Wyłoniliśmy 12 stypendystów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT

Autor:
Zespół Future Collars
W tym roku Future Collars wraz z partnerami po raz drugi uruchomiło fundusz Różnorodność w IT, którego celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej lub finansowej w zdobyciu niezbędnych umiejętności do rozpoczęcia pierwszej pracy w branży IT. Spośród 93 zgłoszeń, które do nas napłynęły, wybraliśmy 12 finałowych beneficjentów, którzy rozpoczną naukę na wybranych kursach z oferty Future Collars.
Fundusz Druga Edycja

Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu. 

Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu NESsT i No Fluff Jobs, beneficjenci będą zobowiązani do pokrycia jedynie 10% kosztów wybranego kursu. Dzięki Eklektika – Language Means Business wezmą udział w lekcjach języka angielskiego, dedykowanego branży IT. Po ukończeniu szkolenia, stypendyści otrzymają wsparcie w rekrutacji od ekspertów Future Collars. Dzięki My Company Polska stypendyści mają gwarantowaną darmową prenumeratę miesięcznika My Company w wersji drukowanej i cyfrowej na rok. Dodatkowo, 4 najlepsze osoby dostaną nielimitowany czasowo dostęp do kursu Masterclazz IT przygotowanego przez No Fluff Jobs. Po zakończeniu kursu beneficjenci wezmą udział w programie mentoringowym u partnerów NESsT – m.in. JP Morgan, BNY Mellon czy Credit Suisse oraz otrzymają wsparcie w znalezieniu pracy. 

"Cieszymy się, że w tym roku po raz drugi mogliśmy dać szansę osobom znajdującym się w trudnym położeniu na zmianę swojej sytuacji zawodowej i wejście do IT. Wierzymy, że w różnorodności tkwi siła, a branża IT, aby tworzyć produkty i usługi dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, potrzebuje różnorodnych talentów" mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes i współzałożycielka Future Collars.

Poniżej przedstawiamy sylwetki 12 beneficjentów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT. Wszystkim ogromnie gratulujemy i trzymamy kciuki za ich rozwój i karierę w branży IT!

Basma jest uchodźczynią z Iraku. Do Polski przyjechała ponad 6 lat temu z dwójką dzieci, które teraz mają 7 i 10 lat. Jej mąż, ze względu na zobowiązania zawodowe, został w Iraku. Nada ukończyła w Bagdadzie Uniwersytet Technologiczny. Przez 10 lat nauczała matematyki.

Anna to mama niespełna 3-letniej córki, która za kilka miesięcy skończy 44 lata. Po związanej z macierzyństwem przerwie w zatrudnieniu, postanowiła przebranżowić się i wejść do IT. Wcześniej pracowała jako kierownik projektów.

Łukasz należy do społeczności LGBTQ. Ma za sobą kilka lat pracy w miejscach, w których nie mógł czuć się sobą. Od dłuższego czasu interesuje się IT, a od listopada uczy się na własną rękę UX i UI. W ramach zaangażowania społecznego, chciałby zostać mentorem pracującym z młodzieżą queer.

Tomasz w przyszłości chciałby mieszkać i pracować zdalnie w Hiszpanii – miejscu przyjaznym osobom z grupy LGBTQ. Uderzenie pandemii koronawirusa w sektor gastronomiczny, w którym pracował, nie pozwoliły mu na opłacenie bootcampu.

Zuzanna to mama trójki córek, z których najmłodsza ma rok, a najstarsza 6 lat. Będąc na urlopie macierzyńskim, codziennie przeznacza 4 godziny na naukę programowania z bezpłatnych materiałów dostępnych w internecie.

Patrycja jest mamą 3 małych dzieci i przebywa obecnie na urlopie wychowawczym. Dążąc do rozpoczęcia nowej ścieżki kariery w IT, zdobywała wiedzę na własną rękę. W ramach wolontariatu chce pomagać innym kobietom w dostrzeżeniu silnych stron, wzmocnienia poczucia własnej wartości i nabraniu odwagi do działania.

Dina pochodzi z Łotwy i od ponad 4 lat mieszka w Warszawie. Obecnie jest na urlopie wychowawczym i opiekuje się dwójką dzieci. Ze względów finansowych nie może pozwolić sobie na opłacenie kursu. Samodzielnie zdobywa wiedzę, oglądając webinary i tutoriale.

Paulina to mama dwójki małych dzieci, przebywająca na urlopie wychowawczym. Kiedy zdrowie jej dziecka zaczęło wracać do normy, postanowiła przebranżowić się na UX Designera. Samodzielnie zdobywa wiedzę z książek, szkoleń i kursów.

Paweł sporo pracy wykonał samodzielnie – ma na swoim koncie ukończone studia i zdobyte certyfikaty w IT, ale brakuje mu doświadczenia i praktycznych umiejętności. Nie może pozwolić sobie na opłacenie bootcampu ze względu na koszty rehabilitacji. W ramach wolontariatu chciałby poprowadzić warsztaty IT dla osób z niepełnosprawnościami lub uchodźców.

Kinga jest mamą dwójki małych dzieci. Pracowała wcześniej jako grafik, ale ze względu na niepełnosprawność i konieczność opieki i rehabilitacji jednego z dzieci, przeszła na świadczenie pielęgnacyjne. Interesują ją zagadnienia z pogranicza psychologii i IT, dlatego postanowiła zmienić zawód na UX Designera.

Małgorzata prowadzi firmę, która w trakcie pandemii odczuła spadek zainteresowania klientów. W związku z mniejszym zakresem obowiązków, pomagała w nauce jednej ze swoich dwóch córek, mającej lekkie upośledzenie umysłowe. Małgorzata jest umysłem ścisłym i postanowiła wrócić do tego, co kiedyś było jej bliskie – programowania.

Dorota marzy o przebranżowieniu i tworzeniu stron internetowych. Do świata IT postanowiła wejść w wieku 45+ lat i na własną rękę rozpoczęła naukę, ale potrzebuje wiedzy i wsparcia od doświadczonych mentorów. Ze względu na brak zatrudnienia, nie może pozwolić sobie na opłacenie kursu.

W celu ochrony danych, imiona beneficjentów zostały zmienione.

Więcej informacji o funduszu Różnorodność w IT, znajdziesz tutaj.

Przeczytaj jeszcze więcej
GO4IT

Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański w rozmowie z dr. Maciejem Kaweckim opowiadają o swoim przebranżowieniu

W cyklu rozmów GO4IT dr Maciej Kawecki rozmawia z osobami, które z sukcesem przebranżowiły się i podęły pracę w branży IT. Wśród gości programu byli absolwenci kursów Future Collars — Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański. Iza, Maja i Robert, wcześniej niezwiązani z obszarem technologii, po bootcampach znaleźli wymarzoną pracę i rozwijają karierę w IT. Poznaj ich historie i zainspiruj się. Izabela Wilczyńska, Campaign Manager & Growth Analyst, Izabela Wilczyńska, Maja Malinowska i Robert Dziekański w rozmowie z dr. Maciejem Kaweckim opowiadają o swoim przebranżowieniu

Przebranżowienie Kobiet – Podążanie Za Trendem Czy Odwaga

Przebranżowienie kobiet – podążanie za trendem czy odwaga?

Bez wątpienia słowo moda i kobieta często występuje razem, bo wiele z nas chce mieć modne buty w tym sezonie, marynarkę w królującej fuksji, czy paznokcie ombre, ale czy z przebranżowieniem jest tak samo? Czy to fajnie brzmiące hasło, zjawisko potrzebne IT, czy kobiety faktycznie stają się coraz odważniejsze i sięgają po to, czego chcą i zmieniają ten stereotyp. „Dla mnie tytułowa moda to coraz więcej głosów, że SIĘ DA, coraz więcej przypadków efektywnych Przebranżowienie kobiet – podążanie za trendem czy odwaga?

Reskilling Nowe Zrodlo Talentow Dla Twojego Biznesu

Reskilling – nowe źródło talentów IT dla Twojego biznesu

W spotkaniu wzięły udział: Ewa Krupa (Orange Polska) – od 2018 kieruje komunikacją wewnętrzną i odpowiada za rozwój kompetencji w Orange. Wierzy, że kluczem do sukcesu organizacji są kreatywność i zaangażowanie pracowników oraz wykorzystanie nowych technologii, by wydobywać dzięki nim to, co najlepsze z ludzi. Ewa jest promotorką różnorodności w biznesie, korporacyjnych rebeliantów, zrównoważonego rozwoju i liderką zmiany kultury organizacyjnej w Orange.   Joanna Pruszyńska-Witkowska jest współzałożycielką i wiceprezeską Future Collars, szkoły Reskilling – nowe źródło talentów IT dla Twojego biznesu

Mateusz

“Dzięki byciu mentorem pomagam innym i zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako UX Designer” – rozmowa z Mateuszem Głaskiem, mentorem kursu UX Designer i Senior UX Designerem w Netguru

Dlaczego zdecydowałeś się na pracę mentora? Mam nutkę zacięcia nauczycielskiego i lubię pomagać ludziom w ich rozwoju. To moje powołanie i ścieżka życiowa. Po drugie, nie ma lepszego sposobu na skuteczną naukę samego siebie niż uczenie innych i opracowywanie dla nich materiałów. Praca jako mentor poszerza horyzonty, pozwala poznać więcej projektantów i zrozumieć ich zachowania oraz sposób projektowania. Dzięki byciu mentorem zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako “Dzięki byciu mentorem pomagam innym i zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako UX Designer” – rozmowa z Mateuszem Głaskiem, mentorem kursu UX Designer i Senior UX Designerem w Netguru

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Jak zarządzać luką kadrową w IT?

Luka kadrowa na rynku IT jest ogromnym problemem dla firm. Przyspieszenie technologiczne nie idzie w parze ze zdobywaniem nowych kompetencji przez pracowników. Specjaliści alarmują, że wskutek braku pracowników z określoną wiedzą i umiejętnościami wiele projektów nie będzie zrealizowanych, a firmy będą tracić swoją pozycję na rynku. Przestając się rozwijać, wypadną z gry. Mądre zarządzanie luką kadrową to dzisiaj konieczność.    Luka kadrowa na rynku IT Nie od dziś wiadomo, że na rynku IT Jak zarządzać luką kadrową w IT?