Język programowania Java jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Wśród ogłoszeń o pracę pozycja Java Developera pojawia się bardzo często. Jak będzie wyglądała przyszłość tego języka? Czy programowanie w Java ma sens i jakie będzie zapotrzebowanie na programistów w tej niszy?
O komentarz poprosiliśmy Barbarę Kowalewską, CEO i Co-Founder platformy rekrutacyjnej It-Leaders.pl, która łączy specjalistów IT z pracodawcami.
Gdy mowa o językach programowania, jest w czym wybierać. Wokół nas wiele technologii rozwija się w błyskawicznym tempie, a do tego potrzeba sporej rzeszy programistów. Jakie miejsce zajmuje język programowania Java na dzisiejszym rynku usług informatycznych?
Java to wciąż zdecydowany lider wśród języków programowania. Od kilkunastu lat niezmiennie wiedzie prym, zarówno jeśli chodzi o liczbę ofert pracy, jak i popularność mierzoną wskaźnikiem Tiobe (% udział w całkowitej ilości zapytań).
Gdzie wykorzystuje się dzisiaj Javę?
Praktycznie wszędzie! To wysokopoziomowy system kodowania ogólnego zastosowania. Stworzony w latach 90-tych ubiegłego wieku język programowania Java jest wciąż intensywnie rozwijany i obecnie szacuje się, że wykorzystywany jest na ponad 3 miliardach urządzeń na świecie.
Czy mamy jako użytkownicy styczność z tym językiem w czasie codziennych aktywności?
Jak najbardziej. Programowanie w Java to jest niezwykle funkcjonalne! Wszelkie aplikacje mobilne na Androida bazują głównie na Javie (obok Kotlina, który ostatnio zyskuje na popularności), bankomaty, karty SIM – tam również wykorzystywana jest Java. Słynny Minecraft został napisany w tym języku, serwis internetowy większości banków najprawdopodobniej oparty jest też na Javie. Poza tym Javę znajdziemy w dobrze wszystkim znanych serwisach – Linkedin, Facebook, Twitter, Netflix czy Ebay. Można powiedzieć, że gdzie się nie obejrzeć, tam Java.
Czy są konkretne typy firm lub branże, w których przydatne jest programowanie w Java?
Java to najczęściej wykorzystywany język w korporacjach i dużych firmach, jak i bankowości, również wszelkie duże skalowalne platformy czy serwisy bazują na Javie. Na zatrudnienie można też liczyć u producentów gier komputerowych czy firm tworzących oprogramowania i aplikacje mobilne na Androida.
Wiele osób, które myślą o nauce programowania nurtuje kwestia samego startu w branży. Jak nauczyć się Javy a potem zacząć karierę jako Junior Java Developer?
Przygotować własny projekt. Niestety cały czas obserwuję, że wiele osób ‘coś tam’ programuje, ale od paru lat nie ma żadnego skończonego projektu licząc, że znajdą pracę i tam postawią pierwsze kroki w programowaniu.
Skończony projekt, który można pokazać, to z pewnością coś, czym można się wyróżnić ponad innych szukających pracy. Projektowanie w Javie daje wiele możliwości, np. stworzenie prostej aplikacji mobilnej. Warto również udzielać się na forach i w grupach, ponieważ programowanie to nie tylko wiedza techniczna. To również, a może przede wszystkim pasja.
Dziękuję serdecznie za rozmowę.
Jak nauczyć się Javy?
Jak pokazuje rozmowa z ekspertką, język programowania Java to niezwykle przydatne narzędzie, które daje szerokie perspektywy zrobienia kariery w IT. Jeśli chcesz podstawy tego języka i zapewnić sobie dobry start, zapisz się na kurs w Future Collars. To bootcamp online, w trakcie którego po okiem doświadczonych mentorów poznasz najważniejsze elementy tego języka i nauczysz się kodować.