Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Autor:
Zespół Future Collars
Czy IT w różnych sektorach stoi przed takimi samymi wyzwaniami? Jakie są podobieństwa i różnice w pracy zespołów technologicznych w równych branżach?
Wyzwania IT - debata DKKwIT

Czy sektor finansowy i e-commerce różnią się od siebie w kontekście wyzwań technologicznych? Jak współcześnie funkcjonują zespoły IT w dużych organizacjach? Jakich specjalistów potrzebuje rynek? Debatę Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? poprowadziła Klaudia Grabarczyk (rekruterka i mentorka zmiany, Change IT), a w rozmowie udział wzięły:

 

IT i biznes to partnerstwo

Natalia Mikłuszka (Empik Group) zajmuje się projektami związanymi z rozwojem platformy e-commerce. Chcemy rozwijać e-commerce i dawać klientom to, co najlepsze i dostarczać nowe funkcjonalności — bez IT nie poszlibyśmy dalej. Chociaż nie jestem w strukturach IT, jestem postrzegana jako IT, bo razem tworzymy środowisko pracy, systemy i produkty dla klientów.

O trzech wymiarach funkcjonowania zespołów IT w bankowości opowiedziała Agnieszka Gramatyka (BNP Paribas Bank Polska). Pierwszy aspekt to wymiar biznesowy. Kiedyś technologia była na usługach biznesu, teraz to IT stało się siłą napędową biznesu. Obie branże mocno się przenikają, więc muszą się wzajemnie rozumieć. Łączy je wspólny cel: Cena już nie stanowi przewagi konkurencyjnej. Teraz wszystkie banki mają dość podobne oferty, więc wygrywa się usługą, bezpieczeństwem i technologią wyjaśniła przedstawicielka BNP Paribas Bank Polska. 

Istotna zmiana dotyczy wymiaru organizacyjnego — kiedyś zespoły pracowały silosowo, osobno IT, osobno biznes. Teraz te struktury przenikają się. Trzeci wymiar to już twarda technologia, gdzie dba się o zgodność zasadami security, o stabilność systemów, zgodność z zasadami architektury. Biznes musi mieć pewność, że dostarcza nie tylko produkt atrakcyjny, ale też bezpieczny, co przekłada się na pozytywne doświadczenia klienta.  

 

Wyzwania IT - debata DKKwIT

Klaudia Grabarczyk, Natalia Mikłuszka i Agnieszka Grabarczyk w studiu i online

 

Specyfika IT w różnych obszarach 

Branża bankowa jest mocno regulowana ze względu na konieczność ochrony finansów klienta i w związku z tym zobligowana do spełnienia szeregu norm, wymogów regulacyjnych. Banki to organizacje złożone, kompleksowe i często międzynarodowe. Działają w różnych technologiach i właśnie pod kątem technologii organizacje finansowe konkurują ze sobą. Obszar bankowości to także kuźnia kadr i możliwość rozwoju. 

Obok wymogów regulacyjnych na branżę wpływ ma też ciągły wzrost. Banki powiększają udziały w  rynku przez sprzedaż produktów, fuzje, rozwój oferty usług. Na rynku pojawiają się nowi gracze. Wewnątrz banku priorytetem jest konieczność upraszczania procesów, ich optymalizacja, bezpieczeństwo. To, co charakteryzuje banki szczególnie po fuzjach, to technologia legacy, i wyzwania związane z bezpieczeństwem. Jednak największe wyzwanie to braki kadrowe, „walka” z innymi podmiotami o kadry IT o przeróżnych kompetencjach.

Tempo i dynamika pracy to z kolei specyfika pracy w obszarze e-commerce, gdzie są bardzo wysokie oczekiwania szybkiego dostarczania wartości biznesowej i wartości dla klienta. Ale jak przyznaje Natalia Mikłuszka, to tempo pracy wciąga. Główne wyzwania to potrzeba ciągłego uczenia się. Codziennie są nowe rozwiązania i możliwości do zagospodarowania. Z drugiej strony sprzedaż internetowa ma większą swobodę niż banki, niemniej z tego powodu wyzwaniem jest to, by sprostać dynamice rozwoju technologii. 

Zespoły IT

W banku od lat jesteśmy w trakcie transformacji struktury — powiedziała Agnieszka Gramatyka. Kilka lat temu charakterystyczny był model silosowy, kompetencje znajdowały się w różnych jednostkach. Od kilku lat wprowadzany jest model DevOps, czyli każda jednostka pokrywa kompetencje E2E niezbędne do wytworzenia danej wartości biznesowej. Sa to  zespoły składające się z analityków, developerów, testerów, DevOps inżynierów, UX ekspertów, scrum masterów. Zespoły współpracują blisko z biznesem, przenikając się.  

 

Przeczytaj poradnik, jak zmienić swoje zawodowe życie na lepsze 

 

W Empiku wartość biznesowa jest wiodącym wyznacznikiem do budowania zespołu. Najpierw definiujemy to, co chcemy budować i pod tym kątem budujemy zespół, by był w stanie zaopiekować się projektem od fazy powstawiania produktu po jego utrzymanie — zdradziła przedstawicielka Empik Group. Zespoły reprezentują szereg kompetencji i są nastawione na rozwój wartości dla klienta. 

 

Niezbędne kompetencje w IT w różnych obszarach

Natalia Mikłuszka podkreśla, że komunikacja jest rzeczą podstawową. To właśnie dzięki komunikacji i zmianie sposobu pracy udaje się dokonać transformacji cyfrowej, w której biznes idzie rękę w rękę z IT i razem dowożą wartość biznesową. Budowane zespoły mają bardzo szerokie kompetencje, potrzebna jest umiejętność dostrzegania wartości biznesowych, umiejętności analityczne i sprawność w koordynowaniu różnych działań ze sobą. 

Branża sprzedaży online stawia na rozwój z silnym poczuciem odpowiedzialności za produkt i wartość biznesową. Również ktoś, kto odnajduje się w projektowaniu rzeczywistości naszych klientów (UX/UI), odnajdzie przestrzeń do rozwoju w e-commerce. W kontekście kompetencji technicznych ważna jest otwartość na naukę, ponieważ codziennie pojawiają się nowe możliwości rozwoju. Najważniejsza w IT jest otwarta głowa. Jak mówi Natalia:  Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracując uczyć się i korzystać z wiedzy i doświadczenia kolegów. Chcieć to móc w IT. 

 

Zrób test i sprawdź, który zawód jest dla Ciebie

 

Agnieszka uważa, że zakres niezbędnych umiejętności różni się w zależności od tego, do jakiego miejsca chcemy aplikować. Dla seniorów ważne jest doświadczenie i portfolio. Dla juniorów kluczowe jest rozpoznanie, co chce się robić i jak się rozwijać. Pomagają w tym webinary, podcasty, eventy, konferencje, wymiana doświadczeń. Dla stanowisk juniorskich organizacje oferują staże, gdzie można się rozwinąć i zostać w danej firmie. 

Agnieszka Gramatyka

Agnieszka Gramatyka

 

Kompetencje, jakich potrzeba współcześnie w banku, to przede wszystkim specjaliści cybersecurity. Ekosystem przestępstw finansowych powoduje, że trzeba korzystać z coraz bardziej wyszukanych rozwiązań, żeby ochronić klientów. Ponadto poszukiwani są eksperci od danych i ich przetwarzania, analizowania, monetyzacji. Nie wystarczy gromadzić danych, trzeba o nie dbać. 

Wiele możliwości daje zmiana sposobu pracy na zwinną (agile coach, scrum master). Niemniej w banku najbardziej potrzebne są umiejętności twarde. 

 

Znajdź kurs dla siebie i wejdź do IT!

 

W rozwój e-commerce zaangażowani są specjaliści technologiczni i wspierający, np. scrum masterzy, project managerzy, product ownerzy z wizją rozwoju produktu czy ux designerzy. Wszystko po to, żeby tę rzeczywistość zdefiniować, zaprojektować i oddać szybko w najwyższej jakości. Działania o krok wcześniejsze niż wytwórcze są bardzo istotne i z technicznymi kompetencjami tworzą wartość.

Klaudia Grabarczyk

Klaudia Grabarczyk, moderatorka

 

Kobiety, do IT!

Zadaniem Agnieszki Gramatyki jeśli kobiety myślą o wejściu w obszar technologii, to najważniejszą kompetencją jest umiejętność adaptacji, elastyczność. Trzeba się też zdecydować na kierunek rozwoju i mieć plan Równocześnie warto mieć też „otwarte oczy” i korzystać z okazji — niezależnie od planu. Pomaga tu  networking, doświadczenie innych osób, mentoring, jeśli dana organizacja oferuje takie  możliwości. Na rynki IT każdy znajdzie swoje miejsce. 

 

Przeczytaj raport Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji

 

Natalia dodała, że nie warto się bać, IT jest równe dobre dla kobiet i dla mężczyzn. To kompetencje wskazują drogę i jeśli chcemy iść jakąś ścieżką, one są wyznacznikiem, nie płeć. Jeśli się rozwija kompetencje i robi to, co się chce robić, to dlaczego nie w IT? - retorycznie zapytała Natalia Mikłuszka. 

Zespoły różnorodne wygrywają, bo nie wystarczą kompetencje twarde, w cenie sa również te miękkie: pozytywne nastawienie, ukierunkowanie na rozwiązywanie problemów, dzielenie się wiedzą i łatwość w dostosowywaniu się do zmieniającego się otoczenia. I to często mają kobiety — podsumowała Agnieszka Gramatyka. 

 

Zobacz nagranie:

***

 

Dzień Kariery Kobiety w IT to wyjątkowa konferencja online dla kobiet, które interesują się branżą IT lub już w niej pracują i chcą świadomie kierować swoją karierą zawodową. W ramach wydarzenia odbyły się prelekcje, debaty, warsztaty i sesje speed mentoringowe umożliwiające uczestniczkom lepsze poznanie perspektyw rozwojowych, jakie oferuje branża IT. Była to również okazja do zdobycia nowych umiejętności, odnalezienia motywacji do działania i nabrania odwagi do obejmowania coraz wyższych stanowisk. Organizatorem jest Future Collars, nowoczesna szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online.

Więcej informacji na stronie: https://futurecollars.com/dzien-kariery

Przeczytaj jeszcze więcej
scrum master vs. product owner

Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

Aleksandra Rabenda (Wirtualna Polska) i Dominika Zeliasz (Nike Polska) wzięły udział w speed mentoringu w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT, wprowadziły uczestniczki i uczestników konferencji do świata Scruma i przedstawiły role Product Ownera oraz Scrum Mastera. Wyjaśniły, na czym polega różnica między ich obowiązkami i zdementowały popularne mity na ten temat.  Jesteś strategiem czy taktykiem? Przeczytaj podsumowanie sesji z udziałem ekspertek i sprawdź, w jakiej roli Ty możesz się odnaleźć.  Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Cześć, to znowu ja – Majka! 😊 Majka-Testerka, a w sumie teraz Testerka-Saperka. Przychodzę do Ciebie z kolejnym postem, który ma stanowić swoistą receptę i pakiet wskazówek, a od Ciebie zależy czy na sukces. Mój wcześniejszy wpis, w którym poruszam temat formy nauki znajdziesz tutaj.  Post ten nazwałam „Pakiet Startowy”, gdyż chce wypunktować Ci najważniejsze elementy przebranżowienia.  Na początek kilka słów o mnie, gdybyśmy jeszcze się nie znali.  W styczniu w roku 2021r. zadecydowałam, że w moim życiu nastąpi PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Aleksandra Więcka

Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Miniporadnik „Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?” powstał na podstawie warsztatu, jaki przeprowadziła Aleksandra Więcka w ramach 3. edycji Dnia Kariery Kobiety w IT. Dlaczego mówienie o zmianie zawodowej ma takie znaczenie?  Zmieniłaś/eś branżę, zaczynasz od początku swoją karierę w zupełnie innym zawodzie? Masz kilka lat doświadczenia, a mimo to startujesz na stanowisko juniora lub mida? Nie wiesz, jak o tym opowiedzieć potencjalnemu pracodawcy, współpracownikom, znajomym?  Pomyśl o sobie jak Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Projekt: Rodzina

„Projekt: Rodzina” – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

„Projekt: Rodzina” to wyjątkowa rozmowa o wyzwaniach, przed jakimi stają kobiety i mężczyźni, łącząc wiele ról zawodowych, prywatnych i społecznych. Czy istnieje taki model rodziny, który zakłada sprawiedliwy podział ról, zapewnia możliwość rozwoju zawodowego partnerom i pozostawia przestrzeń na bycie razem? Czy kobieta i mężczyzna na równi mogą rozwijać karierę i jednocześnie spełniać się jako małżonkowie i rodzice?   Do rozmowy na ten ważny temat zaproszenie przyjęli: Zofia Dzik – Prezes „Projekt: Rodzina” – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Panel dyskusyjny Ekspertka czy manager?

Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Dzień Kariery Kobiety w IT ma na celu przybliżanie obszaru technologicznego we wszystkich możliwych aspektach i z wielu perspektyw. Prezentujemy zarówno głosy tych, którzy weszli do branży niedawno, jak i chcemy czerpać z doświadczenia ekspertów, którzy współtworzą branżę od lat. Do panelu dyskusyjnego Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? zaprosiliśmy:   Elżbietę Kowalczyk — Manager (Chapter Lead ) in Digital Strategy & Architecture Area w Commerzbank AG Elizę Staniszkis — Dyrektor Departamentu Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Future Collars partnerem szkoleniowym Amazon Web Services

Jak wynika z raportu EY Polska „Transformacja cyfrowa firm 2020”, aż 64% polskich firm w ramach transformacji cyfrowej wdrożyło rozwiązania chmurowe. Najczęstszym powodem przeniesienia zasób firmy do chmury, była poprawa komunikacji i współpracy (54%). Kierowano się również obniżeniem kosztów (34%), zwiększeniem elastyczności i wygody prowadzenia firmy (31%) oraz zwiększeniem bezpieczeństwa danych (29%). Wśród przedstawionych przez Komisję Europejską cyfrowych celach dla Europy, do 2030 r. Future Collars partnerem szkoleniowym Amazon Web Services