To zjawisko nie jest nam obce. Wszyscy o tym myślą, ale bardzo mało się o tym mówi. Historie ludzi, którzy późno zdecydowali się na zmianę branży, inspirują i dodają odwagi. Są to ludzie, którzy bali się zaryzykować, a i tak to zrobili! Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, założycielki Future Collars, postanowiły coś zmienić i zdecydowały się na założenie własnego startupu, przełamując w ten sposób mentalność, że “po 50tce nie powinno się postępować tak nieostrożnie”. W ten sposób zmotywowały inne osoby, przede wszystkim kobiety, aby nie bały się ryzyka i zmian.
Takimi kobietami były absolwentki kursów Magda, Anna i Karolina. Ich historie są do siebie bardzo podobne, choć każdą z nich coś innego skłoniło do zastanowienia się nad swoim sytuacjami życiowymi. Wypalenie zawodowe, brak satysfakcji i radości z wykonywanych zadań, pogarszający się stan zdrowia, to tylko niektóre z czynników, które wpłynęły na podjęcie decyzji o zmianie. Jednak wszystkie zgodnie stwierdziły, że chciały stać się kobietami przyszłości, które nie pozwoliły zamknąć się w ramach narzuconych przez społeczeństwo ze względu na ich wiek. Okazało się, że branża IT stoi przed nimi otworem, a dzięki nabytym kompetencjom mogły się w tej dziedzinie rozwijać.
Tacy ludzie uczą nie tylko tego, że w zmiana na lepsze jest możliwa na każdym etapie życia, ale również mówią, żeby nie bać się, nie rezygnować, wciąż stawiać sobie wyzwania i próbować, nawet jeśli projekt, który mamy w głowie jest niedoskonały.
Zmiana pracy (nie) tylko dla młodych ludzi!
Firmy próbują nadążyć za wymaganiami cyfryzującego się świata i dlatego poszukują specjalistów, którzy pomogą im osiągnąć wyznaczony cel. To właśnie kompetencje techniczne i cyfrowe są kluczowym elementem w wachlarzu umiejętności potencjalnego pracownika. Rozwój technologiczny stwarza dla ludzi ogromne szanse. Istotną umiejętnością jest również zrozumienie cyfrowych zastosowań, logiczne myślenie czy kreatywne rozwiązywanie problemów.
Niestety nie wszyscy chętnie biorą udział w szkoleniach oferowanych przez swoje miejsca pracy, a jeszcze mniejsza liczba osób decyduje się na samodzielne podnoszenie własnych kwalifikacji. Przedsiębiorstwa przechodzą przemianę cyfrową, a pracownicy muszą nabywać adekwatne umiejętności, aby utrzymać tempo. Wielu osobom trudno zaakceptować zmiany zachodzące w ich życiu, więc jak poradzić sobie z czymś tak ważnym jak zmiana branży?
Na szczęście tacy pracownicy nie są pozostawieni sami sobie. Firmy szkoleniowe prowadzą swoje własne kursy, które mają ułatwić zmianę profesji, a portale takie jak praca50.plus oferują nie tylko niezbędną wiedzę, ale posiadają również aktualne oferty pracy.
Dlaczego warto ciągle się uczyć?
Wielu ludzi ma podobną historię: do zmiany zmusiła ich redukcja etatów czy reorganizacja firmy wynikająca z nowych zapotrzebowań bądź zmiany kierunków działań. Pozostaje wtedy wybór, czy szukać pracy w swoim zawodzie i liczyć na szczęście, czy zaryzykować i poszerzyć własne horyzonty?
Ci, którzy decydują się na to drugie, odkrywają nowe możliwości. Nie potrzeba do tego studiów, nie trzeba być geniuszem matematycznym i szybko staje się jasne, że wiek ani płeć nie stoją na przeszkodzie. Liczy się jedynie determinacja oraz gotowość do nauki. Nie bez znaczenia jest też przeszłe doświadczenie zdobywane przez lata.
Co może nam zaoferować zmiana branży? Nie tylko zdobędziemy nowe umiejętności, ale również wzbogacimy się w interesujące doświadczenia. Spotykamy ciekawych ludzi, stawiamy sobie wyzwania i przede wszystkim zadbamy o swój intelektualny rozwój. Jeżeli kogoś nie przekonują wymienione zalety z pewnością przekona go, że zmiana branży ma wpływ na wysokość wynagrodzenia.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że postęp technologiczny oferuje im zmianę na lepsze, a co za tym idzie stabilne zatrudnienie. Umiejętności cyfrowe to przyszłość, a zapotrzebowanie na ludzie specjalizujących się w branży IT wzrasta z każdym dniem. Firmy coraz częściej używają analizy danych, aby usprawnić swoje procesy biznesowe. Rozumienie tego jak działają również jest częścią kompetencji przyszłości.
Nowa przyszłość zawodowa. Gdzie zacząć?
W obliczu ważnej decyzji o zmianie zawodowej, istotnym krokiem krokiem jest zdobycie informacji w jakim kierunku i w jaki sposób taką zmianę przeprowadzić. Praca50.plus jest do tego doskonałym miejscem. Portal przede wszystkim publikuje oferty pracy, a więc łączy pracowników i pracodawców w jednym miejscu. Oferty udostępniają pracodawcy otwarci na pracowników 50+, a zatem każdy, kto zajrzy na tę stronę i zdecyduje się wysłać swoje zgłoszenie, może mieć pewność, że jego kandydatura nie zostanie odrzucona ze względu na wiek.
Z drugiej strony, jeśli myślimy o zmianie zawodu, portal poprzez publikację ofert pracy, daje możliwość dobrego rozeznania, gdzie są wakaty i w jakich kategoriach zawodowych są poszukiwani nowi pracownicy. To ważna informacja dla osób, których zawody powoli przestają być pożądane na rynku. Z drugiej strony portal jest impulsem do pobudzenia aktywności zawodowej osób 50+Wskazuje w jaki sposób szukać wartościowej pracy, jak napisać dobre CV, jak komunikować się z osobami z różnych grup wiekowych, aby realizować wspólne projekty. Zwraca m.in. uwagę na to, by w CV podkreślać osiągnięcia zawodowe i sukcesy, a nie tylko tworzyć listy obowiązków na poszczególnych stanowiskach. Portal pomaga również przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz podpowiada jak zaadaptować się do nowej pracy.
Więcej niż portal
Praca50.plus jest portalem, który powstał z myślą o osobach dojrzałych, które są nadal aktywne zawodowo, ale potrzebują wiedzy i pomocy w sprawnym poruszaniu się na obecnym rynku pracy. To miejsce, które stara się towarzyszyć pracownikom i pracodawcom w zmianach przekonań o sobie nawzajem.
Pracownicy dojrzali często nie podejmują zmiany pracy ze względu na obawę przed nowymi, nieznanymi technologiami, brak wiary we własne kompetencje i doświadczenie, niepewność jak odnajdą się w nowym środowisku pracy. Pracodawcy natomiast odrzucają CV osób 50+, bo nie wiedzą jak tworzyć zespoły zróżnicowane wiekowo, jak zarządzać osobami starszymi z większym doświadczeniem zawodowym.
Jak pokazuje praktyka firm, które tworzą zróżnicowane wiekowo zespoły “Osoby dojrzałe to przede wszystkim spore doświadczenie i elastyczność wobec zmian, które dzieją się przez cały czas. Dojrzałość to często większy etos pracy i większe przywiązanie do pracodawcy. Staramy się to uświadomić nie tylko pracownikom 50+, ale również pracodawcom” - wyjaśnia Alicja Sielawa, Business Development Manager portalu Praca50.plus. - Chcemy pokazać, że młodsi pracownicy mogą uczyć się od starszych i odwrotnie, zróżnicowane zespoły umożliwiają rozwój organizacji i stabilność.”
Dojrzała zmiana zawodowa, to zmiana przeprowadzona z dobrym przygotowaniem, wyznaczeniem celów i określeniem czego potrzebujemy by zmienić zawód, branżę lub tylko firmę.