Twoja pierwsza aplikacja na Android – brzmi to poważnie i przerażająco. Wyobrażasz sobie przygodę, która wymagać będzie od Ciebie krwi, potu, czasu i kompromisów podczas walki z przeciwnościami losu? To wcale tak nie wygląda! Obecnie do dyspozycji masz ogrom innowacyjnych narzędzi i możliwości. Z ich pomocą zamkniesz wstępny etap kariery twórcy apk. szybciej, niż Ci się wydaje.
Zastanówmy się zatem, jak zrobić aplikację na Androida, z jakich narzędzi korzystać i co dalej. Nie zdradzimy od razu wszystkich tajemnic. Przejdź do dalszej części artykułu, gdzie mamy o wiele więcej do powiedzenia i odkryjemy przed Tobą niemal wszystkie nasze karty!
Jak napisać aplikację na Androida? Pierwszy krok to Android Studio
Czy musisz znać jakikolwiek język programowania, by stworzyć pierwszą aplikację dla systemu Android? Okazuje się, że nie jest to kluczowym wymaganiem, lecz bez tego nie zajdziesz daleko. Trzeba przyznać, że jest to stwierdzenie, które może budzić wiele pytań, ciekawość i pewne wątpliwości wśród osób, które nie znają Android Studio. Zatem jak stworzyć własną aplikację na Androida? Postępuj krok po kroku:
- Pobierz i uruchom Android Studio.
- Wybierz opcję Start a new Android Studio project.
- Udostępnij kilka podstawowych informacji (w tym unikalny identyfikator używany w różnych sytuacjach, np. w Google Play. Jest to tzw. pakiet).
- Na tym etapie pojawią się ustawienia API. Nie przejmuj się nimi, gdyż Twoja pierwsza aplikacja nie będzie dostarczana szerokiemu gronu odbiorców.
- Wybierz aktywność (najlepiej opcję Empty Activity) i naciśnij Next.
- Wpisz nazwę aktywności.
- Kliknij Finish.
Na tym etapie przechodzisz do edytora. Znajdziesz w nim wszystkie standardowe i przydatne funkcje oraz narzędzia, które pozwolą Ci na budowę kodu. Teoretycznie więc Twoja aplikacja jest już prawie gotowa, gdyż foldery i podstawowe pliki zostały stworzone, lecz bez znajomości podstawowych komend, dalsza praca staje się niemożliwa.
Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że od tego momentu zaczynają się prawdziwe schody. Co to znaczy? Bez znajomości języka programowania (np. Java lub Kotlin), stworzenie aplikacji jest niemal niemożliwe. Warto więc zastanowić się nad kursem, który w krótkim czasie pozwoli Ci biegle posługiwać się komendami i tworzyć zupełnie nowe rzeczy.
Java czy Kotlin - który język wybrać?
Jako że kierujemy tekst do grupy osób zaczynających przygodę z produkcją aplikacji dla Androida, uściślijmy – Kotlin to nazwa języka programistycznego, który w ostatnim czasie jest mocno promowany przez firmę Google. Nie chodzi nam o popularnego producenta sosów.
Kotlin został przedstawiony przez czeską firmę JetBrains w 2011 roku. Z założenia miał być to innowacyjny język kompatybilny z Javą. Wszystko zmieniło się w 2017 roku podczas konferencji Google I/O, gdy ogłoszono pełne wsparcie dla Kotlina w zakresie produkcji aplikacji na Androida.
Czy to znaczy, że Kotlin wyparł Javę? Nic bardziej mylnego. Java to w dalszym ciągu mocne środowisko programistyczne i język wykorzystywany przez ogrom specjalistów. Dzięki temu, w razie ewentualnych wątpliwości lub komplikacji możesz liczyć na pełne wsparcie. Nic zatem dziwnego, że w dalszym ciągu młodzi adepci programowania chętnie korzystają ze szkoleń dot. programowania w Javie.
Czy kurs Java od FutureCollars to dobry wybór?
Nie nam to oceniać. Oczywiście możemy zapewniać Cię, że jesteśmy najlepsi i nigdzie nie nauczysz się tak wiele, jak u nas. Wolimy jednak, by jakość obroniła się sama, ponieważ pozytywne opinie naszych klientów świadczą o tym, że rozwijamy się we właściwym kierunku i kurs online Java zaspokoi Twoje oczekiwania względem ilości przekazywanej wiedzy lub formy nauki. Możemy więc zapewnić Cię z czystym sumieniem, że nie będziesz zawiedziony/a z wyboru.
Z taką dawką informacji, masz już solidne podstawy do tego, by zacząć pracę nad pierwszą pełnowartościową aplikacją dla systemu Android. Czy jest to skomplikowane? Teoretycznie nie. Problem może pojawić się dalej, gdy postanowisz stworzyć bardziej zaawansowany projekt, który będzie wymagać doświadczenia i szerszego zakresu wiedzy. Nie poddawaj się i pamiętaj o swojej motywacji. Android to obecnie potęga i prawdopodobnie w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Zdobywaj zatem umiejętności z FutureCollars i podbijaj świat swoimi projektami. Jesteś na właściwej drodze.