Według Wikipedii freelancer to osoba prowadząca działalność na własny rachunek i niekoniecznie zobowiązana do pracy z jednym, konkretnym pracodawcą. Freelancer także nie ma określonego czasu pracy, może pracować 10 godzin tygodniowo lub też 80 godzin, jeśli chce.
Jedni freelancerzy są reprezentowani przez firmę lub agencję, która “wynajmuje” swoim klientom osoby, które posiadają określone, a najczęściej unikatowe umiejętności; inni pracują niezależnie, korzystając z profesjonalnych stron internetowych, gdzie znajdują pracę. Warto dodać też, że freelancer pracuje skąd i gdzie chce — w domu, w kawiarni, w coworkingu czy też na plaży.
Ponieważ praca niezależna — freelance, jest coraz bardziej popularna, jej definicji oraz wariacji przybywa, ale mimo tego esencja pozostaje taka sama. Większość myśli, że taka swoboda i wolność to świetny pomysł na nowy styl pracy i… mają absolutną rację! To i brzmi, i jest super! Jedyną rzeczą, której nie wiedzą, jest to, że strategia przejścia z pracy w biurze do full-time freelance wymaga pewnego przygotowania psychicznego i konkretnych informacji!
W tym artykule przedstawiam kilka zmian mentalnych i nawyków, których potrzebujesz, aby przygotować się do myślenia jak full-time freelancer.
Jesteś swoim własnym szefem
Gdy zdasz sobie sprawę, że Twój klient nie jest już Twoim szefem, zaczyna się prawdziwa przygoda. Relacja ta całkowicie się zmienia, a Twoja rola na rynku pracy ma nowe oblicze. Jest to całkowicie nowa relacja biznesowa, w której nikt nie jest wyżej w „hierarchii”. Oczywiście jako profesjonalni freelancerzy powinniśmy dostarczać prace najlepszej jakości. Naturalnie chcemy, aby nasi klienci powracali i polecali nasze usługi. Z drugiej strony, Twój klient także powinien być uprzejmy i uczciwy.
Wraz z powyższym pojawia się więcej obowiązków. Jeśli pracujesz na etacie w danej firmie, z zasady chodzisz do pracy, wykonujesz swoje zadania i wracasz do domu. Twój dzień wygląda podobnie. Jako freelancer musisz skupić się na większej liczbie zadań — na wszystkich dziedzinach biznesu: na marketingu, zdobywaniu klientów, księgowości i ciągłym doskonaleniu usług. Dobrze jest dowiedzieć się trochę o każdym z nich i pogłębić tę wiedzę. Jest mnóstwo płatnych, ale też darmowych szkoleń online. Oczywiście, gdy Twój freelance biznes się rozwinie, możesz zatrudnić pomoc.
Jedna ważna rzecz, o której nie można zapomnieć — nie trzeba czekać lat czy nawet miesięcy, aby awansować! Możesz się szybko sama/sam wypromować! Gdy zauważysz, że Twoje usługi są wyjątkowe, gdy przynosisz większe niż zaplanowane przychody, możesz stale podnosić stawki lub zacząć specjalizować się w pewnych obszarach — w jednej niszy.
Wiesz, kiedy powiedzieć nie
Absolutne must have: asertywność, dyscyplina i motywacja. To oczywiste, prawda? Cóż, brzmi łatwiej, niż jest w praktyce. Nie jest to takie proste, jak się wydaje. Gdy nikogo nie ma w pobliżu, aby sprawdzić, czy praca jest wykonywana, Netflix błaga Cię, abyś obejrzał jeszcze jeden odcinek lub Twój najlepszy przyjaciel chce wyjść na szybkie piwko, aby świętować hmm… życie, możesz szybko wkroczyć na niewłaściwą drogę. Kłania się niedotrzymywanie terminów lub co gorsza utrata klientów. Pokusy kryją się za rogiem!
Musisz nie tylko nauczyć się mówić „nie” osobom wokół, ale także i SOBIE! Musisz być zmotywowany. Najlepszym możliwym sposobem, aby dowiedzieć się, co motywuje Cię do pracy online, jest refleksja na temat Twoich obecnych wartości i priorytetów.
Wiesz, jak i kiedy ryzykować
Najlepsi freelancerzy potrafią dostosować się do zmieniających się możliwości czy trendów i mają oczy szeroko otwarte. Mogą szybko doszkalać się lub poszerzać swoje umiejętności w różnych dziedzinach, wykonywać różne zadania, czy też rozmawiać z nowymi, potencjalnymi klientami bez wcześniejszego przygotowania. Freelancerzy nieustannie badają rynek, nawiązują kontakty, analizują swoje cele finansowe i pozostają na bieżąco z najnowszymi trendami.
Freelancerzy wiedzą, że jest OK, gdy nie mają 100% doświadczenia przy podejmowaniu nowych zleceń. Wiedzą o zasadzie 70%. Kiedy czują, że mają co najmniej 70% wymaganych umiejętności i wiedzy, będą starać się o nowy projekt! Sekret tkwi w tym, że jeśli zapewniasz wartościowe usługi, NIE POTRZEBUJESZ wszystkich kwalifikacji.
Możesz ZAWSZE się douczyć w trakcie projektu!
Dostosowujesz się bardzo szybko
Szybka adaptacja jest absolutnie konieczna. Warto wiedzieć, że aby pozyskać nowych klientów, klientów z innych branż, różnych krajów i operujących w innych strukturach pracy, musisz być bardzo empatyczny lub szybko przystosować się do nowych warunków współpracy przez Internet.
Oznacza to, że powinieneś wiedzieć, jak rozumieć potrzeby klientów, a jeśli trzeba — dostosować się do ich trybu pracy. Zdolność adaptacji odgrywa główną rolę w psychologii sukcesu w pracy freelancera. Elastyczność, otwartość, świeża perspektywa, odpowiednia percepcja, sprawna interpretacja zdarzeń i trafne przetwarzanie informacji będą kształtować Twoją zdolność do budowania mocnego charakteru i szybkiej adaptacji. Zdolności te są bezcenne w życiu profesjonalnym freelancera, ale także w życiu osobistym!
A teraz praktyczne wskazówki:
- Zarządzanie czasem oraz produktywność. Upewnij się, że jesteś dobrze zorganizowany. Jeśli masz problemy z koncentracją lub z dostarczaniem zadań na czas, pobudka! Upewnij się, co Cię motywuje oraz wybierz najlepsze dla Ciebie narzędzia śledzenia pracy online (np. Toggl, Clockify).
- Zarządzanie projektami. Jak zaczniesz rozwijać swój biznes, projekty będą pojawiać się często, a klienci będą wymagać od Ciebie znajomości narzędzi organizacji pracy online. Koniecznie poczytaj na temat Slack, Trello, Asana.
- Obsługa klienta. To chyba jedna z najważniejszych umiejętności pracy online i zatrzymywania klientów. Raz na jakiś czas nasz klient martwi się i zastanawia, czy jesteś w stanie sprostać zadaniu. Upewnij go, że jego projekt jest w najlepszych rękach! Napisz krótki mail lub stwórz mały raport o tym, gdzie aktualnie jesteś w procesie dostarczania zadania lub projektu. Tak buduje się atmosferę zaufania.
Autentyczność to jest to!
Autentyczność polega na pozostawaniu wiernym temu, w co wierzysz, a nie tylko na budowaniu nowego wizerunku w Internecie. Autentyczność to odwaga, aby wyrazić swoje prawdziwe uczucia i opinie.
OK, są pewne wskazówki, aby usprawnić pracę oraz mentalność freelancera, ale tajnym składnikiem bycia freelancerem jest bycie sobą. Nikt nie jest taki jak TY! Autentyczność zaczyna się od Ciebie. Spędzanie czasu na zastanawianiu się nad sobą może również pomóc w ustaleniu, gdzie leżą Twoje mocne i słabe strony. Więc bądź ze sobą szczery i sprawdź, kim naprawdę jesteś, bo najważniejsze jest to… aby miło pracowało Ci się z samym sobą!
Czy jesteś gotowy/gotowa na to zaangażowanie?
Jeśli Twoim marzeniem jest być wolnym i niezależnym, to…
To musi być najlepsza droga!