"Jeśli się czegoś pragnie, wszystko jest możliwe i to w każdym wieku" – rozmowa z Edytą, absolwentką kursu Tester Oprogramowania

Edyta po dwudziestu latach pracy w administracji poczuła, że dotychczasowe obowiązki przestają sprawiać jej satysfakcję. Postanowiła zmienić branżę i rozpocząć przygodę z IT. Po dwóch tygodniach od ukończenia kursu Testera Oprogramowania, dostała pracę jako Analityk Aplikacji Dziedzinowych. Poprosiliśmy Edytę o podzielenie się swoją historią i radami dla osób, które przebranżowienie mają jeszcze przed sobą. Przeczytaj historię Edyty i zainspiruj się do zmiany!

Czym zajmowałaś się przed przebranżowieniem i czy doświadczenie pomogło Ci w procesie zmiany zawodowej?

Pracowałam w  administracji. Moje ostatnie stanowisko przed przebranżowieniem to  Kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego. W procesie zmiany zawodowej pomogła mi motywacja, chęć zdobywania wiedzy i umiejętności z mojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, np. pozyskiwanie informacji, analiza, wyciąganie wniosków, opracowywanie różnych dokumentów, dokładność. 

Długo myślałaś o zmianie zawodu? 

To był proces. Musiałam się zastanowić, czym chciałabym się zajmować i w jakim kierunku podążyć. Rozmawiałam ze znajomymi pracującymi w IT, oglądałam też różne webinary o branży. Wzięłam udział w Dniu Kariery Kobiet w IT, organizowanym co rok przez Future Collars, co ostatecznie przekonało mnie, że świat IT jest otwarty na kobiety.

Dlaczego postanowiłaś zmienić swoją drogę zawodową i wejść do IT?

Po dwudziestu latach pracy w administracji nadszedł moment, że czułam potrzebę zmiany, zdobycia nowych doświadczeń oraz umiejętności i rozwoju w nowym obszarze. Dotychczasowa praca przestała mnie satysfakcjonować.

Czym się teraz zajmujesz? Jaki jest Twój obecny zawód?

Obecnie pracuję jako Analityk Aplikacji Dziedzinowych. Zajmuje się analizą i uzgadnianiem wymagań biznesowych dla tworzonych, modyfikowanych i rozwijanych systemów oraz przygotowywaniem dokumentacji analitycznej i modelowaniem procesów.

Czy kurs wystarczył, by czuć się wystarczająco pewnie w nowych obowiązkach i znaleźć pracę w nowym zawodzie?

W pracy wykorzystujemy narzędzie Jira, które poznałam podczas kursu. Ważna jest też wiedza teoretyczna zdobyta w trakcie szkolenia. Na kursie przerabialiśmy proces wytwórczy oprogramowania, metodykę scrum, przygotowywanie scenariuszy i przypadków testowych, co obecnie bardzo mi się przydaje.

Co było dla Ciebie najtrudniejsze na drodze do zmiany zawodowej, na kursie lub na początku nowej pracy?

W pracy wszystko było dla mnie nowe. Jednak środowisko IT jest bardzo otwarte i przyjazne, można liczyć na pomoc i wsparcie bardziej doświadczonych współpracowników. Dzięki temu czuję się pewnie w nowych obowiązkach.

Jak wspominasz okres, kiedy szukałaś pracy w nowej profesji? Ile czasu minęło odkąd skończyłaś kurs i zaczęłaś pracę w IT?

Pracę w IT znalazłam bardzo szybko, w ciągu dwóch tygodni od zakończenia kursu. Wysłałam kilka ofert na stanowisko Testera Oprogramowania, a w międzyczasie zainteresowała mnie również oferta na stanowisko Analityka. Wysłałam CV i po rozmowie kwalifikacyjnej dostałam pracę.

Dlaczego wybrałaś kurs Testera Oprogramowania?

Oglądałam webinary o różnych stanowiskach w IT, które Future Collars ma na swoim koncie YouTube, żeby zobaczyć, gdzie będę mogła najlepiej wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Jestem osobą bardzo dokładną, lubię zagłębiać się w szczegóły, umiem pracować w zespole oraz posiadam bardzo dobre umiejętności komunikacyjne i personalne, dlatego wybrałam kurs Testera Oprogramowania. Planowałam, że później spróbuję swoich sił jako Analityk.

Jak to jest uczyć się wszystkiego od nowa?

Przez całą karierę zawodową, awansując i zajmując się coraz to nowymi obowiązkami, ciągle podnosiłam swoje kwalifikacje i zdobywałam wiedzę. Lubię się rozwijać, dlatego nauka na kursie sprawiała mi wiele radości. Czuję ogromną satysfakcję, że osiągnęłam swój cel.

Skończyłaś kurs Testera Oprogramowania i co wydarzyło się dalej?

Po zdaniu egzaminu odbyłam konsultacje z rekruterką, która pomaga w opracowaniu CV i profilu na LinkedIn. Nie miałyśmy dużo pracy, ponieważ już wcześniej przyłożyłam się do przygotowania CV i profilu. 

Czy możesz poradzić coś osobom, które chcą zmienić swoją zawodową ścieżkę?

Doradziłabym, żeby się nie bać! Niektórzy myślą, że ograniczeniem przed zmianą jest ich wiek. Nic bardziej mylnego, jeśli się czegoś pragnie, wszystko jest możliwe i to w każdym wieku. Warto podążać za swoimi pragnieniami i intuicją. Postawić sobie cel i go zrealizować.

Jak z perspektywy czasu oceniasz decyzję o zmianie?

Bardzo się cieszę, że podjęłam taką decyzję. Najważniejsze jest to, że nowa praca sprawia mi radość i satysfakcję.

Dowiedz się więcej o kursie
Podczas bootcampu online poznasz praktyczną stronę pracy w zawodzie testera. W ciągu 8 tygodni wykonasz praktyczne zadania indywidualne i grupowe oraz weźmiesz udział w symulacjach odzwierciedlających pracę testera.
Czas trwania
8 tygodni
Cena
6500 zł
Nie jesteś przekonany czy kurs jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję.

Zobacz jeszcze więcej historii
Mariusz

„Kilka razy w swojej karierze zaczynałem coś od zera” – historia Mariusza, który w wieku 50 lat z sukcesem rozpoczął przygodę z IT

Dlaczego postanowiłeś zgłosić się do funduszu stypendialnego Różnorodność w IT? Już od jakiegoś czasu myślałem o tym, żeby wejść do IT, mimo że nie miałem żadnego doświadczenia programistycznego. Przez wiele lat pracowałem w branży finansowej i edukacyjnej. Wspólnie z żoną prowadziliśmy innowacyjny portal matematyczny do nauki  online megamatma.pl. Byłem współtwórcą konceptu oraz zajmowałem się sprawami „Kilka razy w swojej karierze zaczynałem coś od zera” – historia Mariusza, który w wieku 50 lat z sukcesem rozpoczął przygodę z IT

Najpierw osobowość, a później umiejętności i wiedza – historia Szymona, który pracuje jako Scrum Master

Czym zajmowałeś się przed przebranżowieniem? Przed przebranżowieniem byłem trenerem piłkarskim dzieci i młodzieży, czym zresztą zajmuję sie do dzisiaj, ale w mniejszym nakładzie godzin. Pracowałem również w szkole jako nauczyciel wychowania fizycznego. Miałem też niespełna roczny epizod pracy w korporacji jako specjalista ds. obsługi klienta. Wtedy zacząłem uczyć się samodzielnie do roli Scrum Mastera. Następnie Najpierw osobowość, a później umiejętności i wiedza – historia Szymona, który pracuje jako Scrum Master

Kurs Java Developer online

“To, co mnie ujmuje w IT, to ludzie, którzy chcą sobie nawzajem pomagać” – rozmowa z absolwentem kursu Java Developer

Obecnie pracujesz jako Junior Java Developer. Czym zajmowałeś się przed przebranżowieniem i dlaczego podjąłeś decyzję o zmianie? Przez większość życia pracowałem przy komputerze – w branży wydawniczej, turystycznej czy handlowej. Przez kilka ostatnich lat byłem pracownikiem fabryki. Stwierdziłem wtedy, że najwyższa pora na zmianę zawodową. Do programowania ciągnęło mnie już dawno temu, kiedy kończyłem liceum. “To, co mnie ujmuje w IT, to ludzie, którzy chcą sobie nawzajem pomagać” – rozmowa z absolwentem kursu Java Developer