Jak zarządzać luką kadrową w IT?

Autor:
Zespół Future Collars

Luka kadrowa na rynku IT jest ogromnym problemem dla firm. Przyspieszenie technologiczne nie idzie w parze ze zdobywaniem nowych kompetencji przez pracowników. Specjaliści alarmują, że wskutek braku pracowników z określoną wiedzą i umiejętnościami wiele projektów nie będzie zrealizowanych, a firmy będą tracić swoją pozycję na rynku. Przestając się rozwijać, wypadną z gry. Mądre zarządzanie luką kadrową to dzisiaj konieczność. 

 

Luka kadrowa na rynku IT

Nie od dziś wiadomo, że na rynku IT brakuje specjalistów. Rozwój nowych technologii i wdrażanie ich w niemal każdym aspekcie naszego życia sprawia, że brakuje pracowników IT z bardzo wąskimi specjalizacjami. Zapotrzebowanie na rynku IT przerasta znacznie podaż, przez co firmy niemal „biją się” o doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. 

Odczuwają to też sami zainteresowani. Jak wynika z raportu „Nowa normalność. Rynek pracy IT po pandemii” opracowanego przez HRL S.A., aż 33% badanych przyznało, że oferty pracy, które pojawiają się na rynku w trakcie pandemii, są bardziej atrakcyjne,  zarówno pod względem warunków pracy (możliwość pracy zdalnej 62%), jak i wysokości oferowanego wynagrodzenia (22%). 

Rosnąca luka kadrowa wynika również ze znacznej dynamiki polskiego PKB oraz presji płacowej. Firmy, które będą nadal chciały się rozwijać, zostaną zmuszone do podwyższania pensji lub wprowadzania automatyzacji i robotyzacji prostszych zadań, w celu wygenerowania oszczędności na specjalistów.

To jeszcze nie wszystko. Otwarcie się przedsiębiorstw w branży IT na pracę zdalną powoduje, że po polskich ekspertów sięgają pracodawcy płacący w euro czy w dolarach, kusząc zarobkami i ciekawymi projektami.  W 2021 roku aż 47% specjalistów IT przyznało, że otrzymało ofertę pracy z zagranicy (badanie Devire). 

Przykładowo w obszarze cybersecurity aż 60% badanych organizacji ma problemy z rekrutacją specjalistów ds. bezpieczeństwa, 52% zmaga się z problemem zatrzymania talentów w firmie. Do 2030 roku liczba zatrudnionych w tym sektorze ma wzrosnąć o 33%, ale wobec nieobsadzonych dzisiaj w Polsce 10 tys. wakatów — taki wzrost wydaje się być nieosiągalny. 

Obecnie zmiany zachodzą szybciej niż ludzie są w stanie się uczyć i rozwijać swoje kompetencje. Z tego powodu wiele przedsięwzięć leży odłogiem w organizacjach ze względu na to, że nie ma ich kto realizować. 

 

Jak zarządzać lukami kadrowymi w IT?

Zarządzanie luką kadrową w sektorze IT to duże wyzwanie. Pełna obsada stanowisk jest niezbędnym warunkiem prawidłowej organizacji pracy. Niespodziewana nieobecność pracownika czy dłużej utrzymujący się wakat znacząco destabilizują realizację planów firmowych i wymagają szybkiej interwencji.

Przede wszystkim ważna jest świadomość firm, jacy pracownicy będą niezbędni do zapewnienia ciągłości działania firmy i dokładne sprawdzenie, kto obecnie pracuje w firmie, jakie ma kompetencje, plany rozwoju i predyspozycje. Okazuje się, że naturalne talenty pracowników danego działu często pozwalają na reskilling i zmianę stanowiska pracy. 

Mądre zarządzanie kompetencjami w firmie to obopólne korzyści pracownika i pracodawcy. Nabywanie nowych kompetencji to dla pracownika gwarancja bezpieczeństwa zawodowego, a dla organizacji przewagi konkurencyjnej. Polacy są chętni to podwyższania swoich kwalifikacji, są gotowi nawet do zmiany zawodu — wskazują na to wyniki badania PwC   Przyszłość rynku pracy. Polska perspektywa. "Upskilling Hopes & Fears 2021". Warto dobrze ten trend wykorzystać.

 

Przygotowanie planów zatrudnienia

Luki kadrowe można eliminować, starannie przygotowując plany zatrudnienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • ogólną liczbę osób zatrudnionych,
  • umiejętności i kompetencje pracowników,
  • wysokie wyniki potencjalnych liderów,
  • osoby o niskich wynikach oraz te, które mogą wykazywać „ryzyko ucieczki”, co wskazuje na rotacje,
  • wiek i staż pracy pracowników.

Uzyskanie tych danych pomoże lepiej zrozumieć obecną sytuację kadrową i dokładniej określić potrzeby oraz możliwości w przyszłości. Niestety, tylko 21% małych i średnich przedsiębiorstw oraz 28% dużych zdiagnozowało, jakich kompetencji będą potrzebować w perspektywie kolejnych 2 lat. 

 

Prognozowanie przyszłych potrzeb zatrudnienia specjalistów IT

Przeprowadzając ocenę potrzeb kadrowych, warto wziąć pod uwagę czynniki, które mogą mieć wpływ na decyzje i możliwości kadrowe, w tym:

  • firmowe cele biznesowe,
  • wskaźniki i prognozy obrotu,
  • planowane fuzje lub przejęcia,
  • premiery nowych produktów,
  • inwestycje biznesowe (np. w nowe technologie),
  • zmiany gospodarcze,
  • koszty pracy w branży,
  • stopy bezrobocia.

Pomocne w prognozowaniu są analizy trendów bazujące na danych historycznych, a także analizy wskaźnikowe. Dzięki nim zarówno przewiduje się zapotrzebowanie na personel, jak i porównuje wyniki prognozowania ze standardem branżowym.

 

Analiza luk kadrowych

Po zakończeniu bieżących i przyszłych ocen kadrowych należy dokonać porównania obu raportów pod kątem luk kadrowych. Innymi słowy, należy spojrzeć na to, gdzie jest teraz nasz personel i gdzie powinien być. Zastanowienia wymaga, czy potrzebujemy więcej pracowników, czy może naszym obecnym specjalistom IT brakuje umiejętności, które będą potrzebne w przyszłości do realizacji celów biznesowych. 

Taka analiza wskaże, czy do wypełnienia luki kadrowej wystarczy wdrożenie firmowego programu szkoleniowego w celu podniesienia kompetencji, czy może wskazane będzie wykonanie przesunięć na stanowiskach IT (np. program Outplacement+). Może się też okazać, że jedynym wyjściem z sytuacji jest szukanie nowych pracowników, których umiejętności będą zbieżne z celami firmy i pomogą w stabilnym jej rozwoju. Warto przy tym skoncentrować się na misji, wizji i wartościach firmy. Akcentowanie ważnych dla danej organizacji spraw pokazuje potencjalnym kandydatom markę pracodawcy w pozytywnym świetle, co w przypadku dzisiejszego niedoboru specjalistów IT daje organizacji przewagę konkurencyjną.

Przeczytaj jeszcze więcej
sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów

Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów – przyszłość dla osób przebranżawiających się W dynamicznie zmieniającym się świecie technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się nie tylko katalizatorem innowacji, ale także kluczowym narzędziem umożliwiającym przebranżowienie i efektywniejszą pracę. Dla osób poszukujących nowych ścieżek zawodowych, AI w pisaniu tekstów otwiera drzwi do fascynujących możliwości. Jednak nie tylko ci, którzy Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

OGLĄDAJ: Magda Dziewguć o kryzysie liderów i roli technologii Future Collars: Magda, w naszej rozmowie podkreśliłaś, że obecny świat doświadcza kryzysu liderów. Czy możesz rozwinąć tę myśl? Magda Dziewguć: Obserwujemy obecnie ogromny kryzys liderów. Konflikty, nierozwiązane problemy, to wszystko wynika z braku prawdziwego przywództwa. Ludzie są zasypywani informacjami i potrzebują liderów, którzy pokażą im drogę, Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Technologia to nasze życie - Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

OGLĄDAJ: Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day  Future Collars: Jak oceniasz tempo rozwoju technologii dzisiaj? Artur Kurasiński: To jak Formuła 1 – pędzimy przed siebie. Żyjemy w czasach, gdzie technologia niesamowicie wpływa na nasze życie, ale równocześnie może być destrukcyjna. Musimy być świadomi obu tych aspektów. FC: Mówisz o Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Women in IT Day

Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

ZAREJESTRUJ SIĘ BEZPŁATNIE: www.womeninitday.com W programie znajdą się tematy takie jak: sztuczna inteligencja, kompetencje na rynku pracy, platformy technologiczne oraz nowe podejście do przywództwa. To już 5. edycja wydarzenia, które stało się symbolem transformacji i rozwoju w sektorze technologicznym. Wydarzenie stanowi inspirację dla kobiet z Europy, Ukrainy i Polski, demonstrując, że możliwe jest dokonanie życiowej Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

Włącz AI z naszymi kursami! Zdobądź przewagę w erze cyfrowej!

Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Społeczeństwo 5.0 to nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie. W Polsce, gdzie transformacja cyfrowa nabiera tempa, kluczowe staje się zrozumienie i zaakceptowanie AI jako narzędzia wspierającego codzienne życie i pracę. Postawy Polaków wobec AI Najnowszy raport Fundacji Digital Poland rzuca światło na postawy Polaków wobec AI. Dane pokazują, że 41% Polaków toleruje AI, a Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Reskilling oczami Polaków

Polacy myślą o zmianie branży na IT

POBIERZ PEŁNY RAPORT Z WYNIKAMI BADANIA „RESKILLING OCZAMI POLAKÓW”   Badanie miało na celu zrozumienie, jak osoby w wieku 30-59 lat postrzegają swoją sytuację zawodową oraz możliwość przejścia do innej branży w tym do IT. Choć większość Polaków jest zadowolona z obecnej pracy, to jednak ponad połowa z nich rozważa zmianę ścieżki kariery. Dlaczego tak Polacy myślą o zmianie branży na IT