Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawia, że pracodawcy wciąż poszukują talentów z bardzo wąskich specjalizacji. Duże szanse na zatrudnienie mają też wizjonerzy, dla których poruszanie się między sektorami gospodarki i znajdywanie relacji jest chlebem powszednim. Zjawisko ewoluowania dotychczas nam znanych profesji jest nieuniknione i ściśle związane z rozwojem świata. Jakie nowe zawody niebawem pojawią się na rynku? Czy wśród nich znajdą się również nowe zawody informatyczne?
Nowe zawody w Polsce
Sytuacja na rynku pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Wpływa na to nie tylko koniunktura rynkowa, niespodziewane wydarzenia, jak pandemia koronawirusa, ale i szybko rozwijające się nowe technologie. Choć rozwój zawsze postrzegać należy jako szanse, trzeba mieć jednak świadomość tego, że część zawodów niebawem zniknie, a pracowników zastąpią maszyny, roboty i w pełni zautomatyzowane procesy.
Tak naprawdę w wielu branżach najbardziej poszukiwane obecnie zawody lub specjalności nie istniały jeszcze dziesięć czy nawet pięć lat temu, a wszystko wskazuje na to, że tempo zmian ma przyspieszyć. Według szacunków, aż 65% dzieci rozpoczynających dziś szkołę podstawową, ostatecznie będzie pracować w zupełnie nowych zawodach, które jeszcze dziś nie istnieją.
Wśród nowych zawodów w Polsce wymienić można przykładowo:
- youtuber,
- vloger,
- influencer,
- podcaster,
- broker informacji,
- fundraiser,
- coolhunter.
Nowe zawody w branży IT
Wspomniany już rozwój technologii wymusi w najbliższych latach specjalizację oraz rozwój nowych zawodów informatycznych. Prognozy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że najbliższe lata będą okresem poszukiwań specjalistów IT, a także z sektora telekomunikacji, odnawialnych źródeł energii, biotechnologii czy nanotechnologii.
Wśród zawodów przyszłości w sektorze IT znajdą się:
- specjalista ds. sztucznej inteligencji ‒ zatrudnianie na stanowiskach zajmujących się sztuczną inteligencją wzrosło o 74% w ciągu ostatnich czterech lat i obejmuje różne specjalizacje w branży, takie jak inżynieria sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe.
- inżynieria robotyki ‒ robotyka to rozwijający się sektor przemysłu, dlatego zapotrzebowanie na stanowiska związane z inżynierią robotyki oraz wirtualnymi i fizycznymi botami będzie rosło w ciągu najbliższych kilku lat.
- full stack developer ‒ tempo zmian w technologii sprawiło, że zawody takie jak inżynier programowania czy full stack stały się cennymi miejscami pracy w firmach. Od 2017 roku poziom zatrudnienia na to stanowisko wzrastał o 35% rocznie.
- site reliability engineer ‒ zawód ten odpowiada za procesy operacyjne i tworzenie skalowalnych i wysoce niezawodnych systemów oprogramowania. Tak więc zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży będzie nadal rosnąć, ponieważ nowe technologie, w tym i mobilne, są nierozerwalnie związane z naszym codziennym życiem.
- inżynieria danych ‒ dziś dane są cennym zasobem we wszystkich typach organizacji i potrzebują one specjalistów, którzy potrafią budować infrastruktury, aby utrzymać je w porządku. Z tego względu wskaźnik zatrudnienia specjalistów zakresu analizy i przetwarzania danych wzrósł o 35% od 2015 roku, a zainteresowanie kursami Data Science i Business Intelligence nie słabnie.
- specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ‒ cyberbezpieczeństwo to priorytet dla wielu sektorów i firm w związku z coraz częściej spotykanym problemem kradzieży poufnych danych. Liczba wakatów dla specjalistów ds. bezpieczeństwa IT wzrosła o ponad 50% w porównaniu z latami ubiegłymi.
Nowe zawody w Polsce ‒ podsumowanie
Heraklit powiedział, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Przekonujemy się o tym fakcie niemal na każdym kroku. Także w kontekście powstawania nowych zawodów. Wdrażanie zaawansowanych technologii, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i rozwój innych dziedzin IT stał się trendem, przez co powstały już nowe zawody IT, a za kilkanaście lat poznamy też zawody przyszłości, które jeszcze mocniej zrewolucjonizują rynek.