Ambasadorka innowacji
Agnieszka Pietrzak, menadżerka ds. Współpracy Technologicznej w Huawei, ma humanistyczne wykształcenie, zajmuje się nowymi technologiami i geografią, a obecnie pracuje ze startupami i projektami badawczo-rozwojowymi. To połączenie powoduje, że niełatwo nazwać zawód, jaki wykonuje: “Technologia to dziedzina, w której nie ma łatwych odpowiedzi i w której pewne rzeczy się tak bardzo przenikają, że tych odpowiedzi nawet nie warto szukać” – stwierdziła nasza rozmówczyni.
W Huawei Agnieszka jest poszukiwaczką innowacji, a jej zadaniem jest łączenie innowacji w ramach firmy ze środowiskiem innowacji lokalnych z obszaru, za który odpowiada. Pełni rolę łącznika między firmą a środowiskiem zewnętrznym, czyli startupami i uczelniami. Musi więc obserwować trendy, uczestniczyć w konferencjach, eventach, ale też wspiera pozyskiwanie i wykorzystywanie środków na projekty badawczo-rozwojowe: “Każda duża firma realizuje wiele projektów, w działalności badawczo-rozwojowej pewne obszary przenikają się, a nie zawsze w firmie są wszystkie kompetencje i wcale nie muszą być. Rzeczywistość zmienia się tak szybko, że trudno jest zbudować zespoły, które wiedzą wszystko, więc naturalne jest, że firmy sięgają po wiedzę naukową, po rozwiązania, które zbudowały startupy” – wyjaśnia.
Zarządzanie projektami naukowo-badawczymi
Agnieszka najpierw planowała karierę naukową, więc podjęła studia doktoranckie. W tym czasie nabywała doświadczenia w pracy w projektach w Centrum Badań Fizycznych w PAN. Studia doktoranckie rozbudziły chęć nieustannego doskonalenia i rozwijania się. Dzięki projektom międzynarodowym dostrzegła, że współpraca różnych osób i instytucji pozwala osiągnąć cele, których nie można zrealizować w pojedynkę. Kiedy Komisja Europejska zaprosiła Agnieszkę do pracy przy ocenianiu projektów innowacyjnych, jak sama przyznaje, było to wielkie zaskoczenie i wyróżnienie. Do dzisiaj kontynuuje tę współpracę w nieco innym obszarze.
Biznes
“Na uczelni dostrzegłam, że pewne idee i pomysły trafiają do szuflady, nie są wdrażane i nie przynoszą korzyści — nie tylko biznesowych, ale też społecznych. Mogą być świetne, ale jeśli nikt ich nie widzi, nic z tego nie będzie” – tłumaczy decyzje o przejściu do biznesu. “W Polsce pokutuje taki pogląd, że jeśli nauka ma aspekt praktyczny, przestaje być nauką, co nie jest prawdą” – dodaje. Agnieszka potwierdza, że projekty, z którymi pracuje w Huawei, bazują na bardzo dobrej jakości badaniach naukowych. Zna środowisko naukowe, wie, jakie są jego bolączki, dlatego potrafi im zaradzić tak, by współpraca opłacała się i stronie biznesowej, i naukowej. Jeśli duża firma szuka do współpracy naukowców albo startupów, dostaje kompetencje i rozwiązanie problemu, ale korzystają naukowcy albo startupy, zyskując fundusze na rozwijanie swoich pomysłów.
Agnieszka czerpie satysfakcję z tego, że potrafi zrealizować projekty, które na początku wydawały się nierealne. Zdradza też, w jakie projekty ostatnio była zaangażowana i jaki miały one wpływ na poprawę życia ludzi.
Jak zaplanować swoją ścieżkę kariery?
Przede wszystkim trzeba mieć chęć do rozwiązania się, uczenia się nowych rzeczy i budowania relacji. Nie ma znaczenia wykształcenie, ale otwartość i komunikatywność. Jako mentorka Agnieszka nieraz spotyka się z sytuacją, kiedy jej podopieczne nie doceniają swoich możliwości i nie próbują nowych rzeczy, choć bardzo tego chcą: “Wystarczy schować w kąt swoje blokady psychiczne, które zwłaszcza kobiety mają dość mocno zakorzenione, i spróbować!”. Agnieszka docenia każde doświadczenie — i po stronie uczelni, i po stronie biznesu. Ważna jest interdyscyplinarność, bo na styku różnych obszarów powstają najbardziej imponujące rozwiązania.
Kobiety, do dzieła!
Kobiet, które zakładają startupy, jest mało, bo jest ich relatywnie mniej w biznesie. Jest to uwarunkowane społecznie. Jednak w młodym pokoleniu nie widać już aż tak dużej różnicy. Najlepsze zespoły powstają w miejscach, gdzie ceni się różnorodność. Niestety, kobiety nie doceniają siebie i swoich możliwości, za długo się zastanawiają: “Jeśli za długo się zastanawiasz, ktoś może wymyślić cos podobnego” – ostrzega Agnieszka.
Kobiety wnoszą do biznesu empatię, relacje i bardziej ludzkie podejście, dzisiaj liczą się nie tylko efekty, ale też droga do celu. Obecnie mamy wiele możliwości rozwoju, są szkolenia, mentorzy, osoby o podobnych zainteresowaniach, networking.
Jak zmienić swoje zawodowe życie?
Zmiana nie jest rzeczą złą. Nawet jeśli coś wydaje się pozbawione sensu, warto to sprawdzić. Trzeba kwestionować zastaną rzeczywistość, zadawać pytania, szukać jeszcze lepszych rozwiązań. Dzisiaj wiele osób chętnie dzieli się wiedzą — łatwiej więc o wsparcie, mentoring, networking. “Inspiracja, jaką dają mi inne osoby, jest nieoceniona” — podkreśla Agnieszka. A jeśli w pracy spędzamy dużo czasu i się męczymy w tym, co robimy, warto spróbować i wprowadzić zmiany.