Jak budować markę osobistą w branży IT?

Autor:
Zespół Future Collars
marka-osobista-w-it

Dla freelancerów i przedsiębiorców budowanie marki osobistej nigdy nie było tak ważne jak dziś. Każdy, kto ma dostęp do Internetu i mediów społecznościowych, może angażować publiczność, zdobywać pozycję eksperta i zacząć pozyskiwać klientów czy lepszych pracodawców. Czy marka osobista w IT jest także ważna? Jak podejść do tematu personal brandingu w IT? O tym dowiesz się z dalszej lektury artykułu.

Marka osobista – co to jest?

Marka osobista to po prostu obecność – w trybie online lub offline – która reprezentuje Ciebie, Twoje wartości i to, co masz do zaoferowania. Chcesz wyróżnić się w swojej dziedzinie? Chcesz nawiązać kontakt z ludźmi ze swojej branży i odkryć odpowiednie możliwości zawodowe? Jeśli tak, to potrzebujesz marki osobistej.

Marka osobista to także wrażenie, jakie robisz na otoczeniu, kreowane poprzez publikowane treści, obrazy oraz wypowiedzi. Jeśli będziesz działania związane z personal brandingiem prowadzić skutecznie, to możesz zacząć budować rozpoznawalność i pozycjonować się jako wiarygodny głos w swojej branży. W konsekwencji Twoja osobista marka pozwoli ludziom zidentyfikować Cię jako lidera i przełoży się na lepsze perspektywy zawodowe.

Dlaczego potrzebujesz marki osobistej w IT?

W tym momencie możesz się zastanawiać, czy naprawdę potrzebujesz marki osobistej. Czy to nie jest tylko dla sławnych ludzi lub niedoszłych influencerów? Jeśli pomysł budowania personal brandingu w IT sprawia, że czujesz się nieco nieswojo, to wiedz, że nie jesteś sam. Choć z początku bariera związana z pokazaniem szerszej publiczności własnego wizerunku i tego co robisz, może budzić wątpliwości, to jednak w ostatecznym rozrachunku z reguły okazuje się, że było warto.

Niezależnie więc od tego, czy jesteś frontend developerem, testerem oprogramowania, UX designerem, zajmujesz się analizą danych czy ich bezpieczeństwem, silna marka osobista jest niezbędna. Pozwala ona jednocześnie prezentować swoją wiedzę, doświadczenie, jak i osobowość. Informuje ludzi, kim jesteś, czym się zajmujesz i dlaczego powinni się z Tobą skontaktować w sprawach służbowych.

Poza tym marka osobista pozwala:

  • zwiększyć widoczność w sieci: budując aktywnie markę osobistą w IT, regularnie i konsekwentnie udostępniasz treści i spostrzeżenia — niezależnie od tego, czy jest to krótka aktualizacja statusu, czy pełny wpis na blogu. Z czasem tak prowadzone działania zwiększą Twoją widoczność w sieci – w ten sposób zarówno rekruterzy poszukujący specjalistów z danej dziedziny IT, jak i potencjalni klienci szybciej Cię odnajdą.
  • pokazać „ludzką twarz w biznesie”: ideą skutecznej marki osobistej jest także dążenie do pokazania światu, że oprócz bycia bardzo utalentowanym profesjonalistą z branży IT, jesteś także „zwykłą” osobą, tak jak inni. Kierując się empatią i budując relacje, stajesz się bliski swoim odbiorcom.
  • wyróżnić się na tle konkurencji: trwała obecność w sieci sprawia, że odbiorcy zaczynają kojarzyć Cię z pewnymi informacjami – konkretnym językiem programowania, wdrożeniami systemów do analizy danych czy stworzonymi aplikacjami. W sytuacji, gdy będą szukać specjalisty, w pierwszej kolejności pomyślą o Tobie.

Marka osobista w IT – na co zwrócić uwagę?

Personal brandingu w IT nie można sprowadzić do jednej czy dwóch namacalnych „rzeczy”. Jak zostało to powiedziane już wcześniej, jest to obecność, która daje się odczuć na różne sposoby i poprzez różne kanały. Twoja osobista marka wyróżnia się w udostępnianych treściach — czy to zdjęciach, filmach, napisanych artykułach, czy aktualizacjach statusu — oraz w sposobie, w jaki mówisz o sobie, na przykład na swojej stronie internetowej w zakładce „o mnie” lub w opisie bio na LinkedIn.

Kluczem do skutecznego budowania marki osobistej w IT są dwa podstawowe filary: wartość i autentyczność. Powinny one znajdować się w centrum Twojego osobistego planu brandingowego. Pamiętaj, że na świecie wielu specjalistów IT publikuje różnego rodzaju treści w Internecie, co oznacza, że masz z kim konkurować. Jak przebić się przez ten ogrom danych i dać zauważyć? Dostarczając wartość.

Drugim filarem Twojej marki osobistej w IT powinna być autentyczność. Nie próbuj więc sprawiać wrażenia, że masz większą wiedzę, niż faktycznie posiadasz. Wszelkie próby wyolbrzymiania swoich umiejętności lub „kreatywnego” posługiwania się prawdą szybko zostaną zdemaskowane, a to nie zrobi wrażenia na rekruterach, klientach ani współpracownikach. Autentyczność zbudujesz, pokazując, jakie faktycznie umiejętności i doświadczenie posiadasz i komunikując, jakie kolejne kursy czy szkolenia z IT planujesz zrealizować, aby podnieść swoje kompetencje.

A zatem: Twoja marka osobista w IT musi być dobrze przemyślana, spójna i wierna temu, kim jesteś na danym etapie rozwoju ścieżki kariery. W ten sposób zbudujesz wokół siebie zaangażowaną społeczność, która chętnie będzie udostępniać Twoje publikacje, co w konsekwencji przełoży się na postrzeganie Ciebie jako eksperta w konkretnej dziedzinie IT i pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy.

Przeczytaj jeszcze więcej
scrum master vs. product owner

Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

Aleksandra Rabenda (Wirtualna Polska) i Dominika Zeliasz (Nike Polska) wzięły udział w speed mentoringu w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT, wprowadziły uczestniczki i uczestników konferencji do świata Scruma i przedstawiły role Product Ownera oraz Scrum Mastera. Wyjaśniły, na czym polega różnica między ich obowiązkami i zdementowały popularne mity na ten temat.  Jesteś strategiem czy taktykiem? Przeczytaj podsumowanie sesji z udziałem ekspertek i sprawdź, w jakiej roli Ty możesz się odnaleźć.  Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Cześć, to znowu ja – Majka! 😊 Majka-Testerka, a w sumie teraz Testerka-Saperka. Przychodzę do Ciebie z kolejnym postem, który ma stanowić swoistą receptę i pakiet wskazówek, a od Ciebie zależy czy na sukces. Mój wcześniejszy wpis, w którym poruszam temat formy nauki znajdziesz tutaj.  Post ten nazwałam „Pakiet Startowy”, gdyż chce wypunktować Ci najważniejsze elementy przebranżowienia.  Na początek kilka słów o mnie, gdybyśmy jeszcze się nie znali.  W styczniu w roku 2021r. zadecydowałam, że w moim życiu nastąpi PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Aleksandra Więcka

Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Miniporadnik „Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?” powstał na podstawie warsztatu, jaki przeprowadziła Aleksandra Więcka w ramach 3. edycji Dnia Kariery Kobiety w IT. Dlaczego mówienie o zmianie zawodowej ma takie znaczenie?  Zmieniłaś/eś branżę, zaczynasz od początku swoją karierę w zupełnie innym zawodzie? Masz kilka lat doświadczenia, a mimo to startujesz na stanowisko juniora lub mida? Nie wiesz, jak o tym opowiedzieć potencjalnemu pracodawcy, współpracownikom, znajomym?  Pomyśl o sobie jak Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Projekt: Rodzina

„Projekt: Rodzina” – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

„Projekt: Rodzina” to wyjątkowa rozmowa o wyzwaniach, przed jakimi stają kobiety i mężczyźni, łącząc wiele ról zawodowych, prywatnych i społecznych. Czy istnieje taki model rodziny, który zakłada sprawiedliwy podział ról, zapewnia możliwość rozwoju zawodowego partnerom i pozostawia przestrzeń na bycie razem? Czy kobieta i mężczyzna na równi mogą rozwijać karierę i jednocześnie spełniać się jako małżonkowie i rodzice?   Do rozmowy na ten ważny temat zaproszenie przyjęli: Zofia Dzik – Prezes „Projekt: Rodzina” – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Wyzwania IT - debata DKKwIT

Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Czy sektor finansowy i e-commerce różnią się od siebie w kontekście wyzwań technologicznych? Jak współcześnie funkcjonują zespoły IT w dużych organizacjach? Jakich specjalistów potrzebuje rynek? Debatę Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? poprowadziła Klaudia Grabarczyk (rekruterka i mentorka zmiany, Change IT), a w rozmowie udział wzięły: Natalia Mikłuszka, Head of Platform Projects w Empik Group Agnieszka Gramatyka, IT Tribe Leader w BNP Paribas Bank Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Panel dyskusyjny Ekspertka czy manager?

Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Dzień Kariery Kobiety w IT ma na celu przybliżanie obszaru technologicznego we wszystkich możliwych aspektach i z wielu perspektyw. Prezentujemy zarówno głosy tych, którzy weszli do branży niedawno, jak i chcemy czerpać z doświadczenia ekspertów, którzy współtworzą branżę od lat. Do panelu dyskusyjnego Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? zaprosiliśmy:   Elżbietę Kowalczyk — Manager (Chapter Lead ) in Digital Strategy & Architecture Area w Commerzbank AG Elizę Staniszkis — Dyrektor Departamentu Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT