Branża IT nieustannie się rozwija – stale też rośnie zapotrzebowanie na programistów. Ci coraz częściej zamiast etatu wybierają freelancing i realizowanie „na własny rachunek” zdobytych zleceń. Ich znalezienie może się okazać nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla osób będących na początku swojej drogi zawodowej. Szukasz zleceń dla programistów? Nie wiesz, gdzie znaleźć najlepsze propozycje dla specjalistów bez doświadczenia i kontaktów w branży? Podpowiadamy!
Praca w IT – możliwa bez doświadczenia?
Chłonny rynek IT kusi atrakcyjnymi zarobkami oferowanymi nie tylko doświadczonym, ale i początkującym specjalistom. Ci, już na starcie swojej zawodowej drogi, mogą liczyć na wynagrodzenie znacznie przewyższające minimalną krajową. W efekcie przybywa więc osób, które decydują się na naukę zawodu, często zupełnie przekwalifikowując się z innej branży. Ułatwiają to rozmaite kursy programowania, w tym kurs Java i kurs Python, które stanowią doskonałą alternatywę dla kilkuletnich studiów informatycznych.
Utrzymujący się deficyt w branży IT sprawia, że ze znalezieniem pracy problemu nie powinni mieć nawet początkujący programiści. Wiele firm decyduje się na zatrudnienie pracowników bez doświadczenia, od których nie jest wymagane ukończenie studiów kierunkowych. W obecnych czasach wystarczające są kursy, które pozwalają na szybkie przygotowanie do pracy i umożliwiają zdobywanie doświadczenia podczas realizacji pierwszych projektów.
Gdzie szukać zleceń dla młodych programistów?
Oferty pracy w IT można dziś poszukiwać w różnych miejscach. Najlepsze źródła ze zleceniami prezentujemy poniżej.
Zlecenia dla programistów na LinkedIn
LinkedIn, portal łączący specjalistów z różnych branż, to świetnie miejsce nie tylko do budowania własnego wizerunku, ale i do szukania pracy. Przeglądanie aktualnych ofert możliwe jest dzięki wyszukiwarce – wpisywanie fraz z danym językiem programowania pozwala dotrzeć do interesujących nas ogłoszeń. Mniej angażujące jest przeglądanie tematycznych grup ze starannie wyselekcjonowanymi ofertami, w tym też w konkretnym zakresie wynagrodzenia. Bez problemu znajdziemy w serwisie grupy zrzeszające juniorów, na których publikowane są dopasowane do ich umiejętności propozycje zatrudnienia.
Zlecenia dla programistów na Facebooku
LinkedIn to nie jedyny portal społecznościowy, z jakiego warto korzystać, szukając zleceń dla programistów. Zdobywającym doświadczenie specjalistom z pomocą przychodzi też Facebook i dostępne na nim grupy zawodowe. Również i tu znajdziemy ogłoszenia z ofertami dla programistów w kategoriach: Java, PHP, .NET, frontend, backend, mobile, fullstack, UX developer, tester oprogramowania, scrum master, project manager i innych specjalistów IT.
Zlecenia dla programistów na portalach pracy
Szukanie zleceń dla programistów to też aktywne przeszukiwanie rozmaitych portali pracy. Do najpopularniejszych z nich należą:
- Bulldog Job – rozbudowany portal dla programistów, który pozwala na przeszukiwanie ofert pod kątem lokalizacji, technologii, typu stanowisk, doświadczenia oraz sortowanie propozycji według wysokości wynagrodzenia.
- 4programmers – serwis poświęcony programowaniu, będący nie tylko źródłem rozległej wiedzy o programowaniu, ale i miejscem, w którym publikowane są wyselekcjonowane oferty pracy. Strona daje możliwość wyszukiwania ogłoszeń po tytule, nazwie firmy, języku programowania i innych parametrach.
- No Fluff Jobs – serwis ten to kolejna porcja najświeższych ogłoszeń dotyczących pracy w IT. Znajdziemy tu ogłoszenia posortowane z uwagi na stanowiska i technologie, wymagane umiejętności, lokalizacje, wynagrodzenie i możliwość pracy zdalnej.
- JustJoinIT – ostatni w tym zestawieniu portal to najlepsze ogłoszenia o pracę w branży IT, a przy okazji prawdziwa mapa tego rynku, zapewniająca szeroki wgląd w oferty z całego kraju. Ciekawe są też live-streamy prowadzone z programistami zatrudnionymi w Google, Facebook czy Dropbox.
Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie pierwszej pracy w IT?
Przeszukiwanie zleceń IT to nie wszystko. Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie – porządne CV, portfolio ze zrealizowanymi projektami, konto na GitHubie oraz uzupełniony profil na LinkedIn.
Istotne jest też dobre podejście do szukania pracy. Proaktywna postawa i upór w szukaniu są bardzo ważne zwłaszcza na początku kariery. Znalezienie idealnego zlecenia może zajęć trochę czasu. Ten warto dobrze wykorzystać – na przykład aplikując do różnego rodzaju firm, nawet mniej nas interesujących, by przekonać się, jak wygląda rozmowa rekrutacyjna na stanowisko programisty.