„Na naukę nigdy nie jest za późno”, mówi stare przysłowie. Fakt, ale nikt nie ma czasu na bezproduktywne ślęczenie nad książkami lub odtwórcze oglądanie kursów wideo, które mogą dać nam jedynie pozory posiadania wiedzy. W rezultacie decydując się na inwestycję w samorozwój, pytanie jak się efektywnie uczyć jest równie ważne, jak to który kurs wybrać. Dlatego czas zmienić przysłowie i uwierzyć, że „na efektywną naukę nigdy nie jest za późno!” Tym bardziej, że systemy, które pamiętasz jeszcze ze szkoły, są dalekie od skutecznych metod efektywnej nauki. Czas więc opracować nowe strategie, a średniowieczny kaganek oświaty, zamienić na precyzyjny reflektor!
Efektywna nauka – co działa a co nie?
Sposobów na efektywną naukę jest wiele, ale ich wspólnym mianownikiem jest przede wszystkim skupienie. Dla wielu dorosłych to właśnie koncentracja stanowi największy problem. Nadmiar informacji bombarduje nas z każdej strony, zbyt wiele obowiązków przeszkadza i ogranicza, a pokusa wielozadaniowości jest kusząca.
Tymczasem w skutecznej nauce nie ma miejsca na multitasking. A więc na co jest? Które metody efektywnej nauki możemy od razu wprowadzić w życie, a które sposoby nie działają?
Pytaj o sens
W czasie zapamiętywania nowych informacji, pytaj jaki jest ich sens i znaczenie. Nawet sam dla siebie twórz pytania, a potem na nie odpowiadaj. Najlepiej pełnymi zdaniami. Ludzki mózg lepiej przyswaja wiadomości, które mają dla niego jakiś sens.
Samodzielnie sprawdzaj swoją wiedzę
Sam/a dla siebie rób mini testy. To bardzo skuteczna technika kodowania nowych informacji. Przestań biernie powtarzać te same informacje patrząc się w ekran lub podręcznik – wysiłek umysłowy podczas odpowiadania i przypominania sobie informacji utrwala świeżo nabytą wiedzę w Twoim umyśle i jest jednym z najlepszych sposobów na efektywną naukę!
Fiszki, parafrazy i skojarzenia
Jeśli masz problem z zapamiętaniem jakiejś informacji – spróbuj starej, dobrej metody fiszek. Trzymaj je w pudełku z kilkoma przegródkami – jeśli dobrze odpowiesz na któreś pytanie przełóż fiszkę do kolejnej przegródki. Fiszki mają również tą zaletę, że zrobisz je szybko i możesz je wszędzie zabrać w kieszeni. Przygotowując je też się uczysz, bo łatwiej będzie Ci skojarzyć materiał samodzielnie przetworzony i zorganizowany.
Rób notatki, ale nie przepisuj książek
Notując albo przygotowując materiały – parafrazuj i podsumowuj swoimi słowami. Analizuj, opisuj i tłumacz na głos wymyślonym uczniom trudne zagadnienia. Czyli powtarzaj materiał, ale nigdy biernie!
Jeśli coś nie chce wejść do głowy – spróbuj skojarzeń! Pamiętaj, że nasz umysł zapamiętuje dobrze rzeczy straszne, dziwne albo bardzo przesadzone. Skorzystaj z tego!
Praktyka czyni mistrza
Zamieniaj teorię w praktykę. Jeśli uczestniczysz w kursie nauki programowania, wykonuj samodzielnie ćwiczenia albo poszukaj dodatkowych w Internecie! Jeszcze lepiej będzie, jeśli znajdziesz jakieś prawdziwe zadanie, do którego rozwiązania może posłużyć nowa wiedza!
Mądrze rozkładaj naukę w czasie i zaplanuj regularne powtórki
Przygotowanie dobrej strategii oszczędzi ci wiele czasu i pozwoli łatwiej dopasować nowe obowiązki związane z nauką do rytmu życia rodzinnego i pracy! Pomagaj koncentracji – sabotaż w postaci organizowania nauki, kiedy twoje dzieci są najbardziej aktywne, nie liczy się jako „skuteczna nauka”.
Sprawdź, co działa na Ciebie – eksperymentuj z różnymi sposobami na efektywna naukę i nie poddawaj się, jeśli któraś metoda nie przypadnie ci do gustu. Najważniejsze, to nie odkładać nauki na potem.