Podjęcie decyzji o nauce programowania to pierwszy krok do sukcesu. By zrobić kolejny i znaleźć materiały szkoleniowe, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Chcąc poznać teorię z dostępnych źródeł (np. e-booków dla początkujących), wystarczy Ci smartfon. Czego jednak nie może zabraknąć, gdy postanowisz przenieść wiedzę teoretyczną na zakres praktyczny?
Sprawdź, jaki komputer wybrać do nauki programowania i przekonaj się, że na początku przygody nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu. Poznaj podstawy i zacznij stopniowo, by dopiero z czasem odkrywać nowe możliwości. Zapraszamy serdecznie do lektury.
Laptop dla programisty, czyli mobilne centrum dowodzenia
XXI wiek to era mobilności. Ciężko wyobrazić sobie życie bez smartfona. Coraz większa ilość specjalistów pracuje również zdalnie, co przekłada się na rosnącą popularność laptopów i tabletów. Dzięki temu programiści mogą realizować powierzone zadania z dowolnej części kraju lub świata. Jeśli więc chcesz zająć się programowaniem, lecz cały czas zdobywasz nowe umiejętności i doświadczenia, warto inwestować w sprzęt mobilny. Dzięki niemu nie będziesz uwiązany do biurka i możesz poznawać nowe rozwiązania kodowania nawet w podróży lub w wygodnej pozycji siedzącej i leżącej.
Doskonałe parametry laptopa do programowania
Oczywiście im będzie on mocniejszy, tym lepiej. Niestety, nie każdy posiada budżet +5000 złotych na komputer do nauki. Uwierz, że wystarczy Ci sprzęt za ok. 2000-2500 złotych, by naprawdę programować na wysokim poziomie i zacząć na tym zarabiać. Do najistotniejszych parametrów zaliczamy:
- dysk SSD min. 128 GB (pliki warto trzymać na chmurze lub zewnętrznym dysku HDD USB);
- pamięć RAM min 8 GB DDR4 (jest to absulutne minimum, więc jeśli masz taką możliwość, wybierz urządzenie z większą ilością pamięci RAM);
- procesor min. 2-rdzeniowy lub więcej,
- karty graficzne i dźwiękowe nie mają większego znaczenia – chyba że chcesz od razu programować gry i aplikacje muzyczne,
- system operacyjny Windows lub iOS (w zależności od rodzaju urządzenia).
Jaki komputer do programowania wybrać?
Komputer stacjonarny to o wiele wydajniejsza i nierzadko tańsza alternatywa dla laptopów dla programisty. Po co jednak inwestować w takie rozwiązania, gdy masz już sprzęt mobilny i możesz położyć go na biurku? Otóż jednostki stacjonarne warto traktować jako stanowisko pracy. Zazwyczaj zestaw komputer + monitor + akcesoria kupisz nieco taniej niż laptopa, przy zachowaniu tych samych specyfikacji – co z pewnością jest atrakcyjną ofertą dla amatorów, którzy nie czerpią korzyści majątkowych ze swoich umiejętności programowania.
Komputer do nauki programowania – zalety
Niższa cena zakupu to nie wszystko, co sprawia, że jednostka stacjonarna to must have dla początkującego programisty. Ich główną zaletą jest możliwość dowolnego rozbudowania i dostępność części zamiennych. Laptopy to układy scalone, dlatego posiadają ograniczone możliwości modyfikacji. Komputery do programowania stacjonarne mają natomiast płyty główne ze specjalnymi wtykami i kieszeniami, do których możesz dodawać nowe i bardziej zaawansowane podzespoły. Sam proces takich zmian jest na tyle prosty, że poradzi sobie z nim każdy – nawet osoba, która nigdy wcześniej tego nie robiła. Dzięki temu można zacząć od podstawowych specyfikacji i z czasem doinwestować zaledwie kilkaset złotych w rozbudowę dostosowaną do własnych wymagań.
Nie zapomnij o akcesoriach komputerowych
Chcąc programować, teoretycznie wystarczy Ci najprostsza klawiatura, monitor i mysz. O ile w przypadku myszy nie musisz przejmować się szczególnie inwestycją w wielofunkcyjne i zaawansowane urządzenia, o tyle warto sięgnąć po wysokiej jakości ergonomiczną klawiaturę. To dzięki niej komfort pracy wzrośnie, a co za tym idzie, poprawisz efektywność, wydajność, a nawet samopoczucie i zadowolenie.
Korzystasz z laptopa do nauki programowania? Nie potrzebujesz dodatkowego monitora (chociaż warto nabyć większy ekran dla własnego komfortu). Nie obejdzie się jednak bez podstawki chłodzącej. Zabezpieczy ona podzespoły przed przegrzewaniem się w trakcie pracy i realizacji wymagających zadań – zwłaszcza jeśli posiadasz podstawowy sprzęt typu 8 GB pamięci RAM i 2-rdzeniowy procesor do programowania.
Jaki monitor wybrać do programowania?
Teoretycznie im większy, tym lepszy. Dla osób początkujących wystarczy jednak 21-23 cale, by wygoda z edukacji i tworzenia kolejnych linijek kodu była na odpowiednim poziomie. Pamiętaj, by dopasować ekran do właściwego poziomu wysokości. W innym wypadku może pojawić się dyskomfort i ból odcinka szyjnego. Przydatny w tym celu może okazać się wieszak lub stojak.