Praca w charakterze Business intelligence Developera to ciekawa propozycja dla dokładnych, skrupulatnych osób, które umieją logicznie myśleć. Najczęściej w charakterze BI Developera pracują osoby, które wcześniej miały już doświadczenie w pracy z danymi i były zatrudnione w sektorze finansowym. Business Intelligence – jak zacząć? Co zrobić, żeby rozwinąć skrzydła w analityce biznesowej? Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!
Business Intelligence: od czego zacząć?
Na początek przypomnij sobie z innych tekstów na naszym blogu czym jest Business Intelligence, jakie ma znaczenie na współczesnym rynku oraz kim jest Business Intelligence Developer i co należy do jego obowiązków. Gotowe? Teraz przejdźmy do głównego tematu naszego wpisu, czyli od czego zacząć pracę w Business Intelligence? Wiele zależy od tego, czy dopiero skończyłaś/eś liceum, wybierasz studia i planujesz pracę w tym zawodzie, czy chcesz się przebranżowić.
- W tym pierwszym przypadku możesz zastanowić się nad podjęciem studiów wyższych na kierunkach: informatyka, matematyka czy zarządzanie ze specjalizacją: analiza danych. Jeżeli masz już tytuł licencjata, inżyniera lub magistra, nic straconego. Możesz zdecydować się np. na studia podyplomowe. To dobry sposób na uzupełnienie kwalifikacji.
- Jeżeli nie chcesz lub nie możesz studiować, świetnym rozwiązaniem będą dla Ciebie intensywne kursy IT przygotowujące do pracy Business Intelligence Developera. Szkolenia trwają zazwyczaj kilkanaście tygodni (w zależności od tego, jak intensywna jest nauka). Wybierając odpowiedni kurs zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.
- W jakim systemie będą odbywały się zajęcia? To ważne, jeżeli pracujesz lub nadal się uczysz. Mieszkasz w niewielkiej miejscowości, w której trudno o wysokiej jakości specjalistyczne szkolenie? W takim razie koniecznie przemyśl kursy, które odbywają się całkowicie online. To ciekawe rozwiązanie również, jeżeli często podróżujesz.
- Kto będzie Cię uczył? Powinni to być mentorzy, którzy nie tylko dysponują doświadczeniem zawodowym, ale jednocześnie muszą umieć przekazać swoją wiedzę i chętnie odpowiadać na pytania kursantów.
- Czy w trakcie szkolenia wykonasz zadania praktyczne? To ważne, żeby szkolenie przygotowywało Cię do pracy nie tylko pod względem merytorycznym, ale również praktycznym. Zadania i case studies pozwolą Ci nie tylko utrwalić zdobytą wiedzę, ale nauczą Cię także, jak ją wykorzystywać w późniejszej karierze zawodowej.
- Czy sam kurs pozwoli Ci podjąć pracę na stanowisku juniorskim? Oczywiście, wymagania wobec Junior Business Inteligence Developera zależą przede wszystkim od oczekiwań ze strony konkretnego pracodawcy, ale wybierając kurs zwróć uwagę na to, czy program szkolenia odpowiada obecnym potrzebom rynkowym i faktycznie pomoże Ci znaleźć zatrudnienie.
- Czy płatność można rozłożyć na raty? To ważna kwestia, jeżeli dysponujesz ograniczonymi możliwościami finansowymi. Rozłożenie ceny kursu na kilka rat może Ci pomóc opłacić jego koszty. Jeżeli jest opcja ratalna, upewnij się, czy są to raty 0%.
Oczywiście, Business Intelligence możesz spróbować uczyć się również samodzielnie, przy pomocy tutoriali lub książek, ale jeżeli wcześniej nie miałaś/eś jakiejkolwiek styczności z analizą danych, brak profesjonalnego wsparcia może okazać się dla Ciebie dużym utrudnieniem. Właśnie dlatego, w miarę możliwości, warto zadbać o pomoc specjalistów.
Jesteś zainteresowany/a pracą w BI? Zobacz, na jakie zarobki Business Intelligence Developer może realistycznie liczyć. Sprawdź też nasz kurs Business Intelligence, który trwa 12 tygodni. Kurs, w zależności od własnych potrzeb i preferencji możesz odbyć zarówno w języku polskim, jak i angielskim (kurs po angielsku trwa jednak 18 tygodni).
Skończyłeś/aś studia lub kurs? Masz merytoryczne przygotowanie? Teraz czas na przygotowanie się do rekrutacji.
- Po pierwsze: zadbaj o swoje portfolio. W końcu to ono, a nie suche informacje zawarte w CV, będzie świadczyło o Twoich umiejętnościach, więc starannie wybierz odpowiednie projekty.
- Po drugie: uzupełnij swój profil na LinkedIn. Profesjonalne zdjęcie, ciekawy opis i – co ważne – rekomendacje od Twoich dotychczasowych współpracowników to elementy, na które może zwracać uwagę potencjalny pracodawca. Rozbudowanie sieci kontaktów zawodowych na LinkedIn to świetny sposób, żeby zwiększyć szansę na znalezienie pracy.
- Po trzecie: jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, zacznij od stażu lub praktyk. To nie tylko pozwoli Ci „załatać” dziury w CV, ale będzie szansą na sprawdzenie zdobytych kwalifikacji w praktyce. Wybierając oferty stażów i praktyk zwróć jednak uwagę na to, czy ich program faktycznie pozwoli Ci rozwinąć skrzydła.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci wejść do branży w IT. Powodzenia!