Chcesz wejść do świata IT i pracować jako programista? Wybierz odpowiedni język. Wprawdzie niektórzy twierdzą, że rodzaj języka programowania nie ma znaczenia, ale to nie do końca prawda. Co jeszcze warto wiedzieć jeśli interesuje nas nauka kodowania? Przeczytasz o tym w naszym artykule!
Jak zacząć kodować?
Naukę kodowania dobrze jest zacząć od poznania języka najłatwiejszego, a za taki uchodzi Python. Nie zrazimy się, bo trudność tego języka w porównaniu z innymi, jest najmniejsza, ale… no właśnie. Z jednej strony będzie to język łatwy, ale z drugiej nie tak popularny. Z punktu widzenia podjęcia przyszłej pracy korzystniejsza może być Java.
Choć nauka kodowania w przypadku Pythona jest znacznie łatwiejsza od Javy, C#, czy C++ to z otrzymaniem korzystnej oferty pracy może być już nieco gorzej. Python nie jest programem stosowanym specjalnie często w aplikacjach mobilnych, nie jest też pożądanym programem aplikacji desktopowych. A co ważne, nie jest też zbytnio podobny do innych języków programowania. Początkowa łatwość tego języka kodowania może się zatem okazać mało przydatna.
Jeśli chcesz nauczyć się podobnych języków to lepiej sięgnąć po Javę czy C#. Te dwa bardzo popularne języki, pod warunkiem, że będziemy w nich biegli, gwarantują szybkie znalezienie pracy, samodzielność stanowiska i naprawdę wysokie zarobki. Łatwość w nauce tych dwóch języków zapewnia przede wszystkim ich bardzo długa historia istnienia w Internecie. Na forach internetowych oraz grupach programistów, znajdziemy wiele odpowiedzi na pytania oraz problemy, które mogą się pojawić podczas naszej edukacji. A tych, z pewnością nie zabraknie, szczególnie na początku naszej drogi nauki kodowania.
Kto może zostać programistą?
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to profesja trudna i mocno specjalistyczna to nie sposób zaprzeczyć temu, że i obecni i przyszli programiści na brak pracy nie będą mogli narzekać. Programistą może zostać osoba, która ma predyspozycje do rozwiązywania zagadek. W tej pracy, na co dzień trzeba bowiem poradzić sobie z rozwikłaniem błędów w kodzie i odnaleźć przyczynę niedziałającej strony. Tu na pewno przyda się cierpliwość, skrupulatność i umiejętność logicznego myślenia.
Nauka kodowania będzie odpowiednia także dla osób, które potrafią umiejętnie zarządzać swoim czasem. Tu wręcz trzeba samodzielnie wyznaczać sobie cele, szukać inspiracji, mieć otwarty umysł. Chcesz być programistą? Pamiętaj, że każdego dnia, będziesz uczył się nowych umiejętności.
Nauka kodowania – książki, gry czy kursy?
Programowania można nauczyć się na studiach informatycznych, ale nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kilkuletnie, niekiedy ponowne poświęcenie się nauce. Szybszą i atrakcyjniejszą formą kształcenia, szczególnie dla tych, którzy posiadają już rodzinę oraz stałą pracę są kursy online np. Java Developer, UX Designer, Tester Manualny, Tester Automatyczny czy Wirtualna Asystentka. To na który z nich się zdecydujemy powinno zależeć od naszych umiejętności, od tego czym planujemy zajmować się w przyszłości i wreszcie od tego, ile czasu możemy przeznaczyć na naukę.
Ciekawą opcją są także gry uczące programowania. Możemy skorzystać z popularnej gry Screeps, która polega na zaprogramowaniu pętli dla „creepów”. Stworzenia w grze działają wedle ustalonej pętli i zbierają surowce oraz walczą z innymi graczami.
Innym wariantem będzie gra CodeCombat. Typowe RPG z dobrą grafiką. Gra w świecie pełnym magii, przenosi nas po kolejnych etapach, oczywiście po tym, jak tylko napiszemy kolejne elementy kodu. W tej grze można rozwinąć swoje umiejętności programowania aż w sześciu językach. Taka zabawa może być naprawdę ciekawa.
Dlaczego warto uczyć się kodowania i od czego zacząć naukę kodowania? Od decyzji i chęci, a potem od intensywnej nauki i pracy nad własnym portfolio. Powodzenia!