Przebranżowienie kobiet – podążanie za trendem czy odwaga?

Autor:
Maja Malinowska
Podążanie za trendami, modne zachowanie czy może kobieca odwaga i silna motywacja w dążeniu do celu w podbiciu męskiego świata?
Przebranżowienie Kobiet – Podążanie Za Trendem Czy Odwaga

Bez wątpienia słowo moda i kobieta często występuje razem, bo wiele z nas chce mieć modne buty w tym sezonie, marynarkę w królującej fuksji, czy paznokcie ombre, ale czy z przebranżowieniem jest tak samo? Czy to fajnie brzmiące hasło, zjawisko potrzebne IT, czy kobiety faktycznie stają się coraz odważniejsze i sięgają po to, czego chcą i zmieniają ten stereotyp.

"Dla mnie tytułowa moda to coraz więcej głosów, że SIĘ DA, coraz więcej przypadków efektywnych i efektownych zmian! Ludzie opisują swoją drogę do przebranżowienia, polecają szkoły/kursy/materiały dydaktyczne, oferują wsparcie... Pokazują, że nieważne, ile masz lat, jakie masz poprzednie doświadczenie itd. - jeśli coś w IT Cię zafascynuje, to sama decyzja o zmianie to już połowa sukcesu!"
Izabela Wilczyńska, absolwentka Bootcampu Data Science Future Collars

Przyjrzyjmy się, co mówią dane statystyczne o sytuacji Kobiet w IT. Posłużę się danymi, które pochodzą z „Raportu Kobiet w IT 2022” przeprowadzonego przez No Fluff Jobs, w którym miałam zaszczyt wziąć udział właśnie jako kobieta, która przebranżowiła się do IT.

"Wśród 1180 badanych kobiet 55,85% zadeklarowało, że pracuje w IT. Z kolei 40,59% to kandydatki, które dopiero planują start w branży. Co czwarta z badanych Polek i co piąta Węgierka deklarują, że pracę w IT podjęły pomimo ukończenia nietechnicznych studiów."

Cały raport o Kobietach w świecie IT możecie pobrać tutaj, a uważam że naprawdę warto, gdy wiernie odzwierciedla sytuacje nas kobiet.

Zmieniłam branżę transportową na IT i traktuję to jako wielki życiowy sukces, a gdybym miała drugi raz przejść tę drogę, bez wątpienia bym to zrobiła. To właśnie też jest powodem, dla którego tak rozwijam swoją działalność internetową, dzięki której nie tylko kobietom pomagam wejść do IT.  Swoje poniższe rozważania na temat tego zjawiska, wzbogaciłam o opinie innych niezwykłych ludzi, których miałam okazję poznać w trakcie i po przebranżowieniu.  

 

Czy branża IT faktycznie jest zdominowana przez mężczyzn jak głoszą stereotypy?

"Wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. Czyli udział Polek w sektorze wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie (24 miejsce)" - wskazali analitycy. Tymczasem średnia Unii Europejskiej wynosi "nieco ponad 19 proc."Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, stan na 24.05.2022r."

Liczby zawsze powiedzą nam prawdę, i jak widzimy, stereotyp o męskiej przewadze w branży tech zdecydowanie jest faktem, nie stereotypem.

Nie jestem obiektywnym przykładem, gdyż od dziecka wychowywałam się w męskim towarzystwie, pracowałam w męskiej branży, a teraz jestem w IT, gdzie też jest dość męsko - lecz nigdy mi to nie przeszkadzało.

Zmieniając branżę nie myślałam o tym w kategorii poskromienia stereotypów, czy pójścia za tłumem. Miałam dość obecnej pracy i pragnęłam zmiany przed 30! Uważam, że to była dobra decyzja, a rzucanie pracy bez planu B już kwalifikuje się do kategorii odwaga. 

Skoro artykuł jest mój pozwolę sobie na taki komentarz: wolę pracować z mężczyznami i dobrze się odnajduję tam, gdzie kobiety są w mniejszości. W moim odczuciu mężczyźni są bardziej konkretni, szybciej działają i nie ulegają tak emocjom. Oczywiście, nie zgodzę się z faktem, że mężczyzna ma zarabiać więcej, niż kobieta, która posiada dokładnie takie same kompetencje, wiedzę i poziom stanowiska. Cieszę się, że to się zmienia. 

"Jest olbrzymim zwolennikiem kobiet w zespołach IT (szczególnie, że w większości przypadków siedzą w nich sami faceci). Płeć piękna zdecydowanie zmienia atmosferę pracy całej ekipy, dodaje powiewu świeżości pomysłom i podejściu do wykonywanych zadań. Każdy częściej jest zmotywowany (by się pokazać z dobrej strony, jak solidny kolega), co bardzo pozytywnie działa na każdego z nas i powierzone obowiązki. Inaczej się rozmawia, jest więcej uśmiechu. Czego chcieć ponad to?"
Mikołaj Wolan, organizator WDI

Jakie znaczenie w IT ma różnorodność? – nie tylko pod względem płci

Zwyczajnie jest dobrze i fajnie, gdy towarzystwo jest mieszane, bo kto lubi monotonię? Myślę, że tutaj już nawet nie chodzi o sam pierwiastek damski, który wzbogaca męskie grono programistów i rzuca świeże i inne spojrzenie, ale…

Branża IT pozwala na pracę z domu nieważne w jakim kraju on jest, dzięki czemu mamy możliwość pracować z osobami o różnej narodowości, płci czy religii, a także osoby niepełnosprawne mogą czuć się swobodnie bo przecież wszyscy zasiadamy przy komputerze przed monitorem, a nie jest ważne na jakim krześle! 😊 

Dobrze jest tutaj wspomnieć także o międzynarodowym środowisku, które w IT jest niemalże codziennością. 

Czy zmiana branży okazała się dobra?

"Nigdy nie bałam się zmian, wręcz je kreowałam. I zawsze lubiłam się uczyć. Kursy, studia podyplomowe, szkolenia, … aż wreszcie trafiłam na Bootcamp Data Science w Future Collars. Ta zmiana była najważniejszą w moim życiu.  Znalazłam obszar, który łączył wiedzę z biznesu, matematyki, analizy danych i programowania w jedno. Data Science stało się dla mnie nie tylko pasją, ale sposobem na nowe zawodowe życie. Dziś pracuję dla korporacji, w młodym zespole AI, z ludźmi dla których mój wiek i płeć nie mają znaczenia, liczy się praca i zaangażowanie."
Dorota Gawrońska-Popa, absolwentka Bootcampu Data Science Future Collars

"Pamiętajcie proszę, że strach ma wielkie oczy i tak jest z jakąkolwiek zmianą. Ale jak już zmierzycie się ze swoim strachem i zaufać samemu sobie, że dacie radę to uwierzcie mi, że dacie. Aby poczynić jakiekolwiek kroki trzeba mieć w sobie zarówno odwagę, jak i cierpliwość ale do samych siebie:) Tego Wam życzę, cierpliwości i odwagi za jednym razem."
Moja mentorka Justyna Kałek

Moje życie nie było jakoś bardzo wyróżniające się na tle innych kobiet. Oczywiście, to nie jest tak, że go nie lubiłam. Jestem wykształconą kobietą, która kilka dobrych lat spędziła w korpo. Z racji rozpoczęcia pracy jeszcze w trakcie studiów, mogłam sobie szybko na wiele pozwolić. Lubiłam swoje życie. Jednak nadszedł moment, że chciałam zrobić coś więcej rozwinąć się, ale pozostać w swojej branży, gdzie czułam komfort, znałam ludzi, wtedy jeszcze nie wiedziałam że takie posunięcie sprawi, że znienawidzę kontenery i zmienię życie o 360 stopni. 

Zafundowałam sobie zmianę zawodu, przeprowadzkę… a to był dopiero początek. Dziś rozwijam się w IT, ciągle uczę się czegoś nowego, a po godzinach rozwijam swoją działalność w internecie, poznaję dużo inspirujących ludzi, mogę pracować z domu i na swojej działce. 

Nagle się okazało, że życie może wyglądać inaczej. Zmiana branży to był początek całej lawiny zmian, łącznie z perspektywą i spojrzeniem na swoje życie. 

Kilka wskazówek i porad na koniec

  1. "Nie bój się krytyki.
  2. Nie krytykuj sam siebie.
  3. Nie zawsze musisz otrzymać 6!
  4. Uwierz w siłę współpracy. Zawsze możesz dopytać lub poprosić o pomoc ludzi z Twojej sieci kontaktów.
  5. Porażka? Czy można mówić o porażce kiedy próbujesz czegoś nowego? Napoleon Bonaparte powiedział, że "nie popełnia błędów tylko ten który nic nie robi". Warto próbować. Próba to już sukces!"
    Alina Sieradzińska

Jeżeli codziennie rano wstajesz z łóżka i zastanawiasz się, co za  wymówkę wymyślić, aby dziś nie iść do pracy, to jest to dobry moment na zmianę. Zastanów się dobrze, czy branża IT nie potrzebuje właśnie Ciebie?

 

Jak brzmi odpowiedź na pytanie – przebranżowienie to odwaga czy trend?

Uważam, że zjawisko przebranżowienia, jest zwyczajnie dobre i potrzebne, gdyż świat technologii się rozwija i potrzebuje nowych talentów. Warto tu zauważyć, że zawodów w tej branży jest na tyle dużo, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie traktujmy tego więc jako modę, a kolejny etap w rozwoju świata. 

 

Maja Malinowska
Przeczytaj jeszcze więcej
GO4IT

Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański w rozmowie z dr. Maciejem Kaweckim opowiadają o swoim przebranżowieniu

W cyklu rozmów GO4IT dr Maciej Kawecki rozmawia z osobami, które z sukcesem przebranżowiły się i podęły pracę w branży IT. Wśród gości programu byli absolwenci kursów Future Collars — Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański. Iza, Maja i Robert, wcześniej niezwiązani z obszarem technologii, po bootcampach znaleźli wymarzoną pracę i rozwijają karierę w IT. Poznaj ich historie i zainspiruj się. Izabela Wilczyńska, Campaign Manager & Growth Analyst, Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański w rozmowie z dr. Maciejem Kaweckim opowiadają o swoim przebranżowieniu

Reskilling Nowe Zrodlo Talentow Dla Twojego Biznesu

Reskilling – nowe źródło talentów IT dla Twojego biznesu

W spotkaniu wzięły udział: Ewa Krupa (Orange Polska) – od 2018 kieruje komunikacją wewnętrzną i odpowiada za rozwój kompetencji w Orange. Wierzy, że kluczem do sukcesu organizacji są kreatywność i zaangażowanie pracowników oraz wykorzystanie nowych technologii, by wydobywać dzięki nim to, co najlepsze z ludzi. Ewa jest promotorką różnorodności w biznesie, korporacyjnych rebeliantów, zrównoważonego rozwoju i liderką zmiany kultury organizacyjnej w Orange.   Joanna Pruszyńska-Witkowska jest współzałożycielką i wiceprezeską Future Collars, szkoły Reskilling – nowe źródło talentów IT dla Twojego biznesu

Mateusz

“Dzięki byciu mentorem pomagam innym i zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako UX Designer” – rozmowa z Mateuszem Głaskiem, mentorem kursu UX Designer i Senior UX Designerem w Netguru

Dlaczego zdecydowałeś się na pracę mentora? Mam nutkę zacięcia nauczycielskiego i lubię pomagać ludziom w ich rozwoju. To moje powołanie i ścieżka życiowa. Po drugie, nie ma lepszego sposobu na skuteczną naukę samego siebie niż uczenie innych i opracowywanie dla nich materiałów. Praca jako mentor poszerza horyzonty, pozwala poznać więcej projektantów i zrozumieć ich zachowania oraz sposób projektowania. Dzięki byciu mentorem zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako “Dzięki byciu mentorem pomagam innym i zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako UX Designer” – rozmowa z Mateuszem Głaskiem, mentorem kursu UX Designer i Senior UX Designerem w Netguru

Fundusz Druga Edycja

Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.  Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Jak zarządzać luką kadrową w IT?

Luka kadrowa na rynku IT jest ogromnym problemem dla firm. Przyspieszenie technologiczne nie idzie w parze ze zdobywaniem nowych kompetencji przez pracowników. Specjaliści alarmują, że wskutek braku pracowników z określoną wiedzą i umiejętnościami wiele projektów nie będzie zrealizowanych, a firmy będą tracić swoją pozycję na rynku. Przestając się rozwijać, wypadną z gry. Mądre zarządzanie luką kadrową to dzisiaj konieczność.    Luka kadrowa na rynku IT Nie od dziś wiadomo, że na rynku IT Jak zarządzać luką kadrową w IT?