Praca w branży IT cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród tzw. umysłów ścisłych, ale też wśród humanistów. Ostatnio sławę zyskuje zawód testera.
Jak zostać testerem i kim właściwie jest tester oprogramowania?
Kim jest tester oprogramowania?
Jak zostać testerem? Zanim odpowiemy na to pytanie musimy wyjaśnić kim tak w ogóle jest tester oprogramowania. Tester oprogramowania to, jak sama nazwa wskazuje, osoba… testująca oprogramowanie. Brzmi banalnie i zawód ten przez wiele lat traktowany był przez firmy po macoszemu. Jednak od kilku lat zyskuje ogromną popularność, a liczba ofert pracy dla testerów rośnie. Dlaczego?
Coraz więcej ofert pracy dla testerów oprogramowania
Wraz z rozwojem informatyki, pojawianiem się Internetu, Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji, ilość linii kodu, którymi poniekąd się otaczamy, rośnie. Tak naprawdę każdy sprzęt elektryczny wokół nas i każda strona www, którą odwiedzamy zostały zaprogramowane, a co za tym idzie ktoś musiał najpierw wymyślić algorytm działania, potem go stworzyć, a następnie przetestować. I tu pojawia się ogromne pole do popisu dla testerów – oprogramowania wytwarza się tak dużo i w takim tempie, że niezbędni stali się ludzie potrafiący przetestować jego działanie czy sprawdzić zgodność z wymogami klienta. Skala projektów i niebezpieczeństwo, które może nieść ze sobą źle przetestowane oprogramowanie, sprawia, że na testerze ciąży duża odpowiedzialność. I nie chodzi tu tylko o pralkę, która z powodu jakiegoś błędu może się zepsuć, ale też o awarię strony www, która wygeneruje w firmie duże straty, ponieważ na przykład uniemożliwi sprzedaż artykułów.
Tester manual+ny, a tester automatyczny
Wyróżniamy dwa rodzaje testerów: testera manualnego i testera automatycznego. Zwykle praca testera manualnego prowadzi do rozwoju w kierunku testera automatycznego, a w przyszłości może zaprowadzić ku karierze programisty lub wysoko postawionego managera.
Zarówno tester manualny, jak i automatyczny, robią jedną podstawową rzecz: testują. Wiąże się to z analizą wymagań dotyczących aplikacji, tworzeniem przypadków testowych oraz raportowaniem błędów. Różni się metoda stosowana w tworzeniu przypadków testowych: tester manualny testuje oprogramowanie ręcznie, „przeklikując” się przez nie krok po kroku. Natomiast tester automatyczny pisze przypadki testowe, na przykład w języku Java lub korzystając z narzędzi do automatyzacji, uruchamia je i analizuje wyniki. Na każdym z nich leży ta sama odpowiedzialność: od jakości testów zależy czy produkt w przyszłości nie okaże się wadliwy.
Kto może zostać testerem oprogramowania?
W praktyce każdy może zostać testerem manualnym, aczkolwiek istnieją cechy osobowościowe, które powinien posiadać tester. Są to: poczucie odpowiedzialności za produkt, kreatywność, rzetelność, dokładność. W środowisku IT znane są anegdoty testerów gier komórkowych, którzy kręcą bądź rzucają telefonem, by sprawdzić jak aplikacja się zachowa – to dość skrajny przykład, ale pokazuje, że w przypadku wielu testów trzeba umieć myśleć nieszablonowo. Tester manualny nie musi posiadać umiejętności programistycznych, wystarczy znajomość specjalnego oprogramowania, którą może posiąść w trakcie kursu na testera. Natomiast tester automatyczny powinien umieć programować, by pisać testy.
Jak zostać testerem?
Testerem można zostać ucząc się samodzielnie w domu, jednak dużo wygodniejszą opcją jest bootcamp. W trakcie takiego szkolenia uczestnik dowiaduje się wszystkiego o testowaniu oprogramowania zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Poznaje niezbędne programy, pisze testy oraz uczy się podstaw języka programistycznego, w przypadku kursów Future Collars jest to Java. Wybierając kurs warto zwrócić uwagę czy przygotowuje do egzaminu ISTQB. Jest to najbardziej renomowany certyfikat dla testerów oprogramowania, który otwiera wiele drzwi zawodowych.
Chcę zostać testerem!
Praca testera nigdy nie jest nudna – każde oprogramowanie to nowe wyzwanie wymagające przeczytania wielu stron dokumentacji i uruchomienia swojej kreatywności. To zawód dla tych, którzy lubią odkrywać nowe rzeczy. Jesteś jednym z nich?