilku lat niezmiennie trwa rynkowy wyścig o najlepsze talenty. Oferty dotyczą nie tylko rynku polskiego, ale i firm zagranicznych. Sytuacja ta pociąga za sobą jednak pewne konsekwencje – rosną oczekiwania wobec wiedzy i doświadczenia pracowników z sektora IT, ale jednocześnie należą oni do grupy osób najlepiej zarabiających. To natomiast budzi wątpliwości wobec najkorzystniejszych form rozliczania usług informatycznych. Z dylematem co wybrać – umowę o pracę czy zatrudnienie B2B i rozliczanie fakturowe, boryka się wielu programistów. Temat ten nabrał na znaczeniu szczególnie teraz, w kontekście wprowadzonych przez „Polski Ład” zmian w rozliczeniach podatkowych.

Usługi programistyczne – ryczałt

Wprowadzony przez Ministerstwo Finansów projekt zmian podatkowych nazywany powszechnie „Polskim Ładem” oferuje zupełnie nowe możliwości rozliczania się dla programistów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zmiany te dotyczą głównie ryczałtu, ponieważ nadal obowiązywać będzie wybór skali podatkowej w wysokości 17% oraz 32%, czy stawki liniowej plasującej się na poziomie 19%. Z racji osiąganych jednak w tym sektorze wynagrodzeń, podatek liniowy może już nie cieszyć się aż tak dużą popularnością. Wpływ na tę sytuację ma przede wszystkim brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej oraz brak kwoty wolnej.

Uwagę przyciąga jednak nowa stawka ryczałtu. Ryczałt na usługi programistyczne od 2022 wynosi bowiem 12% i obowiązuje w przypadku:

  • świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0, z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie online),
  • oferowania pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), jak i użytkowego (PKWiU 58.29.2) oraz oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3, z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie online).
  • świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
  • oprogramowania (PKWiU ex 62.01.1),
  • doradztwa w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) czy instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0)
  • wykonywania prac związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Trzeba także mieć świadomość, że na opłacalność rozliczania podatku w formie ryczałtu wpływa kilka czynników. Z całą pewnością za tą formą rozliczeń przemawia możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, przez co prace te mogą wykonywać samodzielnie programiści. Minusem z kolei jest brak możliwości odliczania kosztów.

Usługi programistyczne a stawka VAT

W Polsce podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Została ona wprowadzona w 2011 roku i miała obowiązywać przez trzy lata. Plany uległy jednak zmianie. Funkcjonują również preferencyjne stawki VAT wynoszące 0%, 5% oraz 8%. Do której grupy zaliczają się usługi programistyczne? Odpowiedź jest dyplomatyczna i brzmi „to zależy”. Od czego? Przede wszystkim od dochodów – jeśli wynoszą one ponad 200 tys. zł rocznie, musimy stać się płatnikami VAT. Drugi wariant dotyczy zakresu świadczonych usług. Opodatkowaniu VAT podlegają usługi doradcze – w tym i doradztwo z zakresu IT. Jeśli nie podlegamy tym kryteriom, możemy samodzielnie podjąć decyzję, czy chcemy stać się płatnikami VAT.

Co wybrać – umowę o pracę czy rozliczenia fakturowe za usługi programistyczne?

Ostateczna decyzja dotycząca formy zatrudnienia, jak i rozliczeń podatkowych powinna być podejmowana indywidualnie. Istnieje bowiem wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę – predyspozycje do samodzielnego prowadzenia biznesu, status rodzinny, stabilność zatrudnienia czy wysokość zarobków oraz zakres odpowiedzialności.

Przeczytaj jeszcze więcej
sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów

Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów – przyszłość dla osób przebranżawiających się W dynamicznie zmieniającym się świecie technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się nie tylko katalizatorem innowacji, ale także kluczowym narzędziem umożliwiającym przebranżowienie i efektywniejszą pracę. Dla osób poszukujących nowych ścieżek zawodowych, AI w pisaniu tekstów otwiera drzwi do fascynujących możliwości. Jednak nie tylko ci, którzy Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

OGLĄDAJ: Magda Dziewguć o kryzysie liderów i roli technologii Future Collars: Magda, w naszej rozmowie podkreśliłaś, że obecny świat doświadcza kryzysu liderów. Czy możesz rozwinąć tę myśl? Magda Dziewguć: Obserwujemy obecnie ogromny kryzys liderów. Konflikty, nierozwiązane problemy, to wszystko wynika z braku prawdziwego przywództwa. Ludzie są zasypywani informacjami i potrzebują liderów, którzy pokażą im drogę, Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Technologia to nasze życie - Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

OGLĄDAJ: Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day  Future Collars: Jak oceniasz tempo rozwoju technologii dzisiaj? Artur Kurasiński: To jak Formuła 1 – pędzimy przed siebie. Żyjemy w czasach, gdzie technologia niesamowicie wpływa na nasze życie, ale równocześnie może być destrukcyjna. Musimy być świadomi obu tych aspektów. FC: Mówisz o Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Women in IT Day

Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

ZAREJESTRUJ SIĘ BEZPŁATNIE: www.womeninitday.com W programie znajdą się tematy takie jak: sztuczna inteligencja, kompetencje na rynku pracy, platformy technologiczne oraz nowe podejście do przywództwa. To już 5. edycja wydarzenia, które stało się symbolem transformacji i rozwoju w sektorze technologicznym. Wydarzenie stanowi inspirację dla kobiet z Europy, Ukrainy i Polski, demonstrując, że możliwe jest dokonanie życiowej Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

Włącz AI z naszymi kursami! Zdobądź przewagę w erze cyfrowej!

Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Społeczeństwo 5.0 to nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie. W Polsce, gdzie transformacja cyfrowa nabiera tempa, kluczowe staje się zrozumienie i zaakceptowanie AI jako narzędzia wspierającego codzienne życie i pracę. Postawy Polaków wobec AI Najnowszy raport Fundacji Digital Poland rzuca światło na postawy Polaków wobec AI. Dane pokazują, że 41% Polaków toleruje AI, a Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Reskilling oczami Polaków

Polacy myślą o zmianie branży na IT

POBIERZ PEŁNY RAPORT Z WYNIKAMI BADANIA „RESKILLING OCZAMI POLAKÓW”   Badanie miało na celu zrozumienie, jak osoby w wieku 30-59 lat postrzegają swoją sytuację zawodową oraz możliwość przejścia do innej branży w tym do IT. Choć większość Polaków jest zadowolona z obecnej pracy, to jednak ponad połowa z nich rozważa zmianę ścieżki kariery. Dlaczego tak Polacy myślą o zmianie branży na IT