Jak wygląda wypełnienie wniosku krok po kroku w „Inwestuj w Rozwój”?

Autor:
Zespół Future Collars
Jak wygląda wypełnienie wniosku krok po kroku w "Inwestuj w Rozwój"?

Wnioskowanie jest proste! Wystarczy wejść na naszą stronę www.inwestujwrozwoj.pl i wybrać przycisk „Twoje konto”, który odniesie nas do logowania lub dla osób, które nie mają konta, pojawi się na dole adnotacja „Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się”.

Należy kliknąć oraz wprowadzić podstawowe dane, które umożliwią utworzenie konta: imię i nazwisko, e-mail oraz wymyślone przez nas hasło. Następnie przychodzi link aktywacyjny, który należy kliknąć. Tym sposobem już mamy założone konto w systemie. Czas na złożenie wniosków.

 

Dane uczestnika

We wniosku przede wszystkim wpisujemy swoje dane: imię oraz nazwisko. My jako „Fundacja Funduszu Współpracy” weryfikujemy wniosek formalnie. Zwracamy uwagę na poprawne wypełnienie: czy wszystko jest poprawne gramatycznie, nie ma literówek. Wpisujemy też adres zameldowania oraz zamieszkania (w celach korespondencyjnych), numer i serię dowodu tożsamości lub paszport w wypadku osób spoza Polski. Ważne jest to, że obcokrajowcy ubiegający się o dofinansowanie muszą mieć pozwolenie na pobyt i pracę w kraju. Jeśli ktoś nie posiada dowodu z powodu zgubienia lub utraty ważności dokumentu, wtedy tez może być paszport, ale zdecydowanie preferujemy dowód.

 

Dane statystyczne

Kolejna zakładka we wniosku to dane statystyczne, które określają obecny status na rynku pracy. Mamy do wyboru kilka opcji: bezrobotna zarejestrowana, bezrobotna niezarejestrowana, bierna zawodowo (w rozumieniu np. urlop wychowawczy, student, emeryt), osoba pracująca: zatrudniona lub samozatrudniona. Reszta danych to stan cywilny, wykształcenie itp.

Wniosek składamy tylko w swoim imieniu.

 

Zdolność kredytowa

Kolejny punkt to zdolność kredytowa. Fundacja Funduszu Współpracy sprawdza tę kategorię tylko pod względem poprawności wypełnienia. Weryfikacja zdolności jest przeprowadzana przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Starachowicach na podstawie źródła dochodu. Jeśli ktoś jest zatrudniony na umowę o pracy – zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach netto i brutto na podstawie 3 ostatnich miesięcy. Taki wniosek jest też dostępny u nas na stronie w zakładce „dokumenty”. Może to być również wzór od pracodawcy, ale czasem może tam czegoś brakować, wiec najlepiej skorzystać z naszego wzoru. Potem we wniosku przepisujemy dane z ww. zaświadczenia, czyli: informacje o pracodawcy, o tym, od kiedy trwa zatrudnienie ew. do kiedy, i średni dochód netto, dokładnie ten z zaświadczenia. Średnia nie suma – często jest to mylone przez uczestników.

Jeżeli chodzi o umowę zlecenie lub o dzieło: prosimy o zaświadczenie, lub skan umowy i 3 wyciągi z konta, które wykażą wpływy z tytułu wykonanej pracy. Przez wyciąg rozumie się wybrane konkretnie wpłaty z tytułu dochodu z konkretnej umowy – nie wszystkie transakcje z 3 ostatnich miesięcy w ogóle.

Osoby samozatrudnione – PIT za zeszły rok i zestawienie finansowe z ostatnich 12 miesięcy od momentu składania wniosku.

Dochód z innych źródeł np., ZUS, 500+, najmu lokalu, stypendium, alimenty itp. wniosek podpowiada w kategorii „inne” różne możliwości i dokumenty, które trzeba załączyć poświadczając konkretne wybrane źródło dochodu. Zazwyczaj jest to wyciąg z konta dochodu z ostatnich 3 miesięcy – z tytułu tego świadczenia lub zaświadczenie z ZUS-u o przyznaniu danego świadczenia.

Następnie w tej zakładce należy przedstawić swój majątek, można nie trzeba. Jeżeli ktoś posiada to podnosi zdolność kredytowa np. nieruchomości, oszczędności, lokaty. Tutaj nie potrzeba poświadczenia dokumentacji.

Jeżeli ktoś nie posiada źródła dochodu, ale posiada majątek to to podnosi zdolność kredytowa. Jeśli ktoś nie ma własnego dochodu. Zazwyczaj wtedy osoba jest proszona o pokazanie zabezpieczenia.

Każdy ma szanse na zdobycie pożyczki, nawet bez bieżącego źródła dochodu. We wniosku przedstawiamy tylko źródło dochodu, które jest aktualne na dzień składania wniosku, czyli nie umowa, która się już skończyła – nawet 3 dni temu. Jeśli umowa np. ma skończyć się za 3 dni to jest osoba posiadająca dochód. Potem dochód jest sprawdzany przez naszego partnera.

 

Cel pożyczki

Potem przechodzimy do celu pożyczki – oczywiście forma kształcenia osób dorosłych, ale nie ograniczamy państwa w zakresie tematyki, czyli np. kursy programistyczne, których jest bardzo dużo.

Potem wpisujemy dane instytucji, czyli dane rejestrowe – bardzo ważne, żeby był to adres zawarty w KRS, nie zawsze adres siedziby podany na stronie nim jest. Warto to sprawdzić, aby skrócić czas realizacji i uniknąć błędów.

Potem uzupełniamy konkretną nazwę szkolenia, nie tylko kurs, tylko pełna nazwa np. ze strony. Ceny praz daty trwania bez konkretnego dnia, chyba że kurs rozpoczyna się w miesiącu, w którym składamy. Tam trzeba podać konkretny dzień, aby sprawdzić, czy kurs już się nie rozpoczął.

 

Dane o pożyczce

Następnie dane o pożyczce: jaka kwota kursu ma być pokryta. Można wziąć pożyczkę w całości lub tylko na część kursu – wybieramy to dowolnie. Potem wybieramy ilość dat od 12 do 36. Pożyczka jest nieoprocentowana, wiec rozkładamy na raty i spłacamy czystą kwotę.

 

Zabezpieczenie

Zabezpieczenie trzeba wskazać, jeśli pożyczka przekracza 10 tys. złotych. Może być poręczenie, hipoteka, weksel in blanco, blokada środków na koncie, oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Na dany moment składania wniosku tylko wybieramy zabezpieczenie z rozwijanej listy, nie trzeba żadnych formalności składać. Zabezpieczenia są opisane, trzeba się zapoznać, większość trzeba zrealizować u notariusza. Dokładna instrukcje otrzymuje się w momencie otrzymania pożyczki. O to nie należy się martwic.

Zabezpieczenie u osób, które nie przekraczają 10 tys., ale nie mają zdolności kredytowej np. brak źródła dochodu, mogą mieć jakiś majątek i mają czystą historię kredytową. Wtedy warto wskazać takie zabezpieczenie. Wtedy zazwyczaj taka pożyczka ogranicza się do 5 tysięcy złotych. Wtedy i tak należy we wniosku wpisać konkretną cenę wskazanego szkolenia, nawet jeśli przekracza 5 tys. Każdy wniosek rozpatrujemy indywidualnie.

 

Oświadczenie

Kolejna zakładka to oświadczenie to wymóg formalny, dotyczy ono przetwarzania danych osobowych i udzielenie pełnomocnictwa agencji o sprawdzenie informacji w BIG-u.

 

Ankieta

Ankieta oceny, dlaczego ktoś się zdecydował na pożyczkę.

 

Teraz wypełnianie wniosków nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące projektu, umorzenia oraz formalności związanych z projektem?
Zapoznaj się z kolejną częścią naszego wpisu, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytania, które padły podczas naszego Live o „Pożyczkach na kształcenie”

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: