Rozpoczęcie pracy jako Junior Developer to piękny punkt w karierze.
Z jednej strony jest w nas ciekawość świata i otwartość na niesamowite doświadczenia, które wkrótce się wydarzą. Z drugiej nosimy w sercu obawy czy sobie damy radę. Stare polskie przysłowie mówi „kiedy wchodzisz między wrony, musisz krakać jak i one”. Sprawdź nasz słownik programisty.
Słownik programisty to bardzo przydatna rzecz. Jakie słowa powinien znać każdy junior developer, by odnaleźć się wśród bardziej doświadczonych kolegów?
Algorytm
To po prostu ciąg kroków koniecznych do wykonania określonego zadania. Na przykład, jeśli chcesz zrobić herbatę, to algorytmem jest wyjęcie kubka z szafki, zasypanie herbaty, wstawienie wody, zalanie herbaty.
Aplikacja webowa
To forma aplikacji, która dostępna jest przez przeglądarkę internetową, na przykład Chrome, Firefox, Edge.
Budowanie, kompilowanie
Są to procesy, które związane są z przetłumaczeniem przez komputer kodu z języka dla niego zrozumiałego na gotową aplikację. Budowanie jest pojęciem szerszym, obejmującym w sobie kompilację, ale w języku potocznym można usłyszeć zamienne używanie tych pojęć.
Bug
Z angielskiego robak. Nazwa określa błąd w kodzie. Można jej używać zarówno do błędów krytycznych, które sprawiają, że cała aplikacja się nie uruchamia, jak i do błędów powodujących, że aplikacja działa nieprawidłowo. Walka z bugami to ważny element pracy każdego programisty.
Domena
W najogólniejszym rozumieniu jest to adres, pod jakim znajduje się strona www. Na przykład domena naszej strony to www.Future Collars.pl
Framework
Jest to biblioteka, czyli zewnętrzny zbiór plików z kodem, który rozszerza możliwości aplikacji. Przykładowo programista korzystający z framework’u obsługującego funkcje matematyczne, nie musi ręcznie pisać skomplikowanych matematycznych wzorów, tylko może je wywołać bezpośrednio z biblioteki.
Hardware
To elementy fizyczne, z których zbudowany jest komputer, na przykład: procesor, karta graficzna, klawiatura.
Nerd
Osoba zakręcona na punkcie technologii, gier, komputerów.
Serwer
Każda strona internetowa musi mieć swoje miejsce w sieci. Serwer umożliwia nam trzymanie naszych plików w sieci, a także ich upublicznianie w postaci strony www czy materiałów multimedialnych.
System kontroli wersji
Praktycznie w każdym dużym projekcie korzysta się z jednego z systemów kontroli wersji. Najpopularniejsze z nich to GIT oraz Perforce. Systemy te umożliwiają jednoczesną pracę wielu osób nad jednym zadaniem i pomagają automatycznie połączyć ze sobą pliki. Przykładowo, jeśli w projekcie jest trzech programistów i w pięć plików, każdy z nich na swoim komputerze ma lokalną kopię plików. Następnie przez system wysyła ten plik, który zmienił, a już GIT lub Perforce dbają o to, by sprawdzić, czy ktoś inny w międzyczasie nie edytował pliku, a jeśli tak, to by go odpowiednio połączyć ze sobą.
UI
Z angielskiego user interface, czyli to, co na ekranie widzi użytkownik. W wielu firmach za zaprojektowanie wyglądu UI odpowiadają graficy i projektanci UI, natomiast za napisanie kodu obsługującego ten wygląd odpowiada już programista. Jest też coś takiego jak UX, czyli user experience, które pomaga określić, jak bardzo aplikacja jest dla odbiorcy prosta w obsłudze, użyteczna i intuicyjna.
Wdrażanie
Najczęściej powiązane z gotowymi aplikacjami robionymi na zamówienie klienta. Wdrażanie oznacza cały proces polegający na udostępnieniu aplikacji odbiorcy końcowemu, poprzez na przykład wgranie aplikacji u klienta, uruchomienie jej na specjalnych serwerach, przeszkoleniu pracowników z obsługi aplikacji i tak dalej.
WordPress
Jest to jeden z ogólnodostępnych i darmowych systemów CMS umożliwiających łatwe zarządzanie treścią. WordPress pozwala nam na postawienie i administrowanie stroną internetową.
Mamy nadzieję, że nasz słownik programisty okaże się przydany w początkach Twojej kariery! Koniecznie sprawdź też nasze kursy.