Własna strona internetowa to konieczność w XXI wieku, jeśli chce się rozwijać swój biznes lub budować markę osobistą. Wielu osobom tworzenie strony www ciągle kojarzy się z setkami linii niezrozumiałego kodu. Tak było kiedyś! Dziś mamy WordPress. Co to jest i jak go używać?
WordPress, czyli jak stworzyć stronę www
Stworzenie strony www jest dużo prostsze niż kilkanaście lat temu. Gotowe narzędzia do tworzenia stron, profesjonalnie nazywane CMS – Systemami Zarządzania Treścią – umożliwiają zbudowanie serwisu za pomocą drag&drop, czyli przeciągania poszczególnych elementów. Co więcej, systemy CMS dają szeroki dostęp do gotowych rozwiązań – motywów i wtyczek, dzięki którym strona www może zostać wzbogacona o praktycznie każdą funkcjonalność, jaką sobie wymyślimy. Jedną z najpopularniejszych platform, która pozwala działać tą metodą, jest WordPress. Dla początkujących (i nie tylko) to doskonałe narzędzie.
Co to jest WordPress?
WordPress to najpopularniejsze i prawdopodobnie największe narzędzie do tworzenia stron www. WordPress powstał w 2003 roku. Od początku twórcy WordPressa wyznawali ideę OpenSource, czyli wolnego oprogramowania. Chodzi o to, że kod WordPressa jest ogólnodostępny i każdy programista może modyfikować go stosowanie do swoich potrzeb. Co więcej, dzięki OpenSource WordPress jest bezpłatny.
Przez te wszystkie lata powstały tysiące wtyczek i motywów. Wiele z nich zostało opublikowanych na oficjalnej stronie WordPressa, a co za tym idzie – także są dostępne na licencji OpenSource. Daje to użytkownikowi WordPressa dostęp do niezliczonej liczby konfiguracji. Właśnie dlatego tak wiele osób szuka instrukcji obsługi WordPress dla „zielonych”. Poznanie tego systemu to punkt wyjściowy do profesjonalnej kariery w IT.
Chcesz pracować w IT? Sprawdź bezpłatnie w 15 min, czy masz predyspozycje!
Czym jest wtyczka i motyw?
Dwa najważniejsze słowa w WordPressie, to motyw i wtyczka. Całe budowanie strony www bazuje na tych dwóch elementach.
Motywy to gotowe wizualne szablony stron www. Każdy, kto pracuje na WordPressie, zaczyna tworzenie nowej strony www od wybrania odpowiedniego motywu. W nim jest zapisany układ kolumn na stronie, kolorystyka, rozmieszczenie banerów, menu i innych elementów. Niektóre motywy są przystosowane pod strony wizytówki dla firm, inne świetnie pasują do prezentowania portfolio fotograficznego. Dobór odpowiedniego motywu do tematyki strony to już połowa sukcesu.
Jakie wtyczki do WordPress wybrać? Nikt nie chce mieć strony takiej, jaką mają inni. Dlatego wykorzystuje się wtyczki, które pozwalają modyfikować standardowo dostępny szablon. Nauczenie się dobierania i używania ich to jeden z elementów dobrych kursów WordPress dla początkujących. Te małe gotowe elementy oprogramowania z łatwością dodaje się do strony www, by wzbogacić jej funkcjonalność bądź zmienić wybrane elementy motywu.
Przykładowo, wtyczka może dodać formularz na stronie, zmienić kolorystykę i czcionki lub wyświetlić przyciski związane z mediami społecznościowymi. Brzmi skomplikowanie, ale gdy zaczyna się pracę nad stroną www wszystko okazuje się intuicyjne. Czasami wystarczy jeden poradnik WordPressa dla początkujących, by rozpocząć swoją przygodę. Jedyną trudnością, jaką napotka początkujący twórca WordPressa, jest mnogość możliwości: wybranie odpowiedniego motywu i znalezienie wtyczek spośród wszystkich dostępnych może przyprawić o ból głowy. Ale i na to jest sposób!
WordPress - poradnik dla początkujących
Ucząc się WordPressa, warto wybrać kilka źródeł, z których będziemy korzystać i… zaprzyjaźnić się z wyszukiwarką Google. Jest wielce prawdopodobne, że ktoś już wcześniej szukał rozwiązania, którego i my potrzebujemy. I z tego powodu ktoś inny napisał artykuł na ten temat. Jeśli więc nie wiemy którą wtyczkę wybrać – spytajmy Googla, on zna odpowiedź. WordPress – poradnik dla początkujących znaleziony w internecie często pomaga w rozwiązaniu podstawowych problemów na stronie.
Jednak ucząc się samodzielnie, można napotkać na spore wyzwania – na przykład na problem techniczny, którego nie jest się w stanie rozwiązać. Owszem, znajdziesz podpowiedzi w Google, ale może Ci to zająć dużo czasu, a rozwiązania, które wyszukasz będą niepełne. Wszystko dlatego, że brak Ci doświadczenia i obycia w tym środowisku. Dlatego dobrą metodą jest nauka WordPressa na specjalnym bootcampie. To bardzo intensywny kurs programowania, w trakcie którego Mentor prowadzi Cię za rękę, pokazując wszystkie możliwości. Dodatkowo, podpowiada jakie motywy i wtyczki warto stosować. Zdobyta w trakcie bootcampu wiedza jest uporządkowana i od razu gotowa do użycia. Nie możesz tego samego powiedzieć o swoich kompetencjach, jeśli uczysz się nieregularnie, w wolnym czasie z różnych źródeł w Internecie.
Czasami wystarczy prowadzony od podstaw kurs typu „WordPress dla zielonych”, dzięki któremu w kilka tygodni poznasz najważniejsze funkcje tego CMS-a i nauczysz się w nim sprawnie poruszać.
Zapisz się na kurs WordPress dla początkujących
Wordpress jak zrobić stronę i rozwijać się dalej?
WordPress dla początkujących to kurs, który pomoże Ci stworzyć pierwszą stronę www. Zdobyte umiejętności możesz wykorzystać np. na własne potrzeby, przy rozwijaniu serwisu firmowego. Jeśli jednak zechcesz skoncentrować się na projektowaniu stron na WordPressie „na poważnie”, warto poszerzyć swoje kompetencje. Mogą Ci się przydać np. te z zakresu UI/UX Design – a więc tego, jak projektować strony w sposób przyjazny dla użytkownika. Dobrym pomysłem na rozwinięcie umiejętności będzie też kurs HTML i CSS.
Jeżeli nie jesteś pewien, co zrobić po tym, jak opanujesz WordPress dla początkujących, wypełnij test predyspozycji do pracy w IT. Tak w kilkanaście minut dowiesz się, jakie są przed Tobą perspektywy.