29% stron w sieci, od małych blogów po duże portale newsowe, działa w oparciu o system zarządzania treścią WordPress. Elastyczność tego systemu sprawia, że zdobywa on nowych użytkowników. Często nie mają oni pojęcia o podstawowych zasadach obowiązujących przy tworzeniu stron WordPress. Brak tej wiedzy, może przysporzyć sporo problemów w przyszłości właścicielowi strony.
Zastanawiasz się, co zrobić, aby tworzenie stron WordPress przynosiło efekty? Przede wszystkim należy dokładnie poznać ten system oraz wiedzieć, jakich błędów unikać przy projektowaniu. Zobacz, jakie błędy często popełniają osoby oferujące tworzenie stron WordPress. Poradnik praktyczny przygotowany przez ekspertkę, która prowadzi kursy poświęcone temu tematowi, pozwoli Ci poznać 10 najczęstszych problemów.
1. Brak wyraźnej wizji dotyczącej funkcjonalności strony opartej na WordPress
Każdy proces tworzenia strony w WordPress powinien poprzedzać szczegółowy wywiad lub zastanowienie się, do czego dana strona będzie służyła. Do jakiego odbiorcy jest kierowana? Jaki główny cel ma spełniać? W jaki sposób, poprzez jakie funkcjonalności można zrealizować te założenia?
Często projekt trzeba rozrysować markerem, podając informacje, jaka interakcja ma nastąpić po kliknięciu na dany przycisk lub co się ma wyświetlić, np. po najechaniu wskaźnikiem myszy na wybrane pole.
Zupełnie inne funkcjonalności trzeba dodać do prostej strony, która będzie zwykłą wizytówką. Nieco inne do sklepu, a jeszcze inne rozwiązania zastosujesz na Landing Page. Ważne jest wiedzieć, jaką strategię marketingową i komunikacyjną obrał właściciel strony. To, od tego będzie zależało, z jakimi dodatkowymi narzędziami należy połączyć serwis.
2. Wybór serwera w oparciu o cenę, bez sprawdzenia specyfikacji
Często jest tak, że początkujący twórcy pozostawiają klientowi wybór serwera. Ten dokonuje go na podstawie ceny, nie uwzględniając tego, jakie parametry techniczne dany usługodawca oferuje. Tymczasem strony www WordPress mają określone wymagania techniczne. Serwer również należy wybrać w oparciu o cel, jaki ma osiągnąć strona oraz jaką liczbę odwiedzających planuje się gościć.
Podstawowa kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to zdefiniowanie, jakiego rodzaju serwera (współdzielony, VPS, dedykowany) potrzeba, by strona działała szybko i sprawnie. Czy będzie potrzebny serwer, który zapewnia lepszą moc obliczeniową (lepsze procesory, więcej pamięci RAM itp.)?
Warto sprawdzić, jaka wersja interpretera PHP jest zainstalowana na serwerze. Dla przykładu: czy są limity np. na pojemność bazy danych, miejsce na dysku na pliki oraz transfer danych. Jakie są ograniczenia co do ilości kont e-mail? Należy sprawdzić, czy serwer zapewnia ochronę antywirusową oraz przed atakami. Jak często jest robiona kopia zapasowa? Ważne informacje dotyczą również dostępności serwera.
Każdy serwer potrzebuje czasu na konserwację. Warto zatem wiedzieć, jak częste oraz w jakich porach dnia są przerwy w dostawie usługi. Należy również sprawdzić, czy oferta uwzględnia również certyfikat SSL (Secure Sockets Layer). Zapewnia on ochronę witryn internetowych poprzez bezpieczne połączenie z serwerem. Zaawansowane szyfrowanie danych zapewnia ochronę przetwarzania wrażliwych informacji, takich jak dane prywatne, płatności, loginy i hasła.
Na forach internetowych warto zapytać o opinię o danym hostingu. Dowiedz się, czy często są awarie oraz jak wygląda wsparcie techniczne. Może okazać się, że wsparcie techniczne widnieje tylko w ofercie.
3. Pominięcie kwestii bezpieczeństwa
Nawet jeśli serwer zapewnia podstawową ochronę, to może nie uchronić strony przed zagrożeniami i atakami w Internecie. Potencjalne zagrożenie niosą za sobą: instalowanie wtyczek z niezweryfikowanego źródła, niezaktualizowane wtyczki, niezabezpieczone przed spamem pole „dodaj komentarz”, przechowywanie w panelu nieużywanych motywów oraz wtyczek, stosowanie domyślnego loginu „admin” oraz słabych haseł, wyłączenie aktualizacji samego WordPressa, brak certyfikatu bezpieczeństwa SSL i wiele innych. Tworzenie stron www WordPress bez przemyślenia tych kwestii może się skończyć dużymi problemami.
4. Zmiana plików konfiguracyjnych bez refleksji o konsekwencjach
Częstym błędem początkujących twórców, zwłaszcza tych, którzy nie znają się na programowaniu jest „grzebanie” w plikach konfiguracyjnych i podmienianie kodu na podstawie niesprawdzonej, znalezionej w Internecie informacji.
Owszem tworzenie stron internetowych WordPress wymaga czasami modyfikacji kodów, jednak nie powinno się tego robić bez odpowiednio szerokiej wiedzy oraz kompetencji. Cała sztuka polega na tym, aby wiedzieć, co zmienia się w kodzie i jakie następstwa będą miały te zmiany. Zanim więc zaczniesz cokolwiek modyfikować, uzyskaj odpowiednie kompetencje. Możesz to zrobić np. na bootcampie programistycznym online.
Zapisz się na kurs programowania HTML i CSS
5. Wybór nieodpowiedniego motywu do strony
To błąd, który na początku swojej przygody z WordPressem popełniają nawet najlepsi. Ogromna ilość dostępnych motywów, w tym bezpłatnych sprawia, że początkujący twórca w repozytorium czuje się jak dziecko, które trafiło do sklepu z zabawkami. Zaczyna bawić się i kierować uwagę na tak zwane bajery wbudowane w motyw, zamiast ocenić czy wygląd, funkcjonalność i aspekty techniczne danego motywu pomogą osiągnąć cel, w jakim strona powstaje.
Jeśli trzeba zaprojektować zwykłą wizytówkę usługi lub produktu, to czy jest sens instalować motyw o strukturze magazynu lub dużego portalu? Tworzenie stron na WordPressie wymaga stałej obserwacji rynku. Trendy co do wyglądu stron w Internecie zmieniają się tak szybko jak te w modzie. Kiedyś były popularne strony tworzone we Flashu, obecnie króluje prostota, minimalizm. Jak najmniej rozpraszaczy – wyskakujących okienek, sliderów i podobnych elementów na stronie. W tym temacie warto przeczytać ciekawy artykuł o tym Jak wybrać dobry motyw WordPress Jacka Kłosińskiego.
Naucz się podstaw WordPressa w 8 tygodni pod okiem doświadczonych mentorek!
6. Instalowanie zbyt dużej liczby wtyczek
Wtyczki, czyli dodatki rozszerzające funkcjonalność strony www WordPress, są zbawieniem dla osób, które nie potrafią programować. Nie umiesz zrobić kopii zapasowej? To nie problem! W repozytorium jest wtyczka, która zrobi to za Ciebie. Potrzebujesz formularza kontaktowego, ale nie umiesz go napisać? Na pewno coś znajdziesz w repozytorium.
Tak wtyczki są zbawieniem dla początkujących twórców, ale należy ich używać z głową. To, że prawie na każdy wypadek można znaleźć wtyczkę w repozytorium, nie znaczy, że wszystkie musisz mieć na stronie. Dotyczy to również sytuacji, w której tworzysz stronę dla klienta.
Nie wiesz czy autor wtyczki jest doświadczonym programistą, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę przy tworzeniu rozszerzeń ani czy zrobił wtyczkę starannie. Niektóre wtyczki mogą spowolnić działanie strony, a nawet spowodować, że strona niepoprawnie wyświetlała się lub pojawi się komunikat o błędzie, który zablokuje dostęp do kokpitu. W tej sytuacji pomoże usunięcie wtyczki z katalogu na serwerze przez FTP.
Czasami nawet dobrze napisana wtyczka może przestać działać, bo zmieniły się standardy, a twórca nie zdążył jej poprawić lub po prostu już jej nie wspiera.
Jeśli poważnie myślisz o WordPressie, jako o źródle swojego utrzymania, warto nauczyć się pisać własne wtyczki i motywy. Nauczysz się tego na kursie.
7. Instalowanie wtyczek All-in-One
Kolejny grzech, który popełniają osoby odpowiedzialne za tworzenie stron WordPress , to instalowanie wtyczek All-in-One, czyli „wszystko w jednym”. Przykładem takiej wtyczki jest np. Jetpack.
Wtyczki tego typu też należy instalować z rozwagą. Jeśli zamierzasz korzystać tylko z jednej funkcjonalności z ogromu dostępnych w niej możliwości, to zastanów się, czy jest sens instalowania całej paczki. Dodatkowo nie wszystkie funkcjonalności oferowane przez wtyczkę mogą spełniać Twoje oczekiwania. Np. formularz kontaktowy w wyżej wymienionej wtyczce ładuje wszystkie wiadomości do kokpitu, a nie na adres e-mail. Czyli, by sprawdzić wiadomości, które odwiedzający wysłali przez formularz kontaktowy dostępny na stronie, trzeba zalogować się do kokpitu w WordPressie.
Korzystanie z wtyczek All In One może prowadzić również do konfliktu z innymi rozszerzeniami, które są zainstalowane na stronie.
8. Brak stosowania zasad UI/UX w tworzeniu stron internetowych WordPress
User interface i User experience (UI/UX) są bardzo ważne. UI – odpowiada za aspekt techniczny, czyli to, z czego (z jakich funkcjonalności) ludzie korzystają na stronie. UX – odpowiada za aspekt emocjonalny, czyli to czego użytkownik doświadcza odwiedzając stronę.
Brak mobilnej wersji strony, nieczytelne czcionki, stosowanie zbyt wielu różnych krojów i rozmiarów fontów, niefunkcjonalna strona (np. strona niedostosowana dla osób słabo widzących), chaos, nieodpowiednie odstępy między wierszami, złe dobranie koloru tekstu do koloru tła, zbyt długo ładująca się strona oraz inne ważne elementy odpowiadające za funkcjonalność oraz wygląd serwisu mogą spowodować, że użytkownik szybko go opuści i pójdzie do konkurencji.
Często zapomina się sprawdzić wygląd strony na różnych urządzeniach oraz w przeglądarkach. Niestety ten sam motyw może inaczej wyświetlać się w Mozilli, a inaczej w Operze. Natomiast responsywność strony (wygląd dostosowany do urządzeń mobilnych), to obecnie standard.
Strona powinna być łatwa w obsłudze oraz sprawiać by użytkownicy jak najdłużej chcieli na niej pozostać lub do niej wracać.
Zostań UX Designerem
9. Pominięcie kwestii optymalizacji strony
Szybkość działania strony jest bardzo ważna. Ważne też, by była przyjazna dla robotów indeksujących Google – ma to znaczenie dla pozycjonowania.
Nieodpowiedni format i rozmiar obrazków, brak opisu oraz nieczytelne nazwy obrazków (np. 03864.jpg), nieprzyjazne lub niedziałające linki, zbędne elementy w sekcji <head>, spowalniające stronę wtyczki, nieprzemyślany sposób na kategoryzację treści (np. używanie do wszystkich wpisów zarówno kategorii jak i tagów), wszystkie te elementy mogą źle wpływać na SEO (Search Engine Optimization) strony oraz negatywnie odbijać się na widoczności witryny w rezultatach wyszukiwania. Dlatego zastanawiając się, jak zrobić stronę w WordPress, trzeba koniecznie zadbać o aspekt SEO.
10. Brak aktualizacji i kopii zapasowych strony
Niezaktualizowany WordPress, motyw czy wtyczka to otwarta brama na ataki, wirusy oraz spam.
Kolejnym błędem jest poleganie tylko na kopii zapasowej robionej automatycznie przez hosting oraz przechowywanie jej na tym samym serwerze, gdzie jest postawiona strona. W przypadku awarii serwera nie masz dostępu do kopii zapasowych. Kopie zapasowe trzeba wykonywać zarówno w odniesieniu do bazy, jak i plików znajdujących się na serwerze. Kopie zapasowe najlepiej trzymać w odpowiednio opisanych folderach (np. kopia_bazy_nazwastrony_data lub kopia_pliki_nazwastrony_data) w kilku miejscach: na komputerze, na dysku zewnętrznym lub w chmurze.
Co do częstotliwości wykonywanych kopii, to zdecydowanie należy je robić przed każdą aktualizacją lub poważną zmianą serwisu oraz po wprowadzeniu zatwierdzonych modyfikacji.
Podsumowanie
10 poruszonych błędów w tworzeniu stron WWW w WordPress wymaga bardziej szczegółowego omówienia. W tym artykule jest tylko zarys tematów. Kiedy będziesz rozpoczynać przygodę z WordPressem na dobrym kursie, przestudiujesz dokładniej poruszone tematy. Zapisz się na specjalistyczne szkolenie z WordPressa w Future Collars, a otworzysz sobie drogę do sukcesu zawodowego!