Wybór osób, które otrzymają stypendium, wiązał się dla nas z trudnymi decyzjami. Za każdą aplikacją stała przejmująca historia i osoba, którą chcielibyśmy wesprzeć. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i zapraszamy do udziału w przyszłej, trzeciej już edycji funduszu.
Wyłonieni stypendyści będą mogli wybrać następujące bootcampy: Product Owner, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer oferowane przez Future Collars. Dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerów funduszu – NESsT i No Fluff Jobs, beneficjenci będą zobowiązani do pokrycia jedynie 10% kosztów wybranego kursu. Dzięki Eklektika – Language Means Business wezmą udział w lekcjach języka angielskiego, dedykowanego branży IT. Po ukończeniu szkolenia, stypendyści otrzymają wsparcie w rekrutacji od ekspertów Future Collars. Dzięki My Company Polska stypendyści mają gwarantowaną darmową prenumeratę miesięcznika My Company w wersji drukowanej i cyfrowej na rok. Dodatkowo, 4 najlepsze osoby dostaną nielimitowany czasowo dostęp do kursu Masterclazz IT przygotowanego przez No Fluff Jobs. Po zakończeniu kursu beneficjenci wezmą udział w programie mentoringowym u partnerów NESsT – m.in. JP Morgan, BNY Mellon czy Credit Suisse oraz otrzymają wsparcie w znalezieniu pracy.
"Cieszymy się, że w tym roku po raz drugi mogliśmy dać szansę osobom znajdującym się w trudnym położeniu na zmianę swojej sytuacji zawodowej i wejście do IT. Wierzymy, że w różnorodności tkwi siła, a branża IT, aby tworzyć produkty i usługi dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, potrzebuje różnorodnych talentów" – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes i współzałożycielka Future Collars.
Poniżej przedstawiamy sylwetki 12 beneficjentów drugiej edycji funduszu Różnorodność w IT. Wszystkim ogromnie gratulujemy i trzymamy kciuki za ich rozwój i karierę w branży IT!
Basma jest uchodźczynią z Iraku. Do Polski przyjechała ponad 6 lat temu z dwójką dzieci, które teraz mają 7 i 10 lat. Jej mąż, ze względu na zobowiązania zawodowe, został w Iraku. Nada ukończyła w Bagdadzie Uniwersytet Technologiczny. Przez 10 lat nauczała matematyki.
Anna to mama niespełna 3-letniej córki, która za kilka miesięcy skończy 44 lata. Po związanej z macierzyństwem przerwie w zatrudnieniu, postanowiła przebranżowić się i wejść do IT. Wcześniej pracowała jako kierownik projektów.
Łukasz należy do społeczności LGBTQ. Ma za sobą kilka lat pracy w miejscach, w których nie mógł czuć się sobą. Od dłuższego czasu interesuje się IT, a od listopada uczy się na własną rękę UX i UI. W ramach zaangażowania społecznego, chciałby zostać mentorem pracującym z młodzieżą queer.
Tomasz w przyszłości chciałby mieszkać i pracować zdalnie w Hiszpanii – miejscu przyjaznym osobom z grupy LGBTQ. Uderzenie pandemii koronawirusa w sektor gastronomiczny, w którym pracował, nie pozwoliły mu na opłacenie bootcampu.
Zuzanna to mama trójki córek, z których najmłodsza ma rok, a najstarsza 6 lat. Będąc na urlopie macierzyńskim, codziennie przeznacza 4 godziny na naukę programowania z bezpłatnych materiałów dostępnych w internecie.
Patrycja jest mamą 3 małych dzieci i przebywa obecnie na urlopie wychowawczym. Dążąc do rozpoczęcia nowej ścieżki kariery w IT, zdobywała wiedzę na własną rękę. W ramach wolontariatu chce pomagać innym kobietom w dostrzeżeniu silnych stron, wzmocnienia poczucia własnej wartości i nabraniu odwagi do działania.
Dina pochodzi z Łotwy i od ponad 4 lat mieszka w Warszawie. Obecnie jest na urlopie wychowawczym i opiekuje się dwójką dzieci. Ze względów finansowych nie może pozwolić sobie na opłacenie kursu. Samodzielnie zdobywa wiedzę, oglądając webinary i tutoriale.
Paulina to mama dwójki małych dzieci, przebywająca na urlopie wychowawczym. Kiedy zdrowie jej dziecka zaczęło wracać do normy, postanowiła przebranżowić się na UX Designera. Samodzielnie zdobywa wiedzę z książek, szkoleń i kursów.
Paweł sporo pracy wykonał samodzielnie – ma na swoim koncie ukończone studia i zdobyte certyfikaty w IT, ale brakuje mu doświadczenia i praktycznych umiejętności. Nie może pozwolić sobie na opłacenie bootcampu ze względu na koszty rehabilitacji. W ramach wolontariatu chciałby poprowadzić warsztaty IT dla osób z niepełnosprawnościami lub uchodźców.
Kinga jest mamą dwójki małych dzieci. Pracowała wcześniej jako grafik, ale ze względu na niepełnosprawność i konieczność opieki i rehabilitacji jednego z dzieci, przeszła na świadczenie pielęgnacyjne. Interesują ją zagadnienia z pogranicza psychologii i IT, dlatego postanowiła zmienić zawód na UX Designera.
Małgorzata prowadzi firmę, która w trakcie pandemii odczuła spadek zainteresowania klientów. W związku z mniejszym zakresem obowiązków, pomagała w nauce jednej ze swoich dwóch córek, mającej lekkie upośledzenie umysłowe. Małgorzata jest umysłem ścisłym i postanowiła wrócić do tego, co kiedyś było jej bliskie – programowania.
Dorota marzy o przebranżowieniu i tworzeniu stron internetowych. Do świata IT postanowiła wejść w wieku 45+ lat i na własną rękę rozpoczęła naukę, ale potrzebuje wiedzy i wsparcia od doświadczonych mentorów. Ze względu na brak zatrudnienia, nie może pozwolić sobie na opłacenie kursu.
W celu ochrony danych, imiona beneficjentów zostały zmienione.
Więcej informacji o funduszu Różnorodność w IT, znajdziesz tutaj.